پایش شبکه‌های اجتماعی

بررسی ۶ نمونه ابزار قدرتمند برای پایش شبکه‌های اجتماعی

نوشته 7 آبان, 1397

در زندگی شخصی ما و شما، خواندن ذهن افراد یک قدرت ماورایی و سوال برانگیز محسوب می‌شود. اما مزایایی که شنیدن افکار مردم می‌تواند برای کسب‌و‌کار‌ها داشته باشد بی‌نهایت است. پایش شبکه‌های اجتماعی دقیقاً با خواندن ذهن افراد یکی نیست، اما شباهت زیادی به آن دارد.

پایش شبکه‌های اجتماعی این اجازه را می‌دهد که ببینید مردم روی این پلتفرم‌ها و به طور کلی اینترنت، درباره‌ی برند، صنعت یا رقبای شما چه می‌گویند. این کار در اغلب موارد در حالی امکان‌پذیر است که آنها از شنیده شدن افکارشان توسط شما مطلع نیستند. اگر نحوه‌ی صحیح استفاده از کلمات را در جستجو‌های خود بلد باشید و نتایج را درست فیلتر کنید، دقیق‌ترین و صادقانه‌ترین اطلاعاتی که می‌توانید به عنوان یک کسب‌و‌کار دریافت کنید را در اختیار خواهید داشت.

در این پست، نگاهی خواهیم انداخت به بهترین ابزار‌های پایش شبکه‌های اجتماعی و وب که به کسب‌و‌کار‌ها کمک می‌کنند اطلاعات بی‌نهایت مفیدی در رابطه با آنچه انجام می‌دهند جمع‌آوری کنند و بر اساس آنها دست به عمل بزنند.

 

۱. آواریو (Awario)

یک ابزار مقرون‌به‌صرفه برای پایش و آنالیز شبکه‌های اجتماعی با قابلیت‌های مناسب برای شرکت‌ها.

Awario

آواریو (Awario) ابزار نسبتاً جدیدی است که پایش شبکه‌های اجتماعی و وب را برای تمام شرکت‌های بزرگ و کوچک مقرون به صرفه می‌کند. پلن‌های پلتفرم آواریو از ۲۹ دلار در ماه شروع می‌شوند اما قابلیت‌های متعددی ارائه می‌دهد که تنها در ابزار‌های پیشرفته‌ی ویژه‌ی شرکت‌های بزرگ یافت می‌شوند.

می‌توانید از این ابزار برای پایش منشن‌های برند خودتان، رقبا یا صنعت خاصی بهره بگیرید یا حتی برای موارد نامشخص‌تر کوئری‌های بولی پیچیده تنظیم کنید. برای نمونه آواریو به شما اجازه می‌دهد کپی‌های بدون اجازه‌ی محتوای خود را شناسایی کنید، منشن‌های بدون لینک را پیدا کرده و بک‌لینک‌های جدید به سایت خود را زیر نظر داشته باشید.

این پلتفرم یک ابزار رایگان برای فروش روی شبکه‌های اجتماعی به نام Leads نیز دارد که به صورت افزونه برای تمام کاربران آواریو در دسترس است. این ابزار از اطلاعات پیش‌بینانه برای پیدا کردن افرادی استفاده می‌کند که در مورد محصولاتی مثل محصول شما به دنبال توصیه یا راهنمایی می‌گردند و یا دوست دارند با محصولات جایگزین رقبای شما آشنا شوند.

Awario

شبکه‌های تحت پوشش:

فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، یوتیوب، گوگل پلاس، رددیت، اخبار و وبلاگ‌ها، وب.

مزایا:

 • حالت جستجوی بولی برای تنظیم کوئری‌های انعطاف‌پذیر و بهبود دقت نتایج
 • گزارش اینفلوئنسر‌ها تاثیرگذار‌ترین افرادی که در مورد برند، رقبا یا صنعت شما صحبت می‌کنند را به شما نشان می‌دهد.
 • یک افزونه‌ی رایگان به نام Leads برای پیدا کردن مشتریان راغب روی شبکه‌های اجتماعی
 • ابزار‌های تحلیلی پیشرفته از جمله آنالیز احساسی مخاطب، تفکیک موقعیت جغرافیایی و زبان، و سابقه‌ی نامحدود داده‌ها روی تمام پلن‌ها.

قیمت‌گذاری:

آواریو یک دوره‌ی آزمایشی رایگان دارد که به شما اجازه می‌دهد زیر و بم تمام خدمات آن را به طور کامل بشناسید و امتحان کنید. قیمت‌گذاری این ابزار از پلن Starter با قیمت ۲۹ دلار در ماه شروع می‌شود. این پلن ۳ اعلان پایشی دارد که به کاربر اجازه می‌دهد در ماه تا ۳۰ هزار منشن جدید را پیدا کند.

محبوب‌ترین پلن آواریو یعنی پلن Pro ماهانه ۸۹ دلار قیمت دارد و به کاربر اجازه می‌دهد با ۱۰ اعلان، تا ۱۰۰ هزار منشن را پیدا کند. پلن Enterprise نیز با قیمت ۲۹۹ دلاری خود در ماه، شامل ۵۰ اعلان و ۵۰۰ هزار منشن می‌شود. برای خرید اشتراک سالانه، ۲ ماه رایگان نیز دریافت خواهید کرد.

 

۲. آگوراپالس (Agorapulse)

مدیریت و پایش شبکه‌های اجتماعی برای کسب‌و‌کار‌های در حال رشد

Agorapulse

اگر هنوز برای سرمایه‌گذاری روی یک پلتفرم مستقل مدیریت و پایش شبکه‌های اجتماعی آمادگی لازم را ندارید، آگوراپالس (Agorapulse) گزینه‌ی «یک تیر و دو نشان» خوبی محسوب می‌شود: این پلتفرم هم زمان‌بندی انتشار و هم پایش شبکه‌های اجتماعی را یک‌جا در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

این ابزار منشن‌های اکانت‌های متصل و نیز کامنت‌های پست‌های شبکه‌های اجتماعی‌تان را پیدا می‌کند و در کنار آن به شما اجازه می‌دهد کلیدواژه‌های دلخواه خود را روی توییتر جستجو کنید. ابزار یاد شده به شما این اجازه را نیز خواهد داد که از بین مخاطبان شبکه‌های اجتماعی خود، افراد تاثیرگذار را پیدا کرده و با یک کلیک اعضای تیم خود را به آنها متصل کنید.

در نظر داشته باشید که آگوراپالس امکان پایش وب را در اختیار شما قرار نمی‌دهد؛ اما اگر بیشتر توجهتان به منشن‌های شبکه‌های اجتماعی است انتخاب فوق‌العاده‌ای به شمار می‌رود.

شبکه‌های تحت پوشش:

فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، یوتیوب.

مزایا:

 • توانایی تگ کردن منشن‌های مهم
 • توانایی سپردن مکالمه با دنبال کنندگان تاثیرگذار به اعضای تیم
 • اطلاعات مربوط به مخاطب شناسی با امکان شناسایی اینفلوئنسر‌ها و سفیران برند.
 • مدیریت داخلی ارتباط با مشتریان با امکان ایجاد فهرست‌هایی از مشتریان بالقوه و اینفلوئنسر‌ها

قیمت‌گذاری:

اگر دوست داشته باشید ابتدا این ابزار را تست کنید می‌توانید از دوره‌ی آزمایشی یا ترایال آن استفاده کنید.  قیمت‌گذاری این ابزار از ۴۹ دلار در ماه برای پلن Small شروع می‌شود که ۳ شبکه‌ی اجتماعی با یک کاربر واحد را شامل خواهد شد. محبوب‌ترین گزینه‌ی آگوراپالس یعنی پلن Large آن ۱۹۹ دلار در ماه است که ۲۵ پروفایل و ۶ کاربر را در بر می‌گیرد. راه حل Enterprise آگوراپالس نیز ۲۹۹ دلار در ماه است و امکان مدیریت ۴۰ پروفایل و ۱۲ کاربر را به شما خواهد داد.

 

۳. توییت دک (TweetDeck)

یک ابزار کاربردی برای مدیریت چند اکانت توییتر و پایش منشن‌ها

TwwetDeck

توییت دک (TweetDeck) داشبورد رسمی خود توییتر است که به شما اجازه می‌دهد حضور خود به عنوان یک کسب‌و‌کار روی این شبکه‌ی اجتماعی را مدیریت کنید؛ به ویژه اگر چند اکانت داشته باشید که به طور مرتب باید از طریق آنها پست منتشر کنید. صفحه‌بندی ستونی این ابزار به شما اجازه می‌دهد «جریان»‌های محتوایی متعددی اضافه کنید و فید‌های دنبال‌شوندگان، پست‌های پر بازدید، پیام‌های مستقیم و منشن‌های کلیدواژه‌های مورد نظرتان را روی آنها دریافت کنید.

توییت دک دسترسی عملکرد جستجوی توییتر را با امکان دقیق‌تر کردن جستجو‌ها با استفاده از فیلتر‌های زبان و موقعیت جغرافیایی، کلیدواژه‌های منفی و بازه‌های زمانی در اختیار شما قرار می‌دهد. سپس می‌توانید از طریق هر یک از اکانت‌هایی که به این اپلیکیشن متصل کرده‌اید با منشن مورد نظر وارد تعامل شوید.

شبکه‌های تحت پوشش:

توییتر

مزایا:

 • فیلتر‌های داخلی جستجوی توییتر، از جمله موقعیت جغرافیایی، زبان، و کلیدواژه‌های منفی
 • قابلیت زمان‌بندی انتشار پست‌های توییتر برای چند اکانت
 • صفحه‌بندی تمیز ستونی که به شما امکان می‌دهد فید‌های خود را مرتب و سازمان‌یافته نگه دارید

قیمت‌گذاری:

رایگان

 

۴. کی‌هول (Keyhole)

یک ترکر زنده‌ی هشتگ و کلیدواژه برای توییتر، اینستاگرام و اخبار

Keyhole

کی‌هول (Keyhole) نیز یک ابزار «یک تیر و دو نشان» برای شبکه‌های اجتماعی است: هم به شما اجازه می‌دهد انتشار پست‌هایتان را زمان‌بندی کنید و هم می‌توانید با استفاده از آن روی توییتر و اینستاگرام کلیدواژه‌های مد نظرتان را رصد کنید. علاوه بر آن، می‌توانید نام برده شدن از برندتان روی وبسایت‌های خبری و وبلاگ‌ها را دنبال کنید. کی‌هول به ابزار آنالیز نیز مجهز است؛ از جمله تجزیه و تحلیل احساسات، ابر کلیدواژه (Keyword Cloud) و نقشه‌ی منشن‌ها که نشان می‌دهد مخاطبان شبکه‌های اجتماعی شما اهل کجا هستند.

پلن‌های حرفه‌ای کی‌هول نیز ویژگی‌های خاصی از جمله دنبال کردن اینفلوئنسر‌های صنعت، آنلاک کردن منشن‌های قدیمی، و دسترسی به API دیتای کی‌هول را شامل می‌شود.

شبکه‌های تحت پوشش:

توییتر، اینستاگرام، اخبار و بلاگ‌ها

مزایا:

 • قابلیت‌های مدیریت شبکه‌های اجتماعی
 • ابزار‌های تحلیلی قدرتمند، از جمله آنالیز احساسی کاربر، ابر کلیدواژه، و نقشه‌ی منشن‌ها
 • دسترسی به API در پلن‌های حرفه‌ای‌تر

قیمت‌گذاری:

پلن Basic کی‌هول ۴۹ دلار در ماه قیمت دارد و به شما امکان جستجوی یک کلیدواژه و ۵۰۰۰ پست اجتماعی در ماه را می‌دهد. این ابزار چهار پلن دیگر هم دارد: پلن Corporate که با ۱۰ جستجو و ۲۵۰ هزار پست محبوب‌ترین به شمار می‌رود و نیز پلن Enterprise که می‌توانید تعداد جستجو‌ها و پست‌های آن را مشخص کنید. قیمت‌گذاری پلن Enterprise از ۱۰۰۰ دلار در ماه شروع می‌شود.

 

۵. منشن (Mention)

پایشِ «در لحظه‌»ی شبکه‌های اجتماعی به وسیله‌ی گزارش‌های داده‌محور و قابل شخصی‌سازی

Mention

یکی دیگر از ابزار‌هایی که برای پایش شبکه‌های اجتماعی و وب می‌توان مورد استفاده قرار داد منشن (Mention) است. تمرکز منشن روی جستجوی درلحظه است و می‌توان با تنظیم یک اعلان، نتایج ۲۴ ساعت گذشته را از آن دریافت کرد. سوابق داده‌ها در پلن‌های Custom نیز بنا به درخواست قابل دریافت خواهد بود.

منشن در کنار پایش شبکه‌های اجتماعی به شما اجازه می‌دهد با جستجوی سریع کلیدواژه‌های مورد نظر، اینفلوئنسر‌های مرتبط توییتر و اینستاگرام را شناسایی کنید. سپس می‌توانید اینفلوئنسر‌های مورد نظر خود را فهرست‌بندی کرده، آنها را به صورت CSV ذخیره و آنها را در ابزار CRM خود ذخیره کنید.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع همکاری با اینفلوئنسر‌های شبکه‌های اجتماعی

 

منشن گزارش‌هایی مملو از دیتای ارزشمند در اختیار کاربر قرار می‌دهد، اما قدرت اصلی در Insight Center این پلتفرم نهفته است که می‌توان در آن گزارش‌های شخصی‌سازی شده و دلیوری اتوماتیک آنها را ساخت و تنظیم کرد.

شبکه‌های تحت پوشش:

فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، یوتیوب، گوگل پلاس، رددیت، اخبار و بلاگ‌ها، وب.

مزایا:

 • تگ‌هایی که به شما اجازه می‌دهند منشن‌هایتان را سازمان‌دهی کنید
 • کشف و مدیریت اینفلوئنسر‌ها
 • توانایی ساخت گزارش‌های شخصی‌سازی شده و دلیوری خودکار آنها
 • قابلیت یکپارچه‌سازی با Slack برای ارسال جدید‌ترین منشن‌ها به کانال‌های اسلک

قیمت‌گذاری:

کاربر این پلتفرم می‌تواند پیش از انتخاب و خریداری پلن مورد نظر، منشن را با یک دوره‌ی آزمایشی تست کند. پلن Solo با قیمت ۲۹ دلار شامل ۲ اعلان و ۳۰۰۰ منشن می‌شود. پلن Starter نیز با قیمت ۹۹ دلار در ماه، با ۵ اعلان و ۵۰۰۰ منشن عرضه می‌شود. یک پلن منعطف با عنوان Custom نیز وجود دارد که می‌توان بر حسب نیاز آن را درخواست کرد.

 

۶. برندواچ (Brandwatch)

ارزیابی شبکه‌های اجتماعی و آنالیز عمیق برای شرکت‌های بزرگ

Brandwatch

برندواچ (Brandwatch) از لحاظ آمار تحلیلی، یکی از قدرتمند‌ترین ابزار‌های پایش شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود اما از طرف دیگر باید آن را جزو گران‌قیمت‌های این بازار نیز دسته‌بندی کرد. علاوه بر جنبه‌ی پایشی این ابزار، برندواچ امکان تشخیص تصویر، داده‌های جمعیت‌شناختی مخاطبان، موضوعات داغ یک حوزه‌ی مشخص، دسترسی API، و داشبورد‌هایی با قابلیت اکسپورت به پاورپوینت را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

برندواچ از پلتفرم تصویرسازی مختص خود به نام ویزیا (Vizia) نیز برخوردار است. ویزیا به شما اجازه می‌دهد داده‌های برندواچ را به فرمت گرافیکی تبدیل کنید و آن را به صورت یکپارچه در کنار اطلاعات منابع دیگر مثل Google Analytics، Buzzsumo و Hootsuite قرار دهید.

شبکه‌های تحت پوشش:

فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، یوتیوب، گوگل پلاس، پینترست، Sina Weibo، VK، QQ، اخبار و بلاگ‌ها، وب.

مزایا:

 • داده‌های جمعیت‌شناختی از جمله جنسیت، علایق، شغل و موقعیت جغرافیایی مخاطبان شما
 • تجزیه و تحلیل تصویر با قابلیت پیدا کردن تصاویر حاوی لوگوی برند شما
 • توانایی اضافه کردن وبسایت‌های مورد نظر برای جمع‌آوری منشن‌ها
 • امکان شناسایی موضوعات داغ هر صنعت

قیمت‌گذاری:

برندواچ ابزاری مناسب برای شرکت‌های بزرگ است. در دسترس‌ترین پلن آن با عنوان Pro ماهانه ۸۰۰ دلار قیمت دارد و ۱۰ هزار منشن و نگهداری ۳۰ روزه‌ی سوابق داده‌ها را شامل می‌شود. پلن‌های شخصی‌سازی شده‌ی Enterprise نیز بنا به درخواست مشتری قابل ارائه خواهند بود.

 

بیشتر بخوانید: ۱۱ اصل طلایی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

 

جمع‌بندی

روز به روز بر تعداد برند‌هایی که برای تحقیقات بازار،جمع‌آوری اطلاعات مشتریان، تجزیه و تحلیل رقبا و حتی فروش، به شبکه‌های اجتماعی روی می‌آورند افزوده می‌شود. به همین دلیل ابزار‌های پایش شبکه‌های اجتماعی در حال قدرتمند‌تر شدن هستند و از لحاظ قیمت در دسترس مشتریان بیشتری قرار می‌گیرند.

هر یک از این ابزار‌ها یا نمونه‌های مشابه آنها را که انتخاب می‌کنید، در نظر داشته باشید پایش شبکه‌های اجتماعی به تنهایی و بدون آنکه قرار باشد بر اساس داده‌های آن اقدامی صورت گیرد کافی نیست. با کسانی که روی شبکه‌های اجتماعی شما را منشن می‌کنند تعامل داشته باشید و برای شناسایی روند‌ها و تطبیق بازاریابی و استراتژی‌های محصول  یا خدمات خود با آنها از ابزار پایش شبکه‌های اجتماعی‌تان استفاده کنید؛ پیش از آنکه رقبایتان این کار را انجام دهند.

منبع: Martechtoday

پیام ادیب
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

17 − 11 =