تبلیغات موبایلی

چه عواملی باعث می‌شوند تبلیغات موبایلی اثربخش باشد؟

نوشته 27 آبان, 1397

اینترنت را باید به خاطر توسعه‌ی مفاهیم تبلیغاتی تازه و طیف گسترده‌ای از پیشرفت‌هایی که به واسطه‌ی وب محقق شده‌اند مستحق اعتبار و تحسین دانست.

صنعت موبایل نیز بر اساس همین اعتبار است که با فروتنی به اثربخش‌تر بودن احتمالی تبلیغات موبایلی نسبت به تبلیغات اینترنتی واکنش نشان می‌دهد. با فرض بر صحت این موضوع، سوالی که باید به دنبال جوابش بود این است که چه چیزی باعث می‌شود تبلیغات موبایلی از تبلیغات کور اینترنتی اثربخش‌تر باشد؟

در ادامه نگاهی انداخته‌ایم به پاسخ‌هایی که می‌توان برای پرسش بالا مد نظر قرار داد:

 

۱. تبلیغات موبایلی؛ حضور فعال در همان جایی که کاربر حضور دارد:

تعداد کاربرانی که تبلیغ‌دهندگان می‌توانند از طریق موبایل به آنها دسترسی پیدا کنند بسیار بیشتر از کاربرانی است که به واسطه‌ی رایانه‌های شخصی می‌توان به آنها دست یافت. در سرتاسر جهان، تعداد موبایل‌ها و میزان استفاده از آنها در مقایسه با رایانه‌های رومیزی با دسترسی به اینترنت، به مراتب بیشتر است.

برآورد می‌شود نیمی از جمعیت جهان در حال حاضر موبایل دارند؛ یعنی چیزی نزدیک به ۴ میلیارد نفر. این در حالی است که آخرین آمار گارتنر نشان می‌دهد تعداد رایانه‌های شخصی فعال در سرتاسر جهان تنها به یک میلیارد دستگاه می‌رسد که البته همه‌ی آنها نیز ممکن است به اینترنت دسترسی نداشته باشند.

اختلاف بارزی که بین تعداد دستگاه‌های موبایل و رایانه‌ها وجود دارد در بازار‌های در حال توسعه از این نیز بیشتر است.

 

۲. چند نقطه‌ی تماس در مقایسه با یک نقطه

تبلیغات اینترنتی که برای رایانه‌های شخصی طراحی می‌شوند تنها یک راه برای رسیدن به کاربر دارند: اینترنتی که روی دستگاه رایانه وجود دارد.

این در حالی است که اپراتور‌ها و ارائه‌دهندگان سرویس‌های تبلیغات موبایلی گزینه‌های بیشتری برای ارائه به تبلیغ‌دهندگان دارند: پیام‌های صوتی، انواع نوتیفیکیشن، متن (پیامک)، پیام‌های چند رسانه‌ای (MMS)، اینترنت موبایل، نقاط تماس مربوط به پرداخت، تبلیغات درون اپلیکیشنی و غیره.

 

۳. ارتباط شخصی‌تر

بنا به ویژگی شخصی بودن دستگاه‌های موبایل، تبلیغات موبایلی از منظر آگاهی از محصول و فروش، اثربخش‌تر از تبلیغات اینترنتی به شمار می‌روند. از آنجایی که پیام‌های رد و بدل شده روی دستگاه موبایل معمولاً برای مخاطبی مشخص (صاحب موبایل) فرستاده می‌شوند، کاربران به طور کلی توجه بیشتری به اعلان‌های موبایل نشان می‌دهند. انواع تبلیغات موبایلی مثل تبلیغات پوش نوتیفیکیشن نیز از این امر مستثنی نیستند.

 

بیشتر بخوانید: چرا تبلیغات هدفمند دیجیتال باید طیف کامل قیف بازاریابی را پوشش دهد؟

 

۴. تبلیغات موبایلی: تبلیغات هدفمند

mobile advertising

حجم بی رقیبی از اطلاعات مرتبط با کاربر، دستگاه موبایل را به بهترین ابزار هدفگیری مخاطب بدل می‌کند. بر خلاف رایانه‌ها، تلفن‌های موبایل معمولاً توسط یک نفر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این ترتیب تبلیغ‌دهندگان می‌توانند دقیقاً بفهمند کاربران موبایل چه کسانی هستند تا بتوانند آگهی‌های تبلیغاتی‌شان را به شکلی اثربخش هدفگیری کنند.

اطلاعات جمعیت‌شناختی، زمان و شرایط استفاده (کاربر، موقعیت جغرافیایی و غیره) و همچنین رفتار قابل پیش‌بینی کاربر که بر اساس عادات، علایق و تاریخچه‌ی استفاده‌ی وی از منابع گوناگون گردآوری می‌شوند از جمله اطلاعاتی هستند که موبایل در اختیار تبلیغ‌دهنده قرار می‌دهد.

تبلیغات هدفمند به این دلیل که معمولاً ارتباط بیشتری با مخاطب خود پیدا می‌کنند، جذاب‌تر هستند؛ کاربران توجه بیشتری به آنها می‌کنند و تبلیغ‌دهندگان نرخ مشارکت بالاتری از جانب آنها دریافت می‌کنند.

 

۵. تبلیغات اثربخش بر اساس موقعیت جغرافیایی و جابجایی کاربر

اطلاعات مربوط به جابجایی کاربر و تغییر محل استقرار وی را تنها از طریق دستگاه موبایل می‌توان برای پیشنهادات ویژه‌ای مثل ارائه‌ی تخفیف در محلی خاص مثل یک مرکز فروش، مورد استفاده قرار داد.

به طور کلی تبلیغات برای کسب‌و‌کار‌های کوچک محلی روی موبایل می‌تواند بسیار موفق‌تر از رایانه‌های شخصی عمل کند.

 

۶. خرید موبایلی آسان‌تر است

خرید از رایانه‌های شخصی معمولاً نیازمند شیوه‌های انتقال پول با نیازمندی‌ها و شرایط ویژه از جمله فرایند‌های طولانی است. اما خرید‌هایی که از طریق موبایل‌های هوشمند صورت می‌گیرند با استفاده از فرایند‌های مورد اعتماد و آشنای پرداخت موبایلی، سریع و خودکار انجام می‌شوند. این باعث می‌شود احتمال آنکه کاربر از طریق تلفن همراه خود دست به خرید بزند بیشتر باشد.

 

۷. پاسخ مستقیم کاربر

ماهیت تعاملی تلفن همراه، موانع پاسخ‌دهی و خرید از طریق واکنش مستقیم مخاطب را از بین می‌برد. تماس با یک کلیک، پیامک با یک کلیک و خرید با یک کلیک از جمله امکاناتی هستند که پاسخ کاربر را مستقیماً به اقدامی عملی مرتبط می‌سازند.

 

۸. نمایش تبلیغات با رضایت و مشارکت خود کاربر

بر خلاف تجربه‌ای که با تبلیغات رایانه‌ای برای کاربر فراهم می‌شود، تبلیغات موبایلی با رضایت و حتی مشارکت مخاطب انجام می‌شوند. به همین دلیل اغلب افراد تبلیغات اینترنتی که روی رایانه‌ی شخصی خود دریافت می‌کنند را اسپم می‌دانند و به آنها توجهی نشان نمی‌دهند.

اما تبلیغات موبایلی به کسانی نشان داده می‌شوند که پیش‌تر به نحوی رضایت خود را در خصوص دریافت این نوع تبلیغ اظهار داشته‌اند. همین نحوه‌ی برخورد مخاطب با تبلیغات موبایلی، اثربخشی آنها را افزایش می‌دهد.

 

۹. نیاز لحظه‌ای مخاطب: عامل نمایش تبلیغات موبایلی

تبلیغات موبایلی معمولاً به واسطه‌ی موقعیت‌های حقیقی و در لحظه مثل موقعیت مکانی کاربر نمایش داده می‌شوند و به همین دلیل می‌توانند در برطرف کردن نیاز‌های واقعی و در لحظه‌ی کاربران به شدت اثربخش عمل کنند و به نرخ پاسخ بالایی منجر شوند.

 

۱۰. نابینایی بنری و مسدودسازی تبلیغات اینترنتی

پژوهش‌ها با بررسی حرکات چشم کاربران نشان داده‌اند مخاطبان تبلیغات اینترنتی به نوعی «نابینایی بنری» دچار شده‌اند و در تعداد کثیری از موارد، دیگر به آگهی‌های تبلیغات اینترنتی توجه زیادی نشان نمی‌دهند. تعداد زیادی از کاربران حتی از مسدودساز‌های تبلیغات استفاده می‌کنند که جلوی نمایش تبلیغات اینترنتی روی مرورگر‌های رایانه را می‌گیرند.

ماهیت تبلیغات موبایلی با ویژگی‌هایی که پیش‌تر ذکر شد، جلوی هر دوی این پدیده‌ها را می‌گیرد و به آگهی‌های موبایلی امکان می‌دهد اثربخش‌تر باشند.

 

منبع: MobileMarketer

پیام ادیب
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

یک × 1 =