درآمدزایی از اپلیکیشن

۵ استراتژی شناخته شده برای کسب درآمد از اپلیکیشن

نوشته 1 دی, 1397

وقتی صحبت درآمدزایی از اپلیکیشن به میان می‌آید، گزینه‌های مختلفی پیش روی شما قرار خواهد داشت.

در این مقاله، قصد داریم به ۶ استراتژی شناخته‌شده برای کسب درآمد از اپلیکیشن‌ های موبایلی بپردازیم و تاثیر بالقوه‌ی هر یک بر رشد اپ و تعامل کاربران با آن را بررسی کنیم.

 

۱. درآمدزایی از طریق نمایش تبلیغات موبایلی

 ساده‌ترین راه برای درآمدزایی از اپلیکیشن نمایش تبلیغات است. قاعده‌ی اصلی این استراتژی آن است که آگهی‌های یک مرجع سوم‌شخص را در اپلیکیشن خود نمایش دهید و از بازدید آگهی، کلیک روی آن و یا حتی تبدیل بازدید کننده به مشتری، درآمد کسب کنید.

بسته به نوع اپلیکیشن و توافقی که با پلتفرم تبلیغات موبایلی خود دارید، می‌توانید فرمت‌های مختلفی برای نمایش تبلیغات خود در نظر بگیرید:

  • تبلیغات بنری: این نوع آگهی پر استفاده‌ترین فرمت درآمدزایی از اپلیکیشن به شمار می‌رود. این نوع تبلیغات با اینکه بسیار محبوب و ساده به نظر می‌رسد، مستلزم طراحی دقیق و متمرکز است.
  • تبلیغات بینابینی: این نوع تبلیغات کل صفحه‌ی اپلیکیشن را می‌پوشاند و به خاطر اندازه‌ی خاص خود نسبت به تبلیغات بنری توجه بیشتری جلب می‌کند. کاربر می‌تواند یا تبلیغ را رد کند و به اپلیکیشن بازگردد، یا روی آگهی کلیک کند و به لندینگ پیج تبلیغ‌دهنده هدایت شود.

بهترین رویه این است که از یک طرف، از تبلیغات بینابینی بیش از اندازه استفاده نشود، و از طرف دیگر از آنها در جای مناسب استفاده شود؛ مثلاً بین مراحل بازی، یا هنگامی که محتوای اصلی اپلیکیشن در حال لود شدن است. آگهی یاد شده هیچگاه نباید مخل تجربه‌ی کاربر باشد یا آنها را از انجام کاری خاص بازدارد. در غیر این صورت، کاربران به احتمال زیاد کل اپلیکیشن را آن اینستال خواهند کرد.

  • تبلیغات همسان: این مورد شکیل‌ترین نوع تبلیغات در نرم‌افزار‌های موبایلی به شمار می‌رود، چرا که ظاهرشان اصلاً شبیه تبلیغات نیست. بلکه به نظر می‌رسد بخشی از محتوای اپلیکیشن هستند و خود آن تعلق دارند.

از آنجایی که تبلیغات همسان با تار و پود اپلیکیشن نمایش‌دهنده شباهت دارد، در بسیاری مواقع با عناوینی مثل «محتوای اسپانسر شده توسط …» یا «توصیه شده توسط …» و امثالهم نمایش داده می‌شوند تا ماهیت تبلیغاتی‌شان به نوعی گوشزد شود.

 

۲. مدل فریمیموم (نسخه‌ی رایگان و پولی اپلیکیشن)

یک استراتژی محبوب برای درآمدزایی از اپلیکیشن این است که برنامه در دو نسخه‌ی رایگان و پولی ارائه شود که اصطلاحاً به آن فریمیوم گفته می‌شود. عبارت فریمیموم ترکیب دو کلمه‌ی Free و Premium است که نشان می‌دهد اپ مورد نظر در دو نسخه‌ی رایگان و غیر رایگان عرضه می‌شود.

با این رویکرد، توسعه‌دهندگان اپلیکیشن می‌توانند برخی ویژگی‌های خاص اپلیکیشن‌شان را در نسخه‌ی رایگان محدود کنند تا کاربران به استفاده از نسخه‌ی غیر رایگان اپ تشویق شوند. در عین حال می‌توان از طریق نمایش تبلیغات موبایلی، از نسخه‌ی رایگان اپلیکیشن درآمد داشت.

به عبارت دیگر، ایده‌ی این مدل بر این اساس استوار است که کاربر آنقدر از نسخه‌ی رایگان اپلیکیشن لذت ببرد که برای دستیابی به فیچر‌های قدرتمندتر آن حاضر به پرداخت پول شود.

اگر قصد دارید با استفاده از این مدل به درآمدزایی از اپلیکیشن خود بپردازید، مطمئن شوید نسخه‌ی پولی اپلیکیشن شما واقعاً ارزش پولی که برایش طلب می‌کنید را دارد. برای دستیابی به این هدف، هم نسخه‌ي پولی و هم نسخه‌ی رایگان باید به دقت طراحی شوند.

 

۳. مدل اپلیکیشن رایگان با پرداخت درون‌برنامه‌ای

یکی از محبوب‌ترین استراتژی‌ها برای کسب درآمد از اپلیکیشن به ویژه بازی‌های موبایلی، پرداخت‌های درون برنامه‌ای یا In-app purchase است. در این استراتژی، خود اپلیکیشن و معمولاً فیچر‌های پایه‌ی برنامه رایگان هستند. اما اگر کاربر بخواهد از فیچر‌های حرفه‌ای‌تر اپلیکیشن استفاده کند (یا مثلاً در بازی، جان اضافه یا آیتم‌های خاص بگیرد)، باید دست به دامان پرداخت درون برنامه‌ای شود.

در برخی موارد، کاربران قادر خواهند بود حتی بدون پرداخت پول، به فیچر‌های پریمیوم یا کاربری‌های حرفه‌ای نرم‌افزار دسترسی داشته باشند. اگر کاربر به اندازه‌ی کافی برای باز (آنلاک) شدن برخی ویژگی‌ها صبر داشته باشد یا تعداد دفعات تعاملش با اپلیکیشن به حد خاصی برسد، قادر خواهد بود به رایگان از تمام فیچر‌های اپلیکیشن استفاده کند.

در موارد دیگر، چنین گزینه‌هایی در دسترس کاربران قرار نخواهند داشت و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن تنها چند قسمت از نرم‌افزار خود را رایگان نگه می‌دارند و باقی فیچر‌ها را تنها از طریق پرداخت درون برنامه‌ای در دسترس کاربران قرار می‌دهند.

عدم نمایش تبلیغات به مدت مشخص نیز در ازای پرداخت درون برنامه‌ای می‌تواند برای برخی کاربران جذابیت داشته باشد.

 

۴. مدل اپلیکیشن رایگان همراه با حق اشتراک

برخی توسعه‌دهندگان تصمیم می‌گیرند اپلیکیشن خود را به صورت رایگان همراه با مدل حق اشتراکی خلق کنند. با این استراتژی، دانلود اپلیکیشن با دسترسی محدود به محتوا یا خدمات آن برای کاربران رایگان خواهد بود. برای استفاده‌ی کامل از تمام ویژگی‌های اپلیکیشن، از کاربر خواسته می‌شود برای خرید حق اشتراک نرم‌افزار ثبت نام کند.

این استراتژی درآمدزایی از اپلیکیشن معمولاً بین اپلیکیشن‌های خدمات محور یا اپ‌های محتوا محور دیده می‌شود. در واقع اگر اپلیکیشن شما یک سرویس تکرارشونده به کاربر ارائه می‌دهد می‌توانید روی دریافت حق اشتراک از کاربران وفادار خود حساب کنید.

با این رویکرد، اپلیکیشن مورد نظر در ازای جستجوی محتوای مرتبط توسط کاربر، به راحتی به عنوان یک اپلیکیشن رایگان روی اپ استور‌ها یافت خواهد شد. این امکان به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند برای اپ خود مخاطب جذب کنند و آنها را به سمت خرید اشتراک سوق دهند.

 

۵. مدل اپلیکیشن پولی

واضح‌ترین راه برای تبدیل کردن اپلیکیشن به منشأ درآمد شاید این باشد که اپ را به کاربر بفروشید. این روش شاید دم دست‌ترین راه باشد اما می‌تواند نتایج فاجعه‌باری برایتان رقم بزند. امروزه حدود ۹۰ درصد اپلیکیشن‌ها رایگان هستند و اکثر کاربران موبایل اپلیکیشن‌های پولی را از دایره‌ی جستجوی خود حذف می‌کنند.

به این ترتیب می‌توان فهمید با وجود رقابت شدیدی که در فضای اپلیکیشن‌های رایگان شکل می‌گیرد، وارد شدن به فضای اپ‌های غیر رایگان تا چه حد کار توسعه‌دهنده را دشوار می‌کند.

توجه داشته باشید اگر این روش را برای درآمدزایی از اپلیکیشن خود انتخاب کنید، اپی که خلق می‌کنید باید ارزش یا کارایی لازم برای برطرف کردن نیاز‌های خاص کاربران را داشته باشد. در غیر این صورت، پیدا کردن مشتری برای درآمدزایی از آن اپلیکیشن کار دشواری خواهد بود. به عبارت دیگر اپلیکیشن شما باید ارزش منحصر به فردی به مخاطب ارائه دهد که کاربر جای دیگری آن را پیدا نکند.

گاهی اوقات برای اپلیکیشن‌های پولی یک دوره محدود آزمایشی رایگان یا trial در نظر گرفته می‌شود که پس از آن کاربر برای ادامه‌ی استفاغده از اپ ملزم به پرداخت حق اشتراک آن خواهد بود.

لازم به یادآوری نیست که اپلیکیشن‌های پولی تولید شده توسط شرکت‌های نرم‌افزاری معروف، شانس بیشتری برای پیروز شدن در این مارکت دارند. یک موضوع دیگر نیز وجود دارد که توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های موبایل باید در نظر داشته باشند: اپلیکیشن‌های پولی موبایل نسبت به اپلیکیشن‌های رایگان «جدی‌تر» شمرده می‌شوند.

به عبارت دیگر، تقاضا برای نرم‌افزار‌های با کیفیت در حوزه‌های آنتی ویروس، مدیریت گذرواژه، ادیت عکس، کنترل از راه دور و غیره وجود دارد و نرم‌افزار‌های قدرتمند، ایمن، با کاربری ساده و طراحی بی نقص که مشکلی واقعی را حل کنند می‌توانند کماکان شانس خوبی داشته باشند.

 

۶. مدل شراکتی

اگر اپلیکیشنی در یک مارکت خاص خیلی محبوب باشد، شرکت‌هایی که در آن فضا فعالیت می‌کنند می‌توانند برای بهره‌گیری از فرصت حمایت مالی یا همان اسپانسرشیپ، با توسعه‌دهنده‌ی مورد نظر ارتباط برقرار کنند. این شرکت‌ها به این ترتیب قادر خواهند بود برند خود را در برابر دید مخاطبان آن اپلیکیشن قرار دهند.

بنابراین وقتی به توسعه‌ی یک اپلیکیشن جدید فکر می‌کنید، می‌توانید به جامعه‌ی مخاطبان یا برند‌های مرتبطی که آن اپ می‌تواند به عنوان اسپانسر برای خود دست و پا کند نیز فکر کنید. اگر این جامعه به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد، درآمدزایی از طریق اسپانسرشیپ، شراکت یا حتی فروش اپلیکیشن، تحت شرایط ویژه می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند.

 

بیشتر بخوانید: چگونه درآمد تبلیغات درون‌اپلیکیشنی خود را بهینه کنیم؟ 

 

منبع: AdMob، da-14

پیام ادیب
2 دیدگاه ها
  • بلوک سه جداره
    پاسخ
    ارسال شده در11:55,1397-10-22

    فروختن اپ به کاربر دیگه قدیمیترین حالت ممکنه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

14 − سه =