پوش نوتیفیکیشن موبایل

با کاربرد‌های بهینه‌ی پوش نوتیفیکیشن و انواع آن آشنا شوید

نوشته 21 مرداد, 1397

پیدا کردن راهی برای بهره‌گیری حداکثری از پوش نوتیفیکیشن موبایل، هم یک هنر است و هم یک علم؛ چرا که اضافه کردن هر گام اضافی (مثل چک کردن ایمیل) به قیف تبدیل (Conversion Funnel)، می‌تواند باعث بر هم خوردن فرایند تبدیل شود. درست است که ایمیل راه فوق‌العاده‌ای برای جلب مشارکت مشتریان محسوب می‌شود، اما محدودیت‌هایی نیز دارد؛ به ویژه در حوزه‌ی نگه‌داشت و جلب مشارکت کاربران اپلیکیشن.

اگر اپلیکیشن دارید و سعی دارید کاربران را به انجام اقدامی عملی ترغیب کنید، پوش نوتیفیکیشن راه حل شماست. با این وجود بسیاری از مارکتر‌ها کمتر از میزان لازم از آن استفاده می‌کنند.

در ادامه قصد داریم زیر و بم بهینه‌سازی پوش نوتیفیکیشن‌ها را تشریح کنیم: بهترین رویه‌های عمومی، بهترین رویه‌های جلب مشارکت کاربر، دو معیار اصلی بخش‌بندی مشتریان، زمان‌بندی و انواع پوش نوتیفیکیشن.

 

مطالعه‌ی بیشتر: تمام آنچه که پیرامون پوش نوتیفیکیشن موبایل باید بدانید

 

بهترین رویه‌های عمومی برای استفاده از پوش نوتیفیکشن

مواردی که در ادامه مطرح می‌شود ممکن است برای برخی بدیهی به نظر برسد، اما به طور قطع همه از آنها آگاهی ندارند. اطمینان حاصل کنید حداقل این موارد را در استراتژی پوش نوتیفیکیشن خود مد نظر قرار می‌دهید:

۱. ارزش‌آفرینی

مشتری شما از تعامل با پوش نوتیفیکیشنی که برایش می‌فرستید چه نفعی می‌برد؟ آیا برای مخاطبان خود فروش ویژه یا تخفیف اختصاصی در نظر گرفته‌اید؟ هر تمهیدی که برای ارزش‌آفرینی در نظر می‌گیرید از شفافیت آن اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید پوش نوتیفیکیشن شما دسترسی ویژه‌ای به کاربر می‌دهد که دیگران از آن بی‌بهره‌اند.

۲. جذابیت بصری

افزودن تصویر و ویدیو به پوش نوتیفیکیشن می‌تواند با برانگیختن واکنش احساسی در کاربران، به تقویت ویژگی داستان‌سرایی آن کمک کند؛ کاری که متن معمولی از پس آن برنمی‌آید. در یک تحقیق نشان داده شده است افزودن تصویر به پوش نوتیفیکیشن می‌تواند نرخ باز شدن مستقیم آن را تا ۵۶ درصد افزایش دهد.

اگر قصد فروش محصولی را دارید که در حراج قرار گرفته، تصویر آن محصول را نیز به پوش نوتیفیکیشن خود اضافه کنید. یا مثلاً اگر مهلت خرید یک محصول رو به اتمام است می‌توانید یک ثانیه‌شمار به پوش نوتیفیکیشن خود بیافزایید. در نظر داشته باشید که لازم نیست موضوع را پیچیده کنید.

۳. شخصی‌سازی

دستگاه موبایل یک وسیله‌ی شخصی است. اگر از طریق رابط موبایل مستقیماً با مخاطب خود ارتباط می‌گیرید، می‌توانید نام کاربر یا حداقل آخرین رفتاری که از خود بروز داده را در این پیام بگنجانید تا حس یک ارتباط شخصی را برای او شبیه‌سازی کرده باشید. بر اساس تحقیقات انجام شده، نرخ باز شدن پوش نوتیفیکیشن‌های شخصی‌سازی شده ۴ برابر بیشتر از نمونه‌های بدون شخصی‌سازی است.

بهترین رویه‌های متقاعدسازی کاربر به نمایش پوش نوتیفیکیشن

پیش از آنکه از کاربران موبایل انتظار داشته باشیم به پوش نوتیکیفیشن واکنشی نشان دهند باید اجازه‌ی نمایش پوش نوتیفیکیشن روی موبایلشان را از آنها دریافت کنیم که معمولاً موضوعی چالش‌برانگیز است. بنا به تحقیقات انجام شده، تنها ۴۳ درصد از کاربران iOS با نمایش پوش نوتیفیکیشن موافقت می‌کنند (نمایش پوش نوتیفیکیشن پس از نصب اپلیکیشن برای کاربران اندروید به صورت خودکار روشن است).

در همکاری با توسعه‌دهندگان و ناشران اپلیکیشن، ۵ مورد شناسایی شده که به بهبود نرخ موافقت کاربران با نمایش پوش نوتیفیکیشن کمک می‌کنند:

۱. ارزش پوش نوتیفیکیشن‌های خود را به اطلاع مخاطب برسانید

در انتقال این مفهوم، روی مزایایی که دریافت پوش نوتیفیکیشن برای کاربران خواهد داشت تمرکز کنید. مطمئن شوید توضیحات مربوط به ارزش پوش نوتیفیکیشن در توضیحات صفحه‌ی اپ استور اپلیکیشن و نیز هنگام اولین تعامل کاربر با اپ به نمایش درمی‌آیند. اگر کاربران به ارزش و هدف پیام‌های پوش نوتیفیکیشن شما پی ببرند احتمال آنکه با نمایش آن موافقت کنند به مراتب بیشتر خواهد بود.

۲. منتظر زمان مناسب باشید

از ارائه‌ی درخواست نمایش پوش نوتیفیکیشن درست پس از باز شدن اپلیکیشن توسط کاربر پرهیز کنید چرا که کاربر در این مرحله هنوز به ارزش واقعی این سرویس پی نبرده است؛ اول اجازه دهید با محیط اپلیکیشن شما آشنا شود. سپس در مرحله‌ای که نیاز واقعی و مشخصی وجود داشت که پوش نوتیفیکیشن می‌توانست برطرف کند برای نمایش پوش از کاربر اجازه بگیرید. اگر اپلیکیشن شما در حوزه‌ی تجارت الکترونیک فعالیت می‌کند، مرحله‌ی یاد شده می‌تواند اولین باری باشد که کاربر سفارش خود را ثبت می‌کند: «دوست دارید با دریافت پوش نوتیفیکیشن از وضعیت سفارش خود آگاه شوید؟»

۳. رویکردی محتاطانه در پیش بگیرید

درخواست رسمی از کاربر برای نمایش پوش نوتیفیکیشن تنها یک بار میسر است، بنابراین رویکردی که برای این کار در پیش می‌گیرید از اهمیت زیادی برخوردار است. می‌توانید ابتدا با استفاده از پیام‌رسانی داخل اپلیکیشن، از مخاطب خود بپرسید آیا علاقه‌ای به دریافت پوش نوتیفیکیشن دارد یا خیر. اگر پاسخ او مثبت بود، درخواست رسمی را برای او ارسال کنید. اما اگر پاسخ کاربر به این سوال منفی بود بهتر است پیش از پرسش مجدد، کمی بیشتر به او زمان بدهید تا ارزش واقعی اپلیکیشن شما و سرویس پوش نوتیفیکیشن آن برایش روشن‌تر شود.

۴. در اپ خود یک مرکز کنترل کوچک برای پوش نوتیفیکیشن در نظر بگیرید

این کار به کاربران اجازه می‌دهد نوع پوش نوتیفیکیشنی که به دریافت آن علاقه دارند را مشخص کنند. فرض کنیم کار شما فروش قهوه است. با ایجاد یک مرکز کنترل کوچک مختص پوش نوتیفیکیشن در اپلیکیشن خود می‌توانید انواع قهوه‌های ارائه شده را در اختیار کاربر قرار دهید تا بتواند از بین آنها انتخاب کرده و اطلاعیه‌های مربوط به قهوه‌ی مورد علاقه‌اش را دریافت کند.

۵. از پیام‌رسانی داخل اپلیکیشن استفاده کنید

درست است که درخواست رسمی برای نمایش پوش نوتیفیکیشن را تنها یک بار به کاربر می‌توان ارائه داد، می‌شود به دفعات دلخواه از پیام‌های درون‌برنامه‌ای برای دسترسی به وی استفاده کرد. کاربرانی که به درخواست رسمی نمایش پوش نوتیفیکیشن پاسخ منفی داده‌اند را باید با پیام‌های درون‌برنامه‌ای هدف قرار داد و مزایای دریافت پوش نوتیفیکیشن را برایشان کاملاً روشن کرد. چنین پیام‌هایی باید حاوی لینک تنظیماتی باشند که می‌توان از طریق آن پوش نوتیفیکیشن را روشن کرد.

 

بخش‌بندی مخاطبان پوش نوتیفیکیشن بر اساس رفتار

هرچه پوش نوتیفیکیشن برای مخاطب بهینه‌تر شده باشد نرخ باز شدن آن بیشتر خواهد بود. به همین دلیل بخش‌بندی مخاطبان امری ضروری است.

یک راه اثربخش برای بخش‌بندی جامعه‌ی مخاطبان، بخش‌بندی بر اساس رفتار کاربر است. نگاه کردن به شیوه‌های مختلفی که کاربران برای تعامل با اپلیکیشن انتخاب می‌کنند در مورد اینکه به چه چیز‌هایی اهمیت می‌دهند و تا چه سطحی با برند تعامل دارند اطلاعات ارزشمندی در اختیار ما قرار می‌دهد. همین امر به نوبه‌ی خود به ما کمک می‌کند بفهمیم با چه فواصل زمانی برایشان پوش نوتیفیکیشن بفرستیم و هر بار روی کدام جنبه‌های اپلیکیشن بیشتر تمرکز کنیم.

بخش‌بندی رایجی که می‌توان بر اساس میزان مشارکت کاربر با اپلیکیشن در نظر گرفت این موارد را شامل می‌شود: کاربران با تعامل صفر، کاربران با تعامل نسبی، و کاربران با تعامل زیاد. فرض کنیم کاربری دارید که چند هفته پیش اپلیکیشن شما را دانلود کرده، یک بار به آن نگاهی انداخته و از آن زمان تا کنون به اپلیکیشن برنگشته است. در این صورت نباید او را با سیل پیام‌های پوش نوتیفیکیشن هدف بگیرید چرا که بیشتر به چشم اسپم به این پیام‌ها نگاه خواهد کرد.

از طرف دیگر، اگر کاربری دارید که معمولاً زیاد به گشت و گذار در اپ می‌پردازد ولی هنوز دست به اقدامی عملی نزده، به ویژه اگر مناسبت مرتبطی در راه است، می‌توانید با بسامد بیشتری برای او پوش نوتیفیکیشن ارسال کنید و به او یادآوری کنید یک یا چند قلم جنس مورد نظرش را خریداری کند (برای مثال کاربری که مدتهاست یک دستگاه گریل به سبد خرید خود افزوده، احتمال آنکه در آستانه‌ی تعطیلات این محصول را خریداری کند بیشتر است).

 

بخش‌بندی مخاطبان پوش نوتیفیکیشن بر اساس اولویت‌ها

یک معیار اثربخش دیگر برای بخش‌بندی کاربران، اولویت‌های آنهاست که مشخص می‌کند هر کاربر به چه محصولاتی بیشتر اهمیت می‌دهد. می‌توان با نگاه کردن به تعامل‌های قبلی کاربر با محصولات از طریق اپ و وبسایت و نیز دایره‌ی علاقمندی و عدم علاقمندی‌های او، اطلاعات خوبی در خصوص اولویت‌هایش به دست آورد.

  • دایره‌ی علاقمندی نشان دهنده‌ی محصولاتی است که کاربر از طریق اپلیکیشن یا وبسایت با آنها تعامل داشته. این نشان می‌دهد نسبت به این محصولات کشش دارد.
  • دایره‌ی عدم علاقمندی نشان دهنده‌ی محصولاتی است که حتی با وجود پیشنهاد ویژه و ایمیل، کاربر به آنها توجهی نکرده است. این نشان می‌دهد علاقه‌ای به این محصولات وجود نداشته است.

اگر کاربری به وضوح دایره‌های علاقمندی و عدم علاقمندی خود را مشخص کرده، حتماً از پوش نوتیفیکیشن در راستای دایره‌ی علاقمندی‌هایش بهره بگیرید و تا حد امکان از ارسال پوش نوتیفیکیشن پیرامون دایره‌ی عدم علاقمندی‌اش خودداری کنید.

لزوم عملکرد استراتژیک در زمان‌بندی ارسال پوش نوتیفیکیشن

اثربخشی هر استراتژی پوش نوتیفیکیشن تا حد زیادی به زمان‌بندی آن بستگی خواهد داشت. روز هفته، ساعت روز و بسامد ارسال پوش نوتیفیکیشن‌ها به شدت بر نرخ باز شدنشان اثرگذار هستند.

آنچه که متخصصین امر از کمپین‌های خود متوجه شده‌اند نشان می‌دهد این چهار مورد را باید در زمان‌بندی خود در نظر بگیرید:

۱. محدوده‌ی زمانی یا تایم زون کاربران خود را در نظر داشته باشید. آخرین کاری که یک پیام پوش نوتیفیکیشن باید انجام دهد این است که نیمه‌شب کاربر را از خواب بیدار کند. مطمئن شوید تمام کاربران پوش نوتیفیکیشن‌های شما را در زمان موجهی دریافت می‌کنند.

۲. تحقیقات نشان داده‌اند نرخ باز شدن پوش نوتیفیکیشن‌هایی که در ساعات اوج تعامل کاربر با اپلیکیشن ارسال شده‌اند ۳ برابر بیشتر از آنهایی بوده که صرفاً بر اساس محدوده‌ی زمانی تنظیم شده‌اند. به این فکر کنید که چه روز‌ها و چه ساعت‌هایی در طول هفته کاربران معمولاً مشارکت بیشتری با اپلیکیشن از خود نشان می‌دهند. در نظر داشته باشید این آمار به واسطه‌ی منطقه‌ی جغرافیایی، شاخص‌های جمعیت‌شناختی و رفتار کاربران می‌تواند متفاوت باشد.

۳. کم‌کم فواصل زمانی میان پیام‌های پوش نوتیفیکیشن ارسالی برای مخاطبانی که با اپ تعامل ندارند را بیشتر کنید. با مشتریانی که با اپلیکیشن تعامل ندارند خیلی با احتیاط باید برخورد کرد؛ چرا که ارسال بیش از اندازه‌ی پوش نوتیفیکیشن برای کسانی که علاقه‌ی چندانی به برند ندارند می‌تواند به راحتی باعث شود اپلیکیشن را پاک کنند.

به جای اسپم کردن این دسته از مخاطبان، استراتژی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که کم‌کم فواصل زمانی بین پوش نوتیفیکیشن‌ها بیشتر شود. برای مثال، اولین پوش نوتیفیکیشن ممکن است پس از یک هفته عدم فعالیت کاربر برای او ارسال شود، دومی پس از دو هفته، و سومی و آخرین پوش نوتیفیکیشن پس از یک ماه.

۴. هیچگاه امتحان کردن را متوقف نکنید. این راهنمایی‌ها می‌توانند نقطه‌ی شروع خوبی برای داشتن یک استراتژی قدرتمند پوش نوتیفیکیشن باشند، اما لازم است به امتحان کردن و بهینه‌سازی زمان‌بندی و هماهنگی پوش نوتیفیکیشن‌های خود ادامه دهید تا تنظیمات بهینه‌ی مناسب برای حداکثر دسترسی به کاربران خود را بیابید.

 

انواع مختلف پوش نوتیفیکیشن

انواع مختلف و متعددی از پوش نوتیفیکیشن‌ها هستند که می‌توان برای دستیابی به طیفی از اهداف مورد استفاده قرار داد؛ از اطلاع‌رسانی پروموشن‌های جدید به کاربران گرفته تا سرگرمی‌های مرتبط. در ادامه می‌توانید با انواع معمول پوش نوتیفیکیشن آشنا شوید:

۱. پوش نوتیفیکیشن خوش‌آمدگویی

در تصویر مشاهده می‌کنید که پیتزا هاب در پوش نوتیفیکیشن خوش‌آمدگویی خود پیشنهاد تخفیف می‌دهد که به وضوح ارزش پوش نوتیفیکیشن‌هایش را به رخ کاربر می‌کشد.

۲. پوش نوتیفیکیشن مبتنی بر خواسته‌های کاربران

گیلت وقتی اقلام مورد علاقه‌ی کاربران دوباره در انبار موجود می‌شود موضوع را به آنها اطلاع می‌دهد. برای نگه داشتن مشتریان در حلقه‌ی محصولات مورد علاقه‌شان می‌توانید از دایره‌ی علاقمندی‌ها و داده‌های فروش کمک بگیرید.

۳. پوش نوتیفیکیشن سبد رها شده

تریپ ادوایزر ارزش سبد رها‌شده‌ی کاربران را به آنها یادآوری می‌کند. اگر این پوش نیز توسط کاربر نادیده گرفته شود ممکن است در پوش نوتیفیکیشن بعدی پیشنهاد تخفیف برای او فرستاده شود.

۴. پوش نوتیفیکیشن وضعیت تحویل

گراب‌هاب با استفاده از پوش، کاربران خود را در جریان زمان تحویل سفارشاتشان قرار می‌دهد. آنها با استفاده‌ی هوشمندانه از کلمات، خواندن پیام خود را برای کاربر جذاب و هیجان انگیز می‌کنند.

۵. پوش نوتیفیکیشن موضوعی

آیهارت رادیو از مناسبت‌های تقویمی در پوش نوتیفیکیشن‌های خود بهره می‌گیرد تا پیام خود را ارگانیک‌تر و موجه‌تر سازد. هرچه یک رویداد به پروموشن یا فراخوان (Call to Action) ارتباط بیشتری داشته باشد، اثربخشی پوش نوتیفیکیشن موضوعی بیشتر خواهد بود.

 

۶. پوش نوتیفیکیشن تشویقی

شارلوت راس با استفاده از حروف بزرگ سعی دارد به پوش نوتیفیکیشن تخفیف خود هیجان ببخشد. پوش نوتیفیکیشن آنها دلیل این فروش ویژه را توضیح می‌دهد و تمام اطلاعات لازم برای مشارکت کاربر را در خود دارد.

 

مطالعه‌ی بیشتر: تمام آنچه که پیرامون پوش نوتیفیکیشن موبایل باید بدانید

 

نتیجه‌گیری

به محض آنکه کاربران را به دانلود اپلیکیشنتان مجاب کردید، می‌توانید از پوش نوتیفیکیشن به عنوان یک راه فوق‌العاده و رایگان برای افزایش نرخ تبدیل و درآمد خود استفاده کنید؛ اما نباید از این امکان سوء استفاده شود. فکر شده عمل کنید، مرتبط بمانید و کمک کنید، تا کاربران نیز با مشارکت بیشتر پاسخ تلاش‌هایتان را بدهند.

منبع: MarketingLand

پیام ادیب
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

20 + 2 =