کاربر اپلیکیشن

۴ تمهید اثربخش برای حفظ کاربران پس از نصب اپلیکیشن

نوشته 11 تیر, 1398

تا ۹۰ درصد از کاربران، یک هفته پس از دانلود اپلیکیشن، استفاده از آن را کنار می‌گذارند. این حقیقت، به ویژه برای صاحبان اپلیکیشن‌ها که روی جذب کاربر سرمایه‌گذاری کرده‌اند ناخوشایند است.

اما مشکل ترک اپلیکیشن هم چاره دارد که البته مستلزم یک رویکرد کاربر-محورتر در بازاریابی درون اپلیکیشنی است. بدین ترتیب نه‌تنها باید اپلیکیشن زیبایی طراحی کنید که کار با آن برای کاربر آسان باشد، بلکه باید به‌طور پیوسته امکان مشارکت در لحظه و مبتنی بر بافتار را به آنها ارائه دهید تا کاربران به اپلیکیشن شما بازگردند.

 

بیشتر بدانید: چرا کاربران موبایل پس از نصب اپلیکیشن، آن را حذف می‌کنند؟

 

در ادامه قصد داریم ۴ راهکار مفید در این زمینه به شما معرفی کنیم که اپلیکیشن شما را در برابر ترک شدن از سوی کاربران مصون می‌کند:

 

۱. پیشنهادهای شخصی‌سازی شده

هیچ مصرف‌کننده‌ای در دنیای دیجیتال طرفدار پروموشن‌های انبوه نیست. ما چه در دنیای آنلاین و چه روی موبایل، به دیدن اطلاعاتی که با توجه به عادت‌هایمان در مرور وب و استفاده از اینترنت تنظیم‌شده اند عادت کرده‌ایم. این موضوع برای کاربران اپلیکیشن بیشتر صدق می‌کند. مخاطبان خود را به شکلی بخش‌بندی کنید که بتوانید هر گروه را با توجه به سابقه‌ی رفتار و خریدهای قبلی، با پیشنهادهای مناسب هدف قرار دهید.

در مثال زیر، یک اپلیکیشن آرایشی و بهداشتی به ارسال پوش نوتیفیکیشن به منظور جلب توجه کاربرانی اقدام کرده است که در گذشته به تصاویر اقلام آرایشی علاقه نشان داده‌اند.

 

اپلیکیشن

۲. ارتباطات ساده و بی آلایش

موبایل‌های امروزی ممکن است هوشمند باشند، با این حال فضای کافی برای تعامل مناسب با کاربر را در اختیار ما نمی‌گذارند. نباید اجازه دهید اهداف شما سد راه حرکت کاربر میان منوها شود.

می‌توان اطلاعات را به شکلی به نمایش درآورد که برای کاربر مزاحمت ایجاد نکند یا برایش آزاردهنده نباشد. استفاده از بنر یا راهنما‌های کوچک، راهکار‌های مناسبی برای نمایش اطلاعات مهم به شمار می‌روند. هایلایت ساده‌ی بخش‌های مهم نیز می‌تواند توجه کاربران را جلب کرده و حس ضرورت را به آن‌ها القا کند.

در این مثال، یک اپلیکیشن خرده‌فروشی آنلاین از هایلایت برای نمایش محدود بودن موجودی یک محصول استفاده کرده است؛ آن هم بر اساس تعداد باقی‌مانده. این روش حس فوریت را به کاربران القا می‌کند.

 

اپلیکیشن

۳. شنیده شدن صدای کاربران

رابطه‌ی شما با کاربران اپلیکیشن‌تان باید مانند هر رابطه‌ی دیگری بر پایه‌ی مکالمه‌ی دوسویه ایجاد شود. یکی از بهترین راهکارها برای تحقق این موضوع فراهم آوردن امکان ثبت بازخور برای کاربران است. باید کاری کنید کاربرانتان احساس کنند صدایشان شنیده و به نظراتشان اهمیت داده می‌شود.

آسان‌ترین روش برای این کار آن است که برای سنجش وضعیت کاربران نظرسنجی‌هایی طراحی کنید: آیا از تجربه‌ی نهایی‌سازی خریدشان رضایت داشته‌اند؟ آیا موردی وجود دارد که به آن علاقه‌مند باشند، اما در اپلیکیشن شما وجود نداشته باشد؟ سؤال‌های مهم را از کاربران اپلیکیشن خود بپرسید. این کار احساس بهتری به کاربران انتقال می‌دهد و به شما نیز کمک می‌کند اپلیکیشن‌تان را بهینه‌سازی کنید؛ یک رابطه‌ی برد-برد.

در این مثال، اپلیکیشن نه‌تنها در خصوص تجربه‌ی خرید از کاربران سوال می‌کند، بلکه به آنها این احساس را می‌دهد که صدایشان شنیده می‌شود و نظراتشان اهمیت دارد. از کاربران ناراضی درخواست می‌شود بازخور کامل‌تری درج کنند و به کاربران راضی هم پیشنهادهای انگیزشی بیشتری ارائه می‌شود. انعکاس دادن بازخور کاربران به خودشان از جنبه‌های مهم تلاش برای افزایش اثرگذاری نظرسنجی به شمار می‌رود تا کاربران به ‌اشتباه تصور نکنند صرفاً به دنبال گردآوری داده هستید.

اپلیکیشن

۴. ارسالِ به هنگامِ نوتیفیکیشن

زمان‌بندی در اپلیکیشن بیش از سایر واسطه‌های دیجیتالی اهمیت دارد. بهترین زمان برای هدف گرفتن کاربران همان زمانی است که در اپلیکیشن شما هستند؛ اما حتی در این موقعیت هم می‌توانید دقیق‌تر و به‌هنگام‌تر رفتار کنید.

برای مثال، درخواست از کاربر برای ثبت نظر، آن هم در موقعیتی که کاربر هنوز در اولین مراحل مسیر خود قرار دارد به معنای زمان‌بندی نادرست خواهد بود. اما ارائه‌ی کد تخفیف در شرایطی که کاربر آماده‌ی خرید شده است، نمونه‌ی بارزی از اقدامی کاملاً به هنگام به شمار می‌رود.

وقتی به‌مرور زمان رفتار کاربر را در اپلیکیشن خود مشاهده کردید، مفهوم زمان‌بندی مناسب را بهتر درک خواهید کرد؛ اما در مواجهه با کاربران جدید، فرصت کوتاهی در دست خواهید داشت تا رویکردهای متفاوت را به بوته‌ی آزمایش بگذارید و ببینید کدام‌یک مناسب‌تر است.

در این مثال، درست در زمان مناسب به کاربران کد ویژه‌ی ارسال رایگان ارائه می‌شود؛ یعنی زمانی که می‌توانند آن را بلافاصله استفاده کنند.

 

اپلیکیشن

 

تحقیقات نشان می‌دهند تقریباً ۸۹ درصد از زمان اختصاص یافته به رسانه‌های مصرفی دیجیتال، صرف استفاده از اپلیکیشن‌های موبایلی می‌شود. به همین خاطر لازم است استراتژی مؤثری برای درگیر کردن مخاطبان خود در اختیار داشته باشید. فارغ از اینکه اپ شما چیست، به روش‌هایی بیاندیشید که می‌توانید با استفاده از آنها ۴ راهکار فوق را در اپلیکیشن خود به کار ببندید. شما حتماً برای طراحی، عرضه‌ی موفقیت‌آمیز اپلیکیشن و نیز جذب کاربر سرمایه‌گذاری کرده‌اید، پس سرمایه‌گذاری روی نگه‌داشت آن‌ها را فراموش نکنید.

 

بیشتر بدانید: چرخه‌ی خودنگه‌دار رشد چیست و چگونه به افزایش کاربران اپلیکیشن می‌انجامد؟

 

منبع: MarketingLand

رایکا
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

4 × 2 =