انواع تقلب در تبلیغات موبایلی

آشنایی با برخی شیوه‌های تقلب در تبلیغات موبایلی و روش‌های مقابله با آن‌ها

نوشته 9 اردیبهشت, 1398

تبلیغات موبایلی امروزه بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است. پیش‌بینی می‌شود هزینه‌های تبلیغات موبایلی در سطح جهان طی سال جاری میلادی با نرخ رشد بیش از ۲۰% به ۲۳۰ میلیارد دلار برسد. با این حال با بالا رفتن علاقمندی برند‌ها به افزایش سرمایه‌گذاری روی این حوزه، عاملان شیوه‌های متقلبانه نیز برای سوء استفاده از این اکوسیستم تلاش بیشتری از خود نشان خواهند داد.

پلتفرم‌های تبلیغات موبایلی نظیر رایکا، همواره تلاش داشته‌اند هم کاربران موبایل و هم سرمایه‌گذاران این حوزه را از گزند چنین آسیب‌هایی دور نگه دارند. آشنا کردن مخاطبان با شیوه‌های تقلب در تبلیغات موبایلی یکی از راه‌های موثر برای دور نگه داشتن اکوسیستم از آسیب‌های ناشی از سوء استفاده است.

تقلب در تبلیغات موبایلی شیوه‌ای کلاهبردارانه است که می‌تواند کل زنجیره‌ی تأمین را تحت تأثیر قرار دهد؛ ازجمله نمایش‌دهندگان، تبلیغ‌دهندگان و تمام کسانی که بین این دو دسته قرار می‌گیرند. این شیوه‌های کلاهبردارانه روز به روز در حال پیچیده‌تر شدن هستند، زیرا بنیاد این نوع کلاه‌برداری بر فرار از شناسایی شدن و سرقت هرچه بیشتر بنا شده است. هزینه‌ی کلاهبرداری تبلیغاتی در انواع تبلیغات دیجیتال در سال ۲۰۱۸ معادل ۱۹ میلیارد دلار گزارش شده است.

تقلب در تبلیغات موبایلی انواع مختلفی دارد و در اغلب موارد ترکیبی از روش‌های مختلف در آن به کار گرفته می‌شود تا ردیابی‌اش با چالش مواجه شود. در این مطلب قصد داریم به معرفی برخی روش‌های شناخته‌شده‌ی تقلب در تبلیغات موبایلی بپردازیم که در صورت ناآگاهی بر نمایش‌دهندگان و تبلیغ‌دهندگان تأثیر مستقیم می‌گذارند.

 

انواع تقلب در تبلیغات موبایلی به ضرر تبلیغ‌دهندگان

تبلیغات موبایلی

 

رایج‌ترین شکل تقلب در تبلیغات موبایلی استفاده از ترافیک نامعتبر یا IVT است. تبلیغ‌دهندگان برای کمپین‌های تبلیغاتی خود همواره به دنبال جذب ترافیک با کیفیت و سرشار از داده‌های ارزشمند هستند. عاملان این نوع تقلب نیز به امید کسب درآمد نامشروع، در صدد جعل ترافیک حقیقی برمی‌آیند. آن‌ها به‌منظور ایجاد این ترافیک جعلی، معمولاً ترکیبی از روش‌های مختلف از جمله موارد زیر را به کار می‌گیرند.

 

۱. Ad Stacking یا انباشت چند آگهی روی هم

عاملان این روش چندین آگهی تبلیغاتی را روی یکدیگر انباشت می‌کنند به گونه‌ای که تنها لایه‌ی بالایی آنها قابل دیدن باشد. با این حال، تبلیغ‌دهندگان هزینه‌ی همه‌ی این لایه‌ها را صرف‌نظر از دیده شدن یا نشدنشان باید پرداخت کنند.

۲. App Spoofing یا جعل اپلیکیشن نمایش‌دهنده

در این شیوه اپلیکیشن کلاهبردار خود را به‌عنوان اپلیکیشنی با کیفیت جا می‌زند در حالی که تبلیغات روی اپلیکیشنی متفاوت از آنچه تبلیغ‌دهندگان به خاطرش پول داده‌اند به نمایش درمی‌آیند. در برخی موارد اپلیکیشن‌هایی که در واقع آگهی تبلیغاتی را نمایش می‌دهند ممکن است به شهرت برند تبلیغ‌دهنده آسیب برسانند.

۳. Bot یا ربات

بات‌های خودکار شکل‌ها و قالب‌های متفاوت دارند که برخی از آنها لزوماُ کلاهبردار نیستند. اما بات‌های خرابکار از نظر طراحی ممکن است ساده یا بسیار پیشرفته باشند. از این بات‌ها می‌توان برای ایجاد ترافیک، کلیک یا نصب جعلی استفاده کرد.

۴. Click Fraud یا کلاهبرداری کلیکی

بات‌های خرابکار یا «مزارع کلیک» اداره شده توسط نیروی انسانی، تبلیغ‌دهندگانی را هدف قرار می‌دهند که روی جایگاه‌هایی با نرخ کلیک بالا آگهی دارند یا از مدل «هزینه به ازای کلیک» استفاده می‌کنند. آن‌ها برای درآمدزایی، رفتار کاربران کلیک کننده را جعل می‌کنند.

یکی دیگر از فرم‌های کلاهبرداری کلیکی «تزریق کلیک» یا Click Injection نام دارد که طی آن یک اپلیکیشن اندرویدی پیش از تکمیل فرایند نصب جدید، کلیک جعلی ارسال می‌کند. بدین ترتیب کلاهبردار می‌تواند در ازای نصب در هر کمپین مرتبطی درآمد کسب کند.

۵. تقلب در هدف‌گیری مجدد

در این شیوه بات‌ها رفتار مشتریان علاقمند را تقلید می‌کنند تا در میان اپلیکیشن‌های هم‌دست در کلاه‌برداری، eCPM های بالاتری جذب کنند. در این شیوه، کدهای مخرب حتی در حالتی که اسمارت‌فون کاربر فعال نیست باعث ایجاد ترافیک می‌شوند. این اپلیکیشن غیر فعال آگهی‌هایی را «نمایش» می‌دهد که هیچ کاربری آنها را نخواهد دید.

 

انواع تقلب در تبلیغات موبایلی به ضرر نمایش‌دهندگان

تبلیغات موبایلی

 

تقلب در تبلیغات موبایلی به اپلیکیشن‌های کلاهبردار و تلاش برای گول زدن تبلیغ‌دهندگان ختم نمی‌شود. بلکه در سوی دیگر این طیف، تهدید‌هایی وجود دارند که بر نمایش‌دهندگان واقعی تأثیر منفی می‌گذارند. تهدید‌های یاد شده معمولاً به تجربه‌ی کاربری آسیب می‌زنند. برخی از شیوه‌هایی که بدین منظور به کار گرفته می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

 

۱. دانلود خودکار

در این شیوه تبلیغ گمراه‌کننده‌ای برای کاربر به نمایش درمی‌آید که باعث دانلود شدن یک فایل می‌شود؛ بدون آنکه کاربر چنین قصدی داشته باشد. در اغلب موارد برنامه‌ی دانلود شده مضر است.

۲. ریدایرکت یا ارجاع خودکار

در این روش کاربر به صفحه‌ای شبیه یک وب‌سایت شناخته شده و معروف ارجاع داده می‌شود. این صفحه‌ی قلابی درواقع برای نصب بدافزار یا دزدیدن داده‌های حساس طراحی شده است.

۳. استخراج رمزارزها

حتی زمانی که قیمت رمزارز‌ها با اوج خود فاصله‌ی زیادی دارد، کلاهبرداران اینترنتی برای استخراج این دست ارز‌ها دست به دامان آگهی‌های تبلیغاتی حاوی کدهای جاوا اسکریپت می‌شوند. در این حالت شارژ باتری و توان CPU گوشی‌های هوشمند کاربران قربانی، بیش از حد معمول مصرف خواهد شد.

۴. آگهی‌های نامناسب

پلتفرم‌های معتبر تبلیغاتی به تبلیغات زننده (حاوی تصاویر نامناسب، الفاظ رکیک، تبلیغ کالاهای غیر قانونی و …) اجازه‌ی نمایش نمی‌دهند؛ اما برخی تبلیغ‌دهندگان از روی عمد آگهی‌های اینچنینی خود را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که به راحتی قابل شناسایی نباشد. استفاده از این روش تأثیر بدی بر تجربه‌ی کاربری اپلیکیشن‌های نمایش‌دهنده خواهد داشت.

۵. بدافزار

در این روش آگهی تبلیغاتی باعث دانلود بدافزار روی دستگاه کاربر می‌شود. به کمک این بدافزارها، کلاهبردار‌ها می‌توانند به سرقت اطلاعات حساس بپردازند (مثلاً از طریق فیشینگ)، عملکرد‌های تلفن همراه کاربر را در اختیار بگیرند، یا در ازای بازگرداندن کنترل دستگاه، از کاربر باج‌خواهی کنند. در سایر موارد این بدافزارها می‌توانند ترافیک جعلی ایجاد کنند.

۶. خرید و فروش VAST

یک DSP یا پلتفرم سمت تقاضا می‌تواند با استفاده از شیوه‌های کلاهبردارانه، با فروش مجدد یک ویدیوی تبلیغاتی بازدید شده در فضای بنر تبلیغاتی درآمد بیشتری کسب کند. اگر DSP یاد شده بتواند این فضای تبلیغاتی را گران‌تر از آنچه خریداری کرده بفروشد، درآمد خواهد داشت و اگر نتواند، تبلیغ مورد نظر خطا ثبت می‌کند و DSP بابت آن پولی نمی‌پردازد.

 

چگونه با تقلب در تبلیغات موبایلی مبارزه کنیم؟

خوشبختانه بخش عمده‌ی ترافیک درون اپلیکیشنی واقعی و قانونی است. با این حال کلاهبرداری در هر شکل و اندازه‌ای به اکوسیستم تبلیغات موبایلی آسیب می‌رساند. با افزایش انگیزه‌ی کلاهبرداران برای تقلب، شیوه‌های پیشگیری از وقوع تقلب نیز بهبود می‌یابند. بهترین راه حل‌های کلی برای خلق محیطی امن برای تبلیغات موبایلی، به‌کارگیری رویکردی سه‌گانه متشکل از فناوری به روز، نیروی متخصص و تأمین‌کننده‌ی معتمد ترافیک موبایلی است.

مقابله با تقلب در حوزه‌ی تبلیغات موبایلی راه‌حل‌های فنی دقیق‌تر و موشکافانه‌تری نیز دارد که توسط پلتفرم‌های معتبر تبلیغات موبایلی به کار گرفته می‌شوند و جلوی سوء استفاده‌های احتمالی از سوی نمایش‌دهندگان و تبلیغ‌دهندگان خطرآفرین را می‌گیرند. استفاده از ترکر‌های معتبر جهانی و بررسی داده‌های رفتار کاربر نظیر مقایسه‌ی فاصله‌ی زمانی بین نصب اپلیکیشن و ایونت‌های مورد نظر از این جمله‌اند که در کمپین‌های تبلیغات عملکردی به طور ویژه و مستمر تحت نظر قرار دارند.

 

بیشتر بخوانید: تبلیغات عملکردی چگونه به کاهش آمار تقلب در تبلیغات منجر می‌شود؟

 

تقلب از هر دسته و نوعی که باشد، موضوع مهمی است و باید آن را جدی گرفت. همه‌ی ما به اهمیت موضوع واقف هستیم، اما کمتر کسی حاضر می‌شود درباره‌اش صحبت کند. از طرفی بحث درباره‌ی تقلب در حوزه‌ی تبلیغات موبایلی کمک می‌کند کل صنعت رو به جلو حرکت کند و با این مشکل به مقابله بپردازد. تغییرات مثبت زمانی به وقوع خواهند پیوست که همه‌ی بازیگران صنعت تبلیغات موبایلی در کنار هم برای یافتن راهکارهای مقیاس‌پذیر تلاش کنند.

منبع: smaato

رایکا
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

1 × 2 =