تبلیغات موبایلی

بهترین رویه‌ها برای به‌کارگیری تبلیغات در بازی‌های موبایلی

نوشته 12 خرداد, 1398

یک پلتفرم تبلیغات موبایلی خوب قالب‌های تبلیغاتی متنوع، انعطاف‌پذیر، غیر تهاجمی و با عملکرد بالا به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن و بازی‌های موبایلی ارائه می‌دهد که می‌توانند به بهبود تجربه‌ی نمایش تبلیغات در اپ یا بازی آنها کمک کنند. کسب درآمد از طریق تبلیغات درون اپلیکیشنی در عین درآمدزایی برای توسعه‌دهنده، به کاربران اجازه می‌دهد رایگان به بازی ادامه دهند. به همین دلیل است که توسعه‌دهندگان بازی ترجیح می‌دهند برای درآمدزایی از بازی خود به نمایش تبلیغات بپردازند.

هرکدام از فرمت‌های تبلیغات موبایلی بر تجربه‌ی بازی تأثیر خواهند گذاشت. در ادامه‌ی این مطلب شما را با بهترین رویه‌های نمایش تبلیغات در بازی‌های موبایلی با هدف درآمدزایی آشنا خواهیم کرد.

 

افزایش میزان مشاهده‌ی آگهی و خلق تبلیغات منفعل با تبلیغات بنری

تبلیغات بنری چیست؟ تبلیغات بنری در واقع آگهی‌های چهارگوشی هستند که می‌توان آن‌ها را در فضای خالی بالا یا پایین صفحه قرار داد. این نوع تبلیغات می‌توانند حاوی متن، تصویر یا ویدیو باشند.

چه زمانی باید از تبلیغات بنری استفاده کرد؟ به‌کارگیری این نوع تبلیغات دیجیتال بسیار آسان است. تبلیغات بنری به‌راحتی با بازی‌های Casual و تک‌صفحه (Single Screen) هماهنگ می‌شوند؛ زیرا اختصاص بخشی از صفحه به تبلیغات کار سختی نخواهد بود. استفاده از تبلیغات بنری کمک می‌کند بیشترین میزان بازدید برای آگهی فراهم شود و در عین حال کاربر نیز بدون وقفه در تجربه‌ی کاربری، به بازی خود ادامه دهد. جایگاه‌های نمایش بنرها به‌صورت خودکار و با یک نرخ بهینه مبتنی بر داده‌های پیشین، refresh می‌شوند و در نتیجه تبلیغات تازه و سرگرم‌کننده‌ای برای کاربر فراهم می‌آورند که می‌تواند مکمل تجربه‌ی بازی توسط کاربر باشد.

برخی پلتفرم‌های تبلیغاتی علاوه بر این‌ها امکان نمایش بنر‌های هوشمند (Smart Banner) را نیز فراهم می‌کنند. این قابلیت، اندازه‌ی بنر تبلیغاتی را به‌طور خودکار تنظیم می‌کند تا روی دستگاه‌های مختلف به شکل مناسب به نمایش درآیند. بنر‌های هوشمند عرض صفحه را به‌طور کامل در اختیار می‌گیرند و ارتفاع آنها با توجه به ارتفاع صفحه تنظیم می‌شود. به این ترتیب نمایش تبلیغات روی دستگاه‌هایی با اندازه‌ها و نسبت‌های گوناگون آسان خواهد شد.

 

بهترین رویه‌های به‌کارگیری تبلیغات بنری:

 • تبلیغات بنری را می‌توان در قسمت بالا یا پایین صفحه‌ی اپلیکیشن قرار داد. این بنرها باید کاملاً از محتوای بازی قابل تشخیص باشند. یکی از راه‌های این کار، جداسازی تبلیغات از عناصر تعاملی بازی است؛ مثلاً می‌توان بنر را با استفاده از یک border از بازی جدا کرد.
 • اگر بنر تبلیغاتی در قسمت بالا یا پایین صفحه قرار گرفته، با استفاده از امکان Smart Banner نیز می‌توان مطمئن شد نمایش بنر در حالت عمودی و افقی برای کاربر روی دستگاه‌های مختلف تجربه‌ی خوبی خلق می‌کند.
 • اگر امکان استفاده از بنر‌های هوشمند برایتان فراهم نیست باید از سایز‌های مشخص شده توسط پلتفرم تبلیغاتی خود استفاده کنید.
 • برای صفحات عنوان و ورود به اپلیکیشن (Splash Screen) بنرهای بزرگ مناسب‌تر هستند. در چنین شرایطی معمولاً بنرهای ۳۰۰ در ۲۵۰ پیکسلی بهترین عملکرد را دارند.

 

جلب مشارکت کاربران بازی‌های موبایلی با تبلیغات بینابینی تعاملی

تبلیغات بینابینی چیست؟ تبلیغات بینابینی آگهی‌هایی به اندازه‌ی صفحه‌ی نمایش کامل هستند. این نوع تبلیغات موبایلی انواع مختلفی دارد؛ از جمله تبلیغات ویدیویی و تعاملی. تبلیغات بینابینی به‌راحتی با خواست کاربر بسته می‌شوند.

چه زمانی باید از تبلیغات بینابینی استفاده کرد؟ اجرای تبلیغات بینابینی بسیار آسان است و به خاطر تمام صفحه بودن، با طرح و محتوای بازی تداخلی نخواهد داشت. این نوع تبلیغات برای بازی‌هایی شامل وقفه‌های طبیعی بین مرحله‌ها مناسب هستند؛ زیرا زمانی به کاربر نشان داده می‌شوند که کاربر بین مراحل است و می‌تواند استراحت کوتاهی داشته باشد. بازدید تبلیغات بینابینی عموماً از تبلیغات بنری کمتر است؛ اما هزینه به ازای (۱۰۰۰) نمایش (CPM) آ‌ن بیشتر بوده و درآمد کلی آن به طرز قابل‌توجهی برای نمایش‌دهندگان بیشتر خواهد بود.

 

بهترین رویه‌ها برای اجرای تبلیغات بینابینی:

 • جریان بازی را در نظر بگیرید. تبلیغات بینابینی را می‌توان به راحتی میان مرحله‌های بازی قرار داد.
 • تبلیغات بینابینی را پیش از نمایش بارگذاری کنید تا مطمئن شوید زمانی که کاربر به مرحله‌ی انتقال می‌رسد، محتوای خلاقه‌ی آگهی تبلیغاتی آماده‌ی نمایش خواهد بود.
 • خودتان را جای کاربر بگذارید و مطمئن شوید زمانی که این تبلیغات به نمایش در می‌آیند مزاحمتی برای کاربر فراهم نمی‌شود. برای مثال، بهتر است زمانی که ذهن کاربر آماده‌ی شروع مرحله‌ی بعدی است تبلیغات بینابینی را اعمال نکنید. کاربران ممکن است در مواجهه با تبلیغاتی که انتظارش را ندارند احساس ناخوشایندی پیدا کنند.
 • مراقب باشید حوصله‌ی کاربر را با تبلیغات بیش‌ازحد سر نبرید. شما می‌توانید تعداد تبلیغات بینابینی که هر کاربر در مدت مشخص مشاهده می‌کند را محدود کنید. یکی از بهترین راهکارها برای دستیابی به تعداد مناسب این است که با تعداد کمی تبلیغات بینابینی کار خود را آغاز کنید و آن را به‌تدریج افزایش دهید. بدین ترتیب قادر خواهید بود تعداد بهینه را برای بازی خود پیدا کنید. به کمک این شیوه‌ی مفید می‌توانید بدون ایجاد تأثیر منفی بر نگهداشت کاربران، تبلیغات خود را به آن‌ها نمایش دهید.

 

خلق تجربه‌ی کاربری بی‌مانند با نمایش تبلیغات همسان

تبلیغات همسان چیست؟ تبلیغات همسان را می‌توان با طراحی بصری، قالب و محتوای بازی هماهنگ کرد. تبلیغات همسان عموماً شامل یک مجموعه تصویر یا ویدیو به همراه متنی هستند که با روایت کمپین تبلیغاتی هماهنگ است.

چه زمانی باید از تبلیغات همسان استفاده کرد؟ هماهنگ شدن با ظاهر و فضای اپلیکیشن به تبلیغات همسان اجازه می‌دهد ضمن کاهش نرخ ریزش کاربر، ارزش بلندمدت آن‌ها را افزایش دهد. این نوع تبلیغات تا زمانی که حاضر باشید اقدامات لازم را برای شخصی‌سازی آگهی تبلیغاتی انجام دهید، برای اغلب اپلیکیشن‌ها مناسب است.

 

بهترین روش‌ها برای اجرای تبلیغات همسان:

 • سبک آگهی باید با محتوای بازی هماهنگ باشد. تبلیغات همسان خود را به گونه‌ای طراحی کنید که به محتوای همان صفحه شباهت داشته باشد اما با عناصر بصری مانند رنگ، بلندی و برآمدگی یا سایه تفاوتش درک شود. همه‌ی تبلیغات همسان باید نشان مخصوص AdChoice داشته باشند و نباید آن‌ها را با دکمه‌های Navigation اشتباه گرفت.
 • آگهی مورد نظر شما باید یک فراخوان (CTA) واضح داشته باشد تا مشارکت کاربر را تسهیل کند.
 • با استفاده از MediaView مطمئن شوید هر دو جنبه‌ی تصویری و ویدیویی تبلیغ همسان شما به‌خوبی نمایش داده خواهد شد.
 • به این موضوع فکر کنید که ترجیح می‌دهید تبلیغات خود را چگونه با اپلیکیشن موردنظر ادغام کنید. تبلیغات همسان به ویژه زمانی خوب نمایش داده‌ می‌شوند که کاربران به صفحه‌ی نمایش نگاه می‌کنند؛ نه زمانی که با فعالیت اصلی اپلیکیشن درگیر هستند. محبوب‌ترین رویکردها برای ادغام تبلیغات همسان با تجربه‌ی بازی شامل نمایش تبلیغات در منو، صفحه‌ی ورود (Splash Screen) پیش از آغاز بازی، یا در یک پیشخوان بین گزینه‌های خرید درون برنامه‌ای و ارتقای بازی را شامل می‌شوند.

 

تشویق کاربر به ادامه‌ی بازی با تبلیغات جایزه‌ای

تبلیغات جایزه‌ای یا تبلیغات مبتنی بر جایزه چیست؟ تجربه‌ی تبلیغات جایزه‌ای مربوط به موقعیتی است که در آن کاربر تمایل نشان می‌دهد در ازای دریافت جایزه‌ی درون اپلیکیشنی، با آگهی تبلیغاتی وارد تعامل شود. از طولانی‌تر شدن مدت بازی گرفته، تا امکان دریافت قابلیت‌هایی که در شرایط دیگر باید برای آن‌ها هزینه پرداخت کرد می‌تواند از جمله نمونه‌های این جوایز باشد. تبلیغات جایزه‌‌دار می‌توانند تبلیغات ویدیویی، تعاملی و از نوع تبلیغات قابل بازی کردن باشند.

چرا باید از تبلیغات جایزه‌دار استفاده کرد؟ تبلیغات مبتنی بر جایزه، کنترل تجربه‌ی تبلیغات را به دست کاربران می‌سپارد؛ یعنی این کاربران هستند که تصمیم می‌گیرند در ازای دریافت جایزه‌ای ارزشمند با آگهی تبلیغاتی تعامل داشته باشند یا خیر. استفاده از تبلیغات جایزه‌دار درآمد توسعه‌دهندگان و همچنین نرخ مشارکت کاربران با اپلیکیشن‌ها را افزایش می‌دهد و به همین خاطر بین بازی‌سازان به مدل محبوبی تبدیل‌شده است. تعداد اپلیکیشن‌هایی که از تبلیغات مبتنی بر جایزه استفاده می‌کنند در سال گذشته‌ی میلادی ۴ برابر شده است.

تبلیغات جایزه‌دار معمولاً بالاترین درآمد مؤثر (eCPM) را میان قالب‌های متفاوت تبلیغاتی دارند؛ زیرا تبلیغ‌دهندگان می‌توانند نرخ مشارکت کاربران و همچنین عملکرد بهتر را به چشم ببینند. با این حال، تبلیغات مبتنی بر جایزه تنها در صورتی عملکرد مناسب خواهند داشت که در زمان مناسب، جایزه‌ی ارزشمندی به کاربر ارائه کنند.

 

بهترین رویه‌های تبلیغات جایزه‌دار:

 • در نظر بگیرید که کاربران اپلیکیشن شما چه زمانی و کجا ممکن است بخواهند با تبلیغات جایزه محور وارد تعامل شوند و نوع و مقدار جایزه‌ی پیشنهادی بهتر است چگونه باشد. برای مثال، وقتی شخصیت کاربر در بازی می‌میرد، می‌توانید به‌جای شروع دوباره‌ی بازی از ابتدای مرحله، به او پیشنهاد ادامه‌ی بازی در ازای تماشای تبلیغ بدهید. یا مثلاً در ازای تماشای آگهی تبلیغاتی به او امتیازهای ویژه‌ای بدهید تا بتواند بازی را سریع‌تر از معمول پیش ببرد.
 • از تبلیغات مبتنی بر جایزه به عنوان مکمل خرید درون اپلیکیشنی بهره بگیرید. برخی توسعه‌دهندگان توانسته‌اند با فراهم کردن امکان استفاده از آیتم‌هایی که معمولاً با خرید درون‌برنامه‌ای ارائه می‌شوند، نتیجه‌ی خوبی بگیرند. به‌محض آنکه کاربر طعم نسخه‌ی پریمیوم اپلیکیشن را بچشد، تمایل بیشتری به پرداخت درون اپلیکیشنی نشان خواهد داد.
 • انواع مختلف جایزه‌ها را با مقادیر مختلف مورد آزمون قرار دهید تا به بهترین نوع و میزان جایزه برای اپلیکیشن خود دست یابید. برای این منظور می‌توانید از آزمون A/B استفاده کنید.
 • در آخر، درست مانند تبلیغات بینابینی مطمئن شوید که تبلیغات را پیش از نمایش برای کاربر بارگذاری کرده‌اید تا هر زمان که کاربر تمایل داشت بتواند به‌سرعت آن را به اجرا درآورد.

 

قالب‌های تبلیغاتی مناسب خود را با هم ترکیب کنید!

بسیاری از توسعه‌دهندگان از قالب‌های مختلف تبلیغاتی برای به حداکثر رساندن درآمد خود استفاده می‌کنند. برای مثال می‌توانید بنر تبلیغاتی را در قسمت پایین صفحه‌ی بازی قرار دهید و در همین حین تبلیغات بینابینی را هم در انتهای هر مرحله از بازی به نمایش درآورید و با تبلیغات جایزه‌دار، به کاربران جان یا امتیاز اضافه پیشنهاد کنید. با استفاده از این تکنیک‌ها قادر خواهید بود درآمد خود را چندین برابر کنید و به ساخت بازی ادامه دهید.

منبع: AdMob

رایکا
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

نوزده − 17 =