تبلیغات موبایلی

سال ۲۰۱۹ از نگاه متخصصین صنعت بازاریابی موبایلی

نوشته 26 دی, 1397

بازاریابی موبایلی در سال ۲۰۱۹ با چه چشم‌اندازی روبروست؟ در ادامه، آنچه متخصصین صنعت بازاریابی موبایلی در پاسخ به این پرسش مطرح کرده‌اند را خواهید خواند.

اجازه دهید برای ورود به این مبحث یک سوال طرح کنیم: اخیراً کِی به «برق» فکر کردید یا درباره‌ی آن صحبت کردید؟ احتمالاً هیچ‌وقت؛ چون یا به این نتیجه رسیده‌ایم که: ۱) برق موضوع جذابی نیست یا ۲) ظرف ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر هیچ نوآوری خاصی در حوزه‌ی برق به وقوع نپیوسته است (حتی با وجود فراگیر شدن فناوری‌هایی مثل شارژ بی‌سیم).

اما آیا موبایل هم در ذهنیت ما به سرنوشت برق دچار شده است؟ یا ظرف سال‌های پیش رو یک عالمه فناوری موبایلی جدید و جذاب وجود خواهد داشت که شیوه‌ی زندگی، کار و تعامل ما با یکدیگر را دستخوش تحول می‌کنند؟

درست مثل تحولی که با معرفی آیفون در سال ۲۰۰۷ و ترکیب رایانه‌های قدرتمند، دوربین و اپلیکیشن‌های مکان‌محور یک‌جا در دست کاربران عادی رخ داد، ما نیز امروزه شاهد موج تازه‌ای از پیشرفت‌ها هستیم که آثار به مراتب عمیق‌تری بر زندگی‌هایمان خواهند داشت.

 

برخی از حوزه‌های دنیای موبایل که پیشرفت‌های بزرگی در آنها رخ داده از این قرارند:

  • گسترش فناوری 5G در سال ۲۰۱۸ آغاز شد، اما به گفته‌ی eMarketer، تاثیر واقعی آن تا سال ۲۰۲۰ ملموس نخواهد بود. با این وجود، در سال ۲۰۱۹ کم‌کم شاهد افزایش سرمایه‌گذاری‌ها روی پلتفرم‌های استریمینگ و حوزه‌ی AdTech خواهیم بود.
  • فناوری تبدیل گفتار به متن در حال تغییر دادن شیوه‌ی تعامل ما با موبایل، اتومبیل و خانه‌هایمان است. ComScore پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۰، این فناوری بیش از ۵۰ درصد فعالیت‌های کاربران برای جستجو را در بر خواهد گرفت. تاثیر این روند به موبایل محدود نمی‌شود اما فرصت پدید آمده توسط این فناوری برای تعامل با دستگاه‌های موبایل بدون نیاز به کی‌بورد‌های سنتی، قدرت آن را به خوبی به رخ می‌کشد.
  • واقعیت افزوده همچنان به برند‌ها و بازاریابان امکان خواهد داد از طریق موبایل و عینک‌های هوشمند، به ویدیو، عکس و فعالیت‌های روزمره‌ی کاربران، یک لایه دیتای بیشتر اضافه کنند.
  • حوزه‌ی سلامت کماکان تحت تاثیر توسعه و به‌کارگیری دارو‌های هوشمند و «طب از راه دور» قرار خواهد داشت که به پزشکان اجازه می‌دهد از راه دور، بیمار خود را معاینه کنند و بیماری‌شان را تشخیص دهند.

گذشته از این موارد، برای آنکه تصور بهتری از آینده و تاثیر فناوری‌های موبایل بر حوزه‌ی بازاریابی موبایلی داشته باشیم، از چند نفر از متخصصین این حوزه که بسیاری از آنها تالیفات متعددی نیز در این زمینه دارند سوال شده سال ۲۰۱۹ در زمینه‌ی بازاریابی موبایلی چه تغییراتی به همراه خواهد داشت. پاسخ آنان به این پرسش را در ادامه از نظر خواهید گذراند.

 

برایان سالیس (Brian Solis)، تحلیل‌گر ارشد و آینده‌نگر، نویسنده‌ی «تجربه‌ی تلاقی کسب‌و‌کار و طراحی»:

«بازاریابی موبایلی از آن چیزی که ما امروزه تحت این عنوان می‌شناسیم فاصله خواهد گرفت و بیشتر روی تجربه‌ی مشتری و سفر مشتری متمرکز خواهد شد. به جای به‌روزرسانی نقاط تماس، قیف‌های موجود بر اساس تفکر، رفتار و انتظارات مبتنی بر موبایل بازآفرینی می‌شوند؛ نه فقط خود دستگاه‌های موبایل. سیگنال‌های موبایلی در خدمت مدل جدیدی از داده به عنوان سرویس (data as a service) قرار خواهند گرفت که در آن برای دستیابی به عملکرد و رشد یکپارچه، بازاریابی با عملکرد‌های کسب‌و‌کار هم‌راستا می‌شود».

 

جوزف جف (Joseph Jaffe)، نویسنده و هم‌بنیان‌گذار HMS Beagle:

«وقتی ایده‌ی وسایل نقلیه‌ی خودران هر روز به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود، همگرایی فناوری‌های ژئوفنسینگ (مرزبندی جغرافیایی به صورت مجازی)، ژئوتارگتینگ (هدفگیری مکانی) و جی پی اس، بازاریابی مبتنی بر مکان را به مرکز تمام گفتگو‌هایی بدل می‌کند که «جای درست و زمان درست» در آنها صرفاً وعده و وعید توخالی نیست».

 

بیشتر بخوانید: موقعیت مکانی در تبلیغات موبایلی چه نقشی دارد؟

 

جرمیا اویانگ (Jeremiah Owyang) هم‌بنیانگذار Kaleido Insights و بنیانگذار Catalyst Companies:

«طیف وسیعی از داده‌های مفصل پیرامون بدن انسان ظهور خواهد یافت. برای نمونه، اپل واچ ۴ و دستگاه‌های دیگر به مصرف‌کنندگان عادی اجازه خواهند داد بدن، ذهن و سلامتی خودشان را بهتر بشناسند. بر همین اساس، اپلیکیشن‌ های مربوط به حوزه‌های سلامت بدن و روان و غیره با بازاریابان وارد انواع تازه‌ای از شراکت خواهند شد».

 

جوئل کافمن (Joelle Kaufman) مدیر بازاریابی Dynamic Signal:

«شرکت‌های پیشرو به طور مداوم استراتژی، اهداف و پیام‌هایشان را به کارمندان صف اول خود منتقل خواهند کرد که این موجب افزایش ارزش برند، رشد و بهبود چابکی می‌شود. اگر شرکت‌ها بتوانند تک‌تک کارمندانشان را برای خلق بهترین تجربه‌ی کاربری برای مشتری توانمند سازند، پیام‌های موبایلی شخصی‌تر، متقاعدکننده‌تر و نافذ‌تر خواهند بود».

 

جی بی ریچاردسون (JB Richardson) مدیر Mountaingate Capital:

«سال ۲۰۱۹ سال گذار به ارتباط انسانی خواهد بود. ارتباط مستقیم با افراد با هدف افزایش بازگشت سرمایه‌گذاری روی رسانه، برای اثربخشی فعالیت‌های بازاریابان حیاتی خواهد بود».

 

چاک همان (Chuck Hemann)، نویسنده‌ی «تجزیه و تحلیل بازاریابی دیجیتال» و مدیر Digital Analytics و W2O:

«بسیاری از برند‌ها از جمله برند‌های حوزه‌ی سلامت، جهت فراهم کردن تجربه‌ی موبایلی یکپارچه برای مخاطبان اصلی خود متحمل زحمات زیادی خواهند شد. حالا که شرکت‌ها در اروپا، خاورمیانه، افریقا و ایالات متحده به رعایت مقررات محافظت از داده‌ها ملزم شده‌اند، انتظار دارم تجربه‌ی موبایلی به جای بهتر شدن، بدتر شود».

 

برایان کریمر (Bryan Kramer)، نویسنده، سخنران و مدیر منابع انسانی H2H Companies:

«حدود ۲۴ درصد از پاسخ‌دهندگان به پژوهش Capgemini ترجیح می‌دهند به جای بازدید یک وبسایت، از دستیار صوتی استفاده کنند. این تقاضا با بهبود ابزار‌های صوتی در سال ۲۰۱۹ افزایش خواهد یافت. یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی در استفاده‌ از دستیار‌های صوتی مفید واقع خواهند شد تا عادت استفاده از موبایل بین کاربران کاهش یابد و زمان بیشتری برای تعامل انسانی باقی بماند».

 

شیو سینگ (Shiv Singh)، نویسنده:

«بازاریابی موبایلی با اوج گرفتن مخارج تبلیغات در سال ۲۰۱۹ و وجود پلتفرم‌هایی مثل فیسبوک، اینستاگرام، گوگل، توییتر و اسنپ‌چت، به یکه‌تازی در فضای بازاریابی دیجیتال ادامه خواهد داد و تمام سر‌و‌صدا‌هایی که در سال ۲۰۱۸ پیرامون داده و حریم خصوصی شکل گرفت به پس‌زمینه منتقل خواهد شد. بازاریابی مبتنی بر صوت نیز باید کمی صبر کند».

 

مشخص است که این اظهار نظر‌ها تنها گوشه‌ای از موضوعات مهم حوزه‌ی بازاریابی موبایلی در سال میلادی جدید را به نمایش می‌گذارند، اما لازم است گوشه‌ی چشمی به همه‌ی آنها داشته باشیم. به رسم قدیمی نوآوری در فناوری، برخی از این پیشرفت‌ها زود‌تر به وقوع خواهند پیوست و برخی دیگر دیر‌تر. اما در نهایت، تا دچار شدن سرنوشت موبایل به سرنوشت برق، هنوز راه زیادی مانده است.

منبع: MarketingLand

پیام ادیب
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

چهارده − 6 =