رده سنی استفاده از شبکه‌های اجتماعی

نوجوانان میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی را کاهش می‌دهند؛ والدین نه!

نوشته 11 شهریور, 1397

یافته‌های یک نظرسنجی جدید که از سوی مرکز تحقیقاتی Pew انجام شده نشان می‌دهند نوجوانان در حال کاهش عامدانه‌ی استفاده‌ی خود از موبایل و شبکه‌های اجتماعی هستند؛ اما در مورد والدین اینطور نیست. این پژوهش حاکی از آن بوده است که نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله، آگاهانه در تلاش هستند ساعات استفاده‌ی خود از دستگاه‌های الکترونیکی مثل موبایل و سایر فناوری‌های مشابه را کاهش دهند.

نظرسنجی یاد شده، هم دیدگاه نوجوانان و هم دیدگاه والدینشان را طی ماه‌های مارس و آوریل سال جاری میلادی (مصادف با اسفند ۹۶ و فروردین ۹۷) جمع‌آوری کرده است. جمعیت آماری آن نیز ۷۴۳ نوجوان امریکایی و کمی بیشتر از ۱۰۰۰ نفر بزرگسال را شامل می‌شود. برخی از والدین پاسخ‌های جالبی داشته‌اند اما آنچه در ادامه آمده، بیشتر روی پاسخ‌های نوجوانان تمرکز دارد. گفتنی است در خصوص نظرات والدین، نظرسنجی دومی نیز انجام شده که در این مطلب نمی‌گنجد.

داده‌های حاصل از این نظرسنجی نشان می‌دهند اکثریت ۵۴ درصدی نوجوانان باور دارند بیش از اندازه روی موبایل خود وقت صرف می‌کنند. اقلیتی قابل توجه نیز با ۴۱ درصد اعتقاد دارند بیش از اندازه به شبکه‌های اجتماعی زمان اختصاص می‌دهند. با این حال، اکثریتی ۵۷ درصدی از آنها اذعان می‌کنند در تلاش‌اند زمانی که به شبکه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهند را کاهش دهند. تعداد زیادی از این نوجوانان که با آمار قبلی هم‌پوشانی نیز دارد، حتی سعی دارند زمان استفاده از موبایل خود را نیز کاهش دهند.

نظرسنجی انجام شده نشان داده است احتمال بروز واکنش‌های احساسی از قبیل اضطراب و احساس تنهایی به دلیل دوری از موبایل بین دختر‌ها بیشتر است. تعداد دختر‌ها در میان کسانی که اعتراف کرده‌اند بیش از اندازه روی شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذرانند نیز بیشتر از پسر‌ها بوده است. این در حالی است که اعتراف به صرف زمان بیش از اندازه روی بازی‌های ویدیویی/آنلاین بین پسر‌ها بیشتر است.

پژوهش یاد شده، یافته‌ی جالب توجه دیگری نیز داشته و آن این است که نوجوانان بیشتر از والدینشان در خصوص میزان استفاده‌ی خود از شبکه‌های اجتماعی و موبایل دغدغه داشته‌اند. با این وجود، اکثریت ۶۵ درصدی والدین نسبت به میزان استفاده‌ی فرزندان خود از فناوری ابراز نگرانی کرده‌اند و به دنبال اعمال محدودیت‌هایی برای آن بوده‌اند.

این نظرسنجی به علل ریشه‌ای دیدگاه‌های نوجوانان و والدینشان و یا تغییرات احتمالی نسبت به گذشته اشاره‌ای نمی‌کند. با این حال، نوشته‌ها و گفتگو‌هایی که ظرف چند سال اخیر در خصوص وابستگی به موبایل و شبکه‌های اجتماعی در گرفته احتمالاً بی‌تاثیر نبوده‌اند.

البته مشخص نیست نتایج این نظرسنجی صرفاً بازتاب‌دهنده‌ی یک اضطراب اجتماعی نسبت به دستگاه‌هایی مثل موبایل و اثرشان روی زندگی روزمره است یا از تغییری عمیق‌تر در الگو‌های مصرف شبکه‌های اجتماعی و دستگاه‌های موبایل حکایت دارد.

منبع: marketingland

پیام ادیب
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

سیزده + 1 =