تبلیغات موبایلی

خیز صنعت خرده‌فروشی برای تسخیر پتانسیل تبلیغات موبایلی

نوشته 19 فروردین, 1398

نیمی از کل مبلغی که در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ برای تبلیغات موبایلی هزینه شده را خرده‌فروش‌ها پرداخت کرده‌اند. یک مؤسسه‌ی راهکارهای تبلیغات موبایلی گزارشی منتشر کرده است که نشان می‌دهد ۴۹% از هزینه‌های تبلیغات موبایلی در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ میلادی، به صنعت خرده‌فروشی مربوط می‌شده است. گزارش یاد شده با توجه به اطلاعات تبلیغ‌دهندگان و نمایش‌دهندگان از سرتاسر جهان تنظیم شده که روی پلتفرم Smaato فعال بوده‌اند. گزارش این موسسه به روند‌های تبلیغات موبایلی در صنایع خرده‌فروشی، رسانه، وسایل نقلیه، سلامت، غذا و نوشیدنی پرداخته است.

 

رقابت بر سر قطعه‌ی بزرگ‌تر کیک تبلیغات موبایلی

همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، در میان ۶ صنعت یاد شده، سهم هزینه‌ی تبلیغات موبایلی تبلیغ‌دهندگان صنعت خرده‌فروشی از ۳۵% در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۸ به ۴۹% در پایان همان سال افزایش پیدا کرده است. این میزان بیش از دو برابر سهم صنعت رسانه بوده است که با ۲۳% در جایگاه دوم قرار می‌گیرد (البته تبلیغ‌دهندگان هر دو صنعت خرده‌فروشی و رسانه برای تبلیغات موبایلی ویدیویی تقریباً به یک میزان هزینه کرده‌اند).

پلتفرم‌های مارکت‌پلیس آنلاین مانند آمازون و والمارت ۲۸% از کل هزینه‌های تبلیغات موبایلی را بر عهده داشته‌اند و به این ترتیب به عنوان بزرگ‌ترین هزینه‌کننده‌های این حوزه شناخته می‌شوند.

به گفته‌ی Smaato، جهش بودجه‌ی تبلیغات موبایلی خرده‌فروشی‌ها در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ با توجه به فرا رسیدن تعطیلات سال نو و فصل خرید کاربران دور از انتظار نبوده است. مدیر این مؤسسه می‌گوید: «تقاضای جهانی ما بسیار متنوع است و تبلیغ‌دهندگانی از صنایع و بخش‌های مختلف را شامل می‌شود. افزایش هزینه‌های تبلیغاتی خرده‌فروشی‌ها، به ویژه با توجه به مناسبت‌های فروش نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ ازجمله جمعه‌ی سیاه، دوشنبه سایبری و روز مجردها، می‌تواند در صنعت تبلیغات موبایلی نیز مشابه باشد».

آمار تبلیغات موبایلی

داده‌های Smaato نشان می‌دهد هزینه‌های صرف شده برای تبلیغات موبایلی رویداد دوشنبه‌ی سایبری برای اولین بار از هزینه‌ی صرف شده برای این موضوع در جمعه‌ی سیاه بیشتر شده است. همچنین با مقایسه‌ی هزینه‌ی تبلیغات دوشنبه‌ی سایبری با میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی تبلیغات در ماه نوامبر سال گذشته به نظر می‌رسد این هزینه‌ها در سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۷ افزایش مختصری داشته اند.

این موسسه در گزارش خود نوشته است: «با افزایش فروش خرده‌فروشان اینترنتی در دوشنبه‌ی سایبری سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۷ به میزان ۱۷%، طبیعی است خرده‌فروشان نیز تصمیم به افزایش بودجه‌ی تبلیغات موبایلی خود بگیرند».

 

این موضوع چه اهمیتی دارد؟

تبلیغ‌دهندگان صنعت خرده‌فروشی جهان حالا به پیشتازان عرصه‌ی تبلیغات موبایلی بدل شده‌اند. این یعنی بازاریاب‌ها و تبلیغ‌دهندگان برندهای کوچک‌تر صنعت خرده‌فروشی باید در استراتژی موبایلی خود زیرکی بیشتری به خرج دهند و بودجه‌ی تبلیغات موبایلی‌شان را اثربخش‌تر مصرف کنند تا بتوانند با برندهای بزرگ‌تر و وب‌سایت‌های فروشگاهی سطح بالاتر به رقابت بپردازند.

حال که شاهد روند رکوردشکنی خرید آنلاین در سطح جهان هستیم و آمازون همچنان در میان رقبا پیشتاز شناخته می‌شود، خرده‌فروش‌ها باید به اجرای تبلیغات موبایلی خود بهتر و دقیق‌تر فکر کنند. این موضوع در خصوص بازیگران محلی و کشور‌های در حال توسعه نیز می‌تواند صادق باشد.

 

منبع: MarketingLand

رایکا
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

پانزده − 2 =