استوری شبکه‌های اجتماعی

خیز بلند استوری در شبکه‌های اجتماعی؛ آیا کسب‌و‌کار شما بر این موج سوار است؟

نوشته 6 خرداد, 1397

روز به روز بر قدرت محتوای بصری روی شبکه‌های اجتماعی افزوده می‌شود. در واقع هرچه کاربران موبایل از دستگاه‌های هوشمندشان بیشتر استفاده کنند، میل به هم‌رسانی بخشی از زندگی روزمره در قالب عکس و ویدیو نیز بیشتر خواهد شد. در همین راستا شاهد آن هستیم که استفاده از استوری روی شبکه‌های اجتماعی رو به افزایش است، در حالی که تعداد پست‌های نیوزفیدی رو به سقوط قرار دارد.

سوالی که اینجا مطرح می‌شود آن است که صنعت بازاریابی و به ویژه بازاریابی موبایلی چگونه می‌تواند خود را با تغییراتی که در حوزه‌ی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در حال رخ دادن است وفق دهد و چه مواردی را باید در نظر بگیرد.

این تغییر رفتاری باعث پدید آمدن یک تغییر جالب در نحوه‌ی استفاده‌ از شبکه‌های اجتماعی نیز شده است. واقعیت این است که سال به سال بر محبوبیت پدیده‌ای به نام استوری روی تمام پلتفرم‌های پر طرفدار اجتماعی افزوده می‌شود و این، سوال بزرگ‌تری را به ذهن متبادر می‌کند: آیا با گذشت زمان شاهد از بین رفتن نیوزفید در شبکه‌های اجتماعی خواهیم بود؟

اوایل سال میلادی جاری مارک زاکربرگ با این جملات به فراگیر شدن استوری اعتراف کرد:

«دگرسویی مهم دیگری که در سرتاسر این صنعت شاهد آن هستیم رشد استوری است. تصور ما این است که استوری در مسیر پیشی گرفتن از پست‌های فید قرار دارد و به زودی به رایج‌ترین استفاده‌ی کاربران شبکه‌های اجتماعی تبدیل می‌شود.

علت این امر آن است که استوری برای به اشتراک‌گذاری چند کلیپ ویدیویی در طول روز فرمت بهتری به شمار می‌رود. رشد استوری‌ها روی شیوه‌ی تولید محصولات و نحوه‌ی تفکر ما نسبت به کسب‌و‌کار‌مان اعم از واتس‌اپ و اینستاگرام تاثیر قابل توجهی خواهد داشت؛ یعنی محصولاتی که استفاده از استوری روی آنها مقام اول و دوم را در جهان دارد».

در حقیقت از خریداری واتس‌اپ و اینستاگرام با هدف جا نماندن از رشد بازار پیام‌رسان‌ها و محتوای بصری موبایلی، به نظر می‌رسد فیسبوک سال‌هاست از این تغییر اطلاع دارد.

آیا این به معنای آن است که شبکه‌های اجتماعی به سمت شروع عصر تازه‌ای در حرکت‌اند؟ حداقل آمار و ارقام این حوزه نشان می‌دهند دگرسویی جالبی در حال رخ دادن است.

 

آمار و ارقامی که باید بدانید

Block Party به منظور ارزیابی رشد استفاده از استوری و اثرگذاری آن بر چشم‌انداز شبکه‌های اجتماعی تحقیقی انجام داده است. داده‌های به دست آمده از این تحقیقات به ما کمک می‌کند از مسیری که شبکه‌های اجتماعی در آن قرار دارند درک بهتری داشته باشیم و ببینیم چگونه باید با این تغییر همراه شویم.

بر اساس برآورد‌ها در حال حاضر بیش از ۹۷۰ میلیون اکانت روی اینستاگرام، واتس‌اپ، اسنپ‌چت و فیسبوک مسنجر به صورت روزانه استوری می‌گذارند.

اگر این رقم به تنهایی به اندازه‌ی کافی برایتان جالب نبود، به طور قطع می‌تواند در کنار این داده‌ها توجهتان را به خود جلب کند: استفاده از استوری روی شبکه‌های اجتماعی نسبت به اوایل سال ۲۰۱۶ رشدی برابر با ۸۴۲ درصد را نشان می‌دهد، آن هم در حالی که از سه‌ماهه‌ی دوم ۲۰۱۶ تا سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۱۷، رشد استوری ۱۵ برابر رشد پست‌های معمولی نیوزفیدی بوده است.

رشد یاد شده قرار هم نیست به این زودی‌ها کند شود، چرا که بر اساس برآورد‌ها، تا پایان سال جاری میلادی بیش از ۱ میلیارد اکانت روی شبکه‌های اجتماعی از این قابلیت استفاده خواهند کرد.

وقتی پای پیش‌بینی به میان می‌آید نیز فیسبوک بر این باور است که استفاده از استوری تا سال ۲۰۱۹ از نیوزفید پیشی می‌گیرد.

اینستاگرام و اسنپ‌چت در شکل‌گیری این روند چه نقشی داشته‌اند؟

اسنپ‌چت را می‌توان منبع الهام این روند دانست؛ روندی که در واقع تمام پلتفرم‌های اجتماعی بزرگ را به تسخیر خود درآورده است. محبوبیت استوری در میان نسل جوان از یک طرف، و رشد محتوای موقتی در قالب روایت‌های ویدیویی عمودی از طرف دیگر، محبوبیت استوری را به اوج رساندند.

برآورد شده است ۸۱ درصد از کاربران اسنپ‌چت به صورت روزانه استوری پست می‌کنند؛ چرا که استوری قابلیت اصلی این پلتفرم به شمار می‌رود. در حقیقت تصمیم اسنپ‌چت مبنی بر قرار دادن دوربین در مرکز تمرکز این اپلیکیشن باعث به وجود آمدن این رشد تدریجی شد و پس از آن بسیاری از اپلیکیشن‌ها از این تصمیم کپی‌برداری کردند.

با این حال، این اینستاگرام بود که با معرفی قابلیت استوری به دایره‌ی بزرگ‌تری از مخاطبان، آن را وارد مرحله‌ی تازه‌ای کرد. در حال حاضر بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر اینستاگرام به صورت روزانه از استوری استفاده می‌کنند که ۶۰ درصد از مخاطبان این پلتفرم را تشکیل می‌دهند.

در خصوص کسب‌و‌کار‌ها نیز باید گفت بیش از ۵۰ درصد از آنها هر ماه روی اینستاگرام استوری می‌گذارند و انتظار می‌رود این آمار ظرف چند ماه آینده افزایش یابد.

کسب‌و‌کار‌ها چگونه از استوری بهره می‌گیرند؟

Block Party در تلاش برای پیدا کردن بهترین رویه‌ها و شیوه‌ی تعامل مخاطبان با استوری، نگاه دقیق‌تری به نحوه‌ی استفاده‌ی کسب‌و‌کار‌ها از قابلیت استوری اینستاگرام انداخته است.

رصد و بررسی صفحه‌ی اینستاگرام ۱۰۰ شرکت به مدت بیش از دو هفته نشان داد ۷۹ درصد از این کسب‌و‌کار‌ها استوری پست می‌کنند، در حالی که این میزان برای پست‌های نیوزفیدی ۹۷ درصد است.

این به طور قطع از فعال بودن آنها روی اینستاگرام حکایت دارد و نشان می‌دهد شرکت‌ها مدتی است در حال پیدا کردن راه و چاه استفاده از قابلیت استوری به عنوان بخشی از استراتژی شبکه‌های اجتماعی‌شان هستند. میانگین تعداد پست‌های استوری آنها ۲.۹ استوری در هفته و ۸ پست به ازای هر استوری در مدت مشابه بوده است.

به نظر می‌رسد استراتژی این پست‌گذاری‌ها بسته به موقعیت هر برند متفاوت بوده است. این یعنی اگر به عنوان یک کسب‌و‌کار هنوز استفاده از استوری را نیازموده‌اید می‌توانید از شرکت‌های مشابه خود الهام بگیرید تا ببینید مخاطب چه چیز‌هایی دوست دارد.

 

بازاریابی چگونه می‌تواند با این تغییر همراه شود؟

هم‌زمان با وقوع این تغییر، متخصصین بازاریابی باید خود را در خط مقدم این روند قرار دهند تا ارتباطشان را با مخاطب خود از دست ندهند و استراتژی شبکه‌های اجتماعی خود را در برابر آینده بیمه کنند.

تا همین امروز نیز بسیاری از برند‌ها استفاده از استوری را محتاطانه آزموده‌اند. با این حال، تعدادی از آنها این قابلیت را بخشی از استراتژی خود نمی‌دانند بلکه بیشتر به چشم یک راه آزمایشی برای حفظ مشارکت مخاطبان خود به آن می‌نگرند.

برای آنکه به عنوان یک کسب‌و‌کار حضور خود روی شبکه‌های اجتماعی را بهبود ببخشید و با این تغییر همراه شوید می‌توانید موارد زیرد را در نظر داشته باشید:

  • در مورد استوری استراتژیک‌تر عمل کنید

اگر می خواهید در خصوص استوری‌هایی که پست می‌کنید استراتژیک‌تر عمل کنید الان زمان مناسبی برای این کار است. استوری می‌تواند راه فوق‌العاده‌ای برای بالا بردن میزان مشارکت مخاطبان باشد و توجه آنان را به خود جلب کند. بهتر است انتشار بی‌برنامه‌ی استوری را کنار بگذارید، به آن به چشم یک مدل محتوای سوشال دیگر نگاه کنید و در صورت امکان از قبل برایش برنامه‌ی هفتگی (یا حتی ماهیانه) داشته باشید.

هرچه استوری را بیشتر در استراتژی شبکه‌های اجتماعی خود بگنجانید، معطوف کردن توجه لازم به آن آسان‌تر خواهد بود.

 

  • روی چیز‌هایی متمرکز شوید که از آنها نتیجه‌ی بهتری می‌گیرید

لازم نیست استراتژی فعلی خود برای شبکه‌های اجتماعی را کنار بگذارید و فقط روی استوری متمرکز شوید. اگر می‌دانید مخاطبتان از چه چیز‌هایی خوشش می‌آید اطمینان حاصل کنید انسجام محتوای خود را روی استوری نیز حفظ می‌کنید.

استوری می‌تواند الحاقیه‌ی فوق‌العاده‌ای برای استراتژی شما باشد اما لازم نیست انواع دیگر محتوا که می‌توانند برای برند شما مفید واقع شوند را به خاطر آن نادیده بگیرید.

بین چیز‌هایی که از آنها نتیجه می‌گیرید و آن دسته از کار‌هایی که به طور بالقوه نتیجه‌بخش به نظر می‌رسند تعادل برقرار کنید.

 

  • برای آزمون و خطا نیز فضایی در نظر بگیرید

در خصوص استراتژی شبکه‌های اجتماعی گفتیم بین چیز‌هایی که می‌دانید نتیجه می‌دهند و مواردی که باید امتحان شوند باید تعادلی برقرار باشد. این آزمایش کردن‌ها به شما کمک می‌کند خلاقیت و تعامل خود را با مخاطبانتان حفظ کنید. اما اگر تمرکز روی ایده‌های نو باعث به تعویق افتادن موارد نتیجه‌بخش شوند ممکن است حتی آنچه به دست آورده‌اید را نیز از دست بدهید.

در نتیجه بهتر است به عنوان بخشی از استراتژی خود، بخشی از زمانتان را به آزمودن ایده‌های تازه اختصاص دهید و مطمئن شوید نتایج آزمون و خطا‌های خود را نیز اندازه‌گیری و ارزیابی می‌کنید تا بهترین نتیجه‌گیری حاصل شود.

برای مثال، اگر میزان استفاده‌ی خود از استوری را با برنامه افزایش می‌دهید نباید از پست‌های معمولی‌تان غافل شوید. اما اگر در درازمدت استوری مشارکت مخاطبانتان را بیشتر جلب کرد می‌توانید در استراتژی خود وزن و زمان بیشتری به آن اختصاص دهید.

 

  • از روند‌ها و آنچه که متخصصان امر انجام می‌دهند پیروی کنید

در استفاده از قابلیت استوری روی شبکه‌های اجتماعی هیچ درست و غلطی وجود ندارد. اما برند‌‌های متعددی در صنایع مختلف وجود دارند که استوری را به بهترین نحو ممکن در استراتژی شبکه‌های اجتماعی خود جا انداخته‌اند.

از زیر نظر گرفتن آنها و الهام گرفتن از محتوایشان نترسید. نکته‌ی مهم این است که تمام ایده‌های خلاقتان را به بهترین شکل برای مخاطب بهینه‌سازی کنید و این همان جایی است که استراتژی می‌تواند به کمکتان بیاید.

به علاوه، دنبال کردن روند‌هایی که عادات پست کردن ما را تغییر می‌دهند نیز مفید واقع می‌شود. برای نمونه، فناوری واقعیت افزوده یا استیکر‌های GIF این روز‌ها توان خودشان را نشان داده‌اند و مشارکت مخاطب را بیشتر جلب می‌کنند.

برای آنکه بتوانید با ترکیبی از مهارت‌های برند، بازاریابی، تولید ویدیو و طراحی، استوری‌های جذاب‌تری خلق کنید باید تیم‌های مختلفی را گرد هم آورید تا در این باره هم‌فکری صورت بگیرد.

 

  • روایتی برای تعریف کردن داشته باشید

قرار نیست تنها با یک پست استوری، داستان را کامل روایت کنید. در واقع، بسیاری از برند‌ها از استوری به عنوان بخشی از روایتی استفاده می‌کنند که در قالب مجموعه‌ای از پست‌ها کامل می‌شود.

درست مثل برنامه‌ریزی پست‌های نیوزفید، باید محتوای جذاب و تعامل برانگیزی برای استوری خلق کنید که توجه مخاطب را به خود جلب کند. داستان‌سرایی روی شبکه‌های اجتماعی همیشه می‌تواند موفق عمل کند و قابلیت استوری فرمت مناسبی برای آزمون و خطا در این زمینه فراهم می‌کند.

به عنوان مثال، محتوایی که نیویورک تایمز به وفور در استوری‌های خود منتشر می‌کند طولانی و چند قسمتی است تا نگاه ژورنالیستی‌شان از این طریق برجسته شود. این امر به ما یادآور می‌شود بسته به علایق و سلایق مخاطب، به شیوه‌های متعدد می‌توان از این فرمت کاربردی بهره گرفت.

علاوه بر این در دوران برگزاری رویداد‌های خاص، از طریق استوری می‌توان محتوای اختصاصی پشت صحنه‌ی ماجرا را در اختیار مخاطبان قرار داد. این کار می‌تواند در قالب ویدیو‌های کوتاه آشنایی یا آموزشی، مصاحبه و حتی کوئیز‌های تعاملی انجام شود تا مشارکت مخاطب را نیز در پی داشته باشد.

 

درگیر کردن مهارت‌های مختلف

خلق استوری با هدف عقب نماندن از تقاضای ایجاد شده از یک فرمت محتوایی جدید، از سوی متخصصین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نیازمند مهارت‌های تازه‌ای است.

عکاسی، طراحی و مهارت‌های تولید ویدیو می‌تواند فرایند داستان‌سرایی برند‌ها را بهبود ببخشند و در عین حال، تیم‌های مختلفی را برای خلق محتوای جذاب‌تر کنار یکدیگر قرار دهند.

این روز‌ها دیگر لازم نیست طراح یا فیلمبردار حرفه‌ای باشید تا بتوانید در حوزه‌ی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید، اما داشتن درکی درست از نحوه‌ی اثرگذاری عناصر بصری بر نتیجه، قطعاً مفید خواهد بود. البته بد نیست برای تسهیل همکاری، مهارت‌های طراحی خود را به روز کنید.

 

مروری بر آنچه گفته شد

استفاده از استوری ممکن است رو به افزایش باشد، اما این به معنای پایان کار نیوزفید شبکه‌های اجتماعی نیست. با این حال برای ترکیب مزایای این دو با هدف بهره‌گیری حداکثری از شبکه‌های اجتماعی زمان مناسبی است.

 

استوری چگونه شما را به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند و به کمک استراتژی فعلی‌تان می‌آید؟

استفاده از ویدیو‌های عمودی رو به افزایش است. فناوری واقعیت افزوده نیز می‌تواند به ایده‌های خلاق شما ویژگی‌های جالب‌تری بیافزاید. اما چیزی که واقعاً به دردتان می‌خورد این است که شروع کنید به امتحان کردن عناصر مختلف تا بفهمید مخاطب چگونه به هر یک از آنها واکنش نشان می‌دهد و شما چطور می‌توانید بیشترین بهره را از آنها بگیرید.

مدیران شبکه‌های اجتماعی باید برای سوار شدن بر موج استوری‌های منحصر به فرد، برجسته کردن پیام برند و متمایز کردن محتوایشان از رقبا آماده باشند. کسب اطلاعات بیشتر در مورد قدرت محتوای بصری و اثری که مهارت‌های خلاقه (عکاسی، طراحی و ویدیوسازی) بر موفق شما دارند می‌تواند از این به بعد برایتان مفید باشد.

شبکه‌های اجتماعی به طور قطع در حال تغییر و تحول هستند، اما این بدان معنا نیست که نمی‌توان از این تغییرات پیشی گرفت.

کافی است برای خلق ایده‌های نوآورانه و تازه‌ای که می‌توانند باعث متمایز شدن کسب‌و‌کارمان شوند انگیزه داشته باشیم و از نمونه‌های موفق الهام بگیریم.

 

منبع: Clickz

پیام ادیب
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

نه + 9 =