بازاریابی موبایلی مبتنی بر مکان

موقعیت مکانی در تبلیغات موبایلی چه نقشی دارد؟

نوشته 29 خرداد, 1397

تازه‌ترین نظرسنجی‌ها از ۷۰۰ متخصص بازاریابی که در استراتژی خود از بازاریابی و تبلیغات موبایلی نیز استفاده می‌کنند نشان داده است ۸۷ درصد از آنها هدفگیری مبتنی بر موقعیت جغرافیایی را به کار می‌گیرند و به اتفاق آرا، نتایج این کار را مثبت گزارش کرده‌اند.

حوزه‌ی فعالیت شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی طیف گسترده‌ای از صنایع را در بر می‌گیرد؛ از جمله صنعت خودرو، محصولات مصرفی بسته‌بندی شده (یا به اختصار CPG)، خدمات مالی، گردشگری و غیره. بیش از ۵۳۰ نفر از آنها در استخدام خود برند‌ها بوده‌اند و باقی آنها را نیز متخصصین بازاریابی آژانس‌های تبلیغات و بازاریابی تشکیل داده‌اند. معیار انتخاب آنها استفاده از بازاریابی موبایلی بوده و سپس در مورد استفاده از موقعیت مکانی و داده‌های مربوط به آن از آنها سوال شده است.

در ادامه نمودار پاسخ‌های آن به ۳ پرسش اساسی زیر را از نظر خواهید گذراند؛ اطلاع از آمار جایگاه موقعیت مکانی نزد متخصصین حوزه‌ی بازاریابی دیجیتال و تبلیغات موبایلی در کنار روند‌های برجسته‌ی این حوزه در سال ۲۰۱۸ به شما کمک می‌کند از موقعیت فعلی خود و مسیر آینده‌ درک بهتری داشته باشید:

 

از داده‌های مربوط به موقعیت مکانی کاربر چه استفاده‌ای می‌کنید؟

همان‌گونه که انتظار می‌رود، هدفگیری آگهی‌های تبلیغاتی مهم‌ترین کاربرد داده‌های مربوط به موقعیت جغرافیایی برای مخاطبان این نظرسنجی بوده است. با این حال شخصی‌سازی بیشتر و بهبود تجربه‌ی مشتری در کنار جلب مشارکت مخاطب در زمره‌ی کاربرد‌های بعدی قرار داشته‌اند.

مزایایی که شرکت‌کنندگان این نظرسنجی برای بهره‌گیری از موقعیت مکانی در بازاریابی موبایلی برشمرده‌اند تا حد زیادی بازتاب‌دهنده‌ی اهدافشان بوده است که عبارت‌اند از رشد جامعه‌ی مشتریان و افزایش مشارکت آنان. اطلاعات مربوط به مخاطبان نیز آن را در زمره‌ی کاربرد‌های مهم قرار داده است.

 

مزایای استفاده از بازاریابی یا تبلیغات مبتنی بر مکان برای شما چه بوده است؟

در حوزه‌ی بازاریابی پیرامون شخصی‌سازی زیاد صحبت می‌شود اما تعریف دقیقی از آن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و معمولاً ارتباطی میان شخصی‌سازی و موقعیت جغرافیایی به ذهن نمی‌رسد. با این وجود شخصی‌سازی می‌تواند هدفگیری مجدد، هدفگیری مبتنی بر بافتار، بخش‌بندی تایم انتشار روزانه و یا در این مورد هدفگیری مبتنی بر موقعیت مکانی را شامل شود. ترکیبی از تاکتیک‌های یاد شده نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، شخصی‌سازی بر اساس موقعیت مکانی نتایج مثبتی به همراه داشته است؛ از جمله پیدا کردن درک بهتر از مخاطب. بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی (۵۳ درصد) اظهار داشته‌اند کمپین‌هایی که در آنها از شخصی‌سازی مبتنی بر موقعیت جغرافیایی کاربر استفاده شده به تبدیل‌های بیشتری منجر شده‌اند. متاسفانه در گزارش مذکور توضیح داده نشده از داده‌های جغرافیایی دقیقاً چه استفاده‌ای در شخصی‌سازی به عمل آمده و صرفاً به مورد استفاده قرار گرفتن آن اشاره شده است.

 

مزایای شخصی‌سازی آگهی‌های تبلیغاتی بر اساس موقعیت مکانی کدام‌اند؟

در این گزارش همچنین از تسلط فیسبوک و گوگل بر این حوزه انتقاد و اظهار شده است کمپین‌های شفاف مبتنی بر داده‌های جغرافیایی و مکان‌محور (مثل تبلیغات هدفمند) می‌تواند گزینه‌ی جایگزین خوبی برای دستیابی به مخاطب مورد نظر در مقیاس بالا باشد.

منبع: Marketingland

پیام ادیب
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

3 × 2 =