لینک‌سازی داخلی

چگونه می‌توان با لینک‌دهی داخلی رتبه‌ی وبسایت روی گوگل را بهبود داد؟

نوشته 19 آبان, 1397

لینک‌ها، حتی لینک‌های داخلی یک وبسایت، نشان‌دهنده‌ی ارتباط میان قطعات مختلف محتواست و ارزش و اهمیت را از صفحه‌ای به صفحه‌ی دیگر منتقل می‌کنند.

از آن مهم‌تر اینکه، لینک‌های داخلی ساختار وبسایت شما را تعریف می‌کنند، کاربر را در جابجایی بین بخش‌های مختلف وبسایت یاری می‌دهند و باعث می‌شوند موتور‌های جستجو وبسایت شما را بهتر بفهمند. استراتژی صحیح لینک‌دهی، ایندکس شدن و رتبه‌بندی صفحات وبسایت را تسهیل کرده و نرخ کلیک شدگی (CTR) و تبدیل (Conversion) را برای بازدیدکنندگان بهبود می‌بخشد.

اما پیش از آنکه به سه شیوه‌ی بهبود اوضاع وبسایت شما در صفحه‌ی نتایج موتور‌های جستجو بپردازیم، بد نیست نگاهی بیاندازیم به برخی اصول پایه‌ی لینک‌سازی داخلی:

 • هرچه صفحه‌ای لینک‌های بیشتری دریافت کند، گوگل ارزش بیشتری به آن می‌دهد. درست مثل لینک‌های خارجی که ارزش کلی یک صفحه را در مقایسه با دیگر صفحات وب نشان می‌دهند، لینک‌های داخلی نیز به گوگل کمک می‌کنند میزان اهمیت یک صفحه را در مقایسه با دیگر صفحات وبسایت شما درک کند.
 • لینک‌های داخلی آنقدر اهمیت دارند که گوگل امروزه حتی ۱۰۰۰ لینک داخلی به ازای هر صفحه را نیز رقمی «منطقی» می‌شمارد. فراموش نکنید که این موضوع تمام لینک‌های موجود در هدر، فوتر، منو و سایدبار را شامل می‌شود.
 • لینک‌دهی آنقدر قدرتمند است که می‌تواند صفحاتی مثل «هوم پیج»، «درباره‌ی ما» و «تماس با ما» (که از لحاظ ارزش، بار چندان زیادی ندارند) را با تعداد زیادی لینک داخلی به شکلی بی‌مانند تقویت کند.
 • لینک محتواهای تازه می‌تواند آن محتوا را به گوگل نشان دهد و به کشف صفحات تازه توسط خزنده‌ها کمک کند.

حال با توجه به این اطلاعات، نگاهی می‌اندازیم به سه استراتژی مفید برای استفاده از لینک‌سازی داخلی با هدف بهبود سئو.

 

بهبود رتبه‌بندی با کاهش عمق صفحه

در ماه ژوئن سال جاری میلادی، جان مولر در یکی از گردهمایی‌های وبمستر‌های گوگل نشان داد «عمق کلیک» (یعنی تعداد کلیک‌های مورد نیاز برای رسیدن به یک صفحه‌ی به‌خصوص از Home Page) در سئو مهم است. صفحاتی که به هوم پیج نزدیک‌ترند توجه بیشتری از سوی گوگل دریافت می‌کنند.

این خبر خوبی به شمار می‌رود، چون با این تفاسیر می‌توان بر وبسایت‌هایی با پیچیدگی و عمق بیش از حد پیروز شد. پلتفرم بهبود و مدیریت سئوی OnCrawl نشان داده است با کاهش عمق صفحات می‌توان تجربه‌ی کاربری را بهبود داد و رتبه‌ی سایت را روی صفحه‌ی نتایج گوگل تقویت کرد.

همبستگی میان عمق صفحه و صفحاتی که توسط خزنده‌های گوگل بررسی شده‌اند

 

بر اساس آمار وبسایت‌ها، می‌توان فهمید که عمق صفحات را می‌توان به چند روش کاهش داد:

 • افزایش تعداد صفحات «پیشنهادی» یا «مشابه» روی صفحه‌ی محصولات. با این کار می‌توان لینک‌های داخلی یک دسته یا میان دسته‌های مرتبط را افزایش داد و برخی از صفحاتی که در عمق پایین‌تری قرار گرفته‌اند را به سطح وبسایت نزدیک‌تر کرد.
 • افزایش تعداد دسته‌بندی‌های سطحی‌تر. با دو برابر کردن تعداد دسته‌بندی‌های فهرست شده روی هوم پیج، صفحاتی که در آن دسته‌بندی‌ها قرار می‌گیرند به صفحه‌ی هوم پیج نزدیک‌تر می‌شوند.
 • کاهش تعداد صفحات در فهرست دسته‌بندی‌ها. می‌توان با افزایش تعداد آیتم‌ها در هر صفحه به این مهم دست یافت. همان‌طور که در مورد قبل اشاره شد راه دیگر برای دستیابی به این هدف آن است که تعداد دسته‌بندی‌های سطحی را افزایش داد؛ این کار به صورت طبیعی به کاهش تعداد آیتم‌های هر دسته‌بندی منجر می‌شود. به عنوان مثال، اگر مثلاً هفت صفحه‌ی یک دسته‌بندی به ۵ صفحه کاهش پیدا کند، URL های صفحات ششم و هفتم همگی حداقل دو کلیک به سطح وبسایت نزدیک‌تر می‌شوند.

به لطف این نوع دستکاری‌ها، می‌توان دید که کاهش عمق کلی یک وبسایت از بیش از ۵۰ به زیر ۱۵ کار چندان سختی نیست.

همبستگی تعداد بازدید صفحات رتبه‌بندی شده در صفحات نتایج جستجو و عمق صفحه روی یک وبسایت

نکته‌ی دیگری که می‌توان مشاهده کرد این است که با کاهش عمق صفحات وبسایت، خزنده‌های موتور‌های جستجو معمولاً کاتالوگ محصول وبسایت‌های تجارت الکترونیک (e-commerce) را در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری بررسی می‌کنند. در نتیجه پیدا کردن محصولات جدید از سوی گوگل بسیار راحت‌تر از قبل صورت خواهد گرفت. این موضوع اجازه می‌دهد فروش، پروموشن و دیگر کمپین‌های تجاری اثربخشی و سودآوری بیشتری داشته باشند.

 

بهبود رتبه‌بندی با خلق هاب‌های محتوایی

در وبسایت‌هایی که قصد دارند با استفاده از بازاریابی محتوایی رشد کنند و اعتبار خود را در برخی موضوعات مشخص افزایش دهند، لینک‌سازی داخلی باعث می‌شود محتوا عملکرد بهتری داشته باشد. با تقویت تاپیک‌های اصلی و چینش محتوای مرتبط با آن موضوع پیرامون صفحات اصلی، می‌توان اعتبار تمام صفحات مربوط به آن تاپیک را بهبود بخشید و در صفحه‌ی نتایج جستجو رتبه‌ی بهتری کسب کرد.

با استفاده از لینک‌دهی داخلی می‌توانید تعداد صفحات رتبه‌بندی شده‌ی ساختار وبسایت خود را افزایش دهید

بخش‌بندی شماتیک وبسایت بر اساس هاب‌های محتوایی به شما کمک خواهد کرد ساختار لینک‌دهی درون یک هاب و میان گروه‌های موضوعی محتوای وبسایت خود را مجسم کنید. این کار به شما اجازه خواهد داد شاخص‌های اصلی هر یک از هاب‌های محتوایی را زیر نظر بگیرید و افزایش معیار‌هایی مثل بازدید ارگانیک، رتبه‌بندی، رتبه‌های تازه و بازه‌ی خزش (Crawl Interval) را تایید کنید.

 

هر هاب محتوایی:

 • از چند صفحه محتوا در مورد موضوعات یا کلیدواژه‌های کاملاً مرتبط روی وبسایت شما تشکیل می‌شود
 • حول یک صفحه‌ی اصلی ساختاربندی می‌شود؛ صفحه‌ای اعتبارآفرین از وبسایت با پوشش موضوعی که دوست دارید به عنوان متخصص آن شناخته شوید و در آن به دیگر صفحات هاب محتوایی وبسایت شما لینک داده شده است
 • از لینک‌های داخلی بین صفحات خود استفاده می‌کند تا رابطه‌ی میان صفحات را تقویت کند. منطقی آن است که در این لینک‌ها از کلمات مرتبط با تم هاب محتوایی مذکور استفاده شده باشد

 

معمولاً صفحه‌ی اصلی شما که ستون هاب محتوایی‌تان محسوب می‌شود رتبه‌ی خوبی کسب می‌کند. ساختار لینک‌دهی از این صفحه به دیگر صفحات هاب، اعتبار کسب شده توسط این صفحه را به تمام صفحات مرتبط تسری می‌دهد.

استفاده از لینک‌دهی داخلی برای ایجاد هاب‌های محتوایی حول موضوعاتی مشخص، می‌تواند به اعتبار دامنه‌ی شما نیز منجر شود و نرخ کلیک وبسایت شما را بهبود ببخشد. هرچه صفحات یک گروه محتوایی با موضوعی خاص بیشتر به یکدیگر لینک داده شوند، گروه مورد نظر رتبه‌ی بهتری در صفحه‌ی نتایج موتور جستجو خواهد داشت.

 

بهبود رتبه‌ی گروه خاصی از صفحات با لینک‌دهی داخلی

قرار داشتن پلتفرم OnCrawl در کنار وبسایت‌هایی با کمپین‌های فصلی یا رویداد‌محور، به آن معناست که این شرکت بار‌ها و بار‌ها دیده است استراتژی‌های لینک‌دهی داخلی تا چه حد می‌توانند در یک بازه‌ی زمانی محدود، به صفحات سودآور وبسایت کمک کنند. برای نمونه، ویژه‌های تعطیلات، فروش محصول و فروش بلیط رویداد‌های صنعت، همگی باید در مدت زمان باقی‌مانده به آن رویداد پروموت شوند.

 

برای پروموت گروهی از صفحات مرتبط با یک رویداد مشخص:

 • یک صفحه‌ب فرود (Landing Page) بهینه شده برای جستجو‌های مرتبط با رویداد مورد نظرتان درست کنید. این صفحه باید به اندازه‌ای متن داشته باشد که در ازای جستجوی عبارات مورد نظر، به درستی رتبه‌بندی شود. از طرف دیگر لندینگِ یاد شده باید کاملاً حول موضوع همان رویداد چیده شده باشد. پروموت کردن لندینگ پیجی غنی پیرامون یک موضوع مرتبط، راحت‌تر از صفحات متعدد و جداگانه‌ی محصولات است.
 • برای لندینگ پیج مورد نظر، تاریخ و شمارش معکوس در نظر بگیرید. شمارش معکوس می‌تواند کمک کند روی محتوای لندینگ خود تغییراتی اعمال کنید و بسامد خزش (Crawl Frequency) آن را افزایش دهید.
 • از محتوا‌های مرتبط، یک هاب محتوایی تشکیل داده و از لندینگ پیج مورد نظر به آنها لینک دهید. در این مورد به‌خصوص، محتوای یاد شده می‌تواند همان صفحات موجود روی وبسایت شما باشد، یا شاید صفحات مربوط به رویداد، محصولات، مقالات، یا دسته‌بندی‌های مرتبط را نیز شامل شود. این کار کمک می‌کند محبوبیت صفحه‌ی لندینگ رتبه‌بندی شده در صفحه‌ی نتایج جستجو، به صفحات لینک شده نیز منتقل شود.
 • از لینک‌دهی داخلی برای پروموت کردن این لندینگ پیج روی وبسایت خود کمک بگیرید. از هوم پیج با استفاده از متن مرتبط به آن لینک دهید و آن را در موقعیتی با ارزش روی منوی سایت خود قرار دهید؛ تا از تعداد زیادی از صفحات وبسایت قابل دسترسی باشد.

صفحات حاوی تعداد زیادی لینک داخلی را در سمت راست با بیشترین بازدید مشاهده می‌کنید

بررسی معیار‌های مرتبط به شما کمک می‌کند میزان موفقیت استراتژی‌تان را اندازه بگیرید. نمایان شدن لندینگ پیج خود روی صفحه‌ی نتایج جستجو و افزایش بازدید لندینگ را زیر نظر داشته باشید. اطمینان حاصل کنید سئوی درونی صفحه‌ی فرود شما بهینه است؛ عنوان، توضیحات متا، H1 و H2، و تعداد کلمات صفحه‌ی لندینگ را چک کنید.

به یاد داشته باشید پس از پایان یافتن مدت پروموشن، لندینگ پیج یاد شده و لینک‌هایی که به آن داده‌اید را حذف کنید.

 

جمع‌بندی

استراتژی‌های لینک‌دهی داخلی می‌توانند اعتبار وبسایت شما را در حوزه‌ای مشخص افزایش دهند، نرخ کلیک آن را بهبود ببخشند و از طریق اثرگذاری مستقیم روی عوامل تاثیرگذار مثل عمق کلیک (Click Depth) و اهمیت صفحه (page importance)، رتبه‌ی آن را بهتر کنند.

از لینک‌سازی داخلی می‌توان برای خلق نتایج قابل اندازه‌گیری در رتبه‌بندی صفحات وبسایت توسط گوگل و تعداد بازدید‌های ارگانیک آن بهره گرفت.

استفاده از لینک‌دهی داخلی برای کاهش عمق کلیک، ایجاد هاب‌های محتوایی، و پروموت گروه‌های مشخصی از صفحات می‌تواند توان مضاعفی به استراتژی سئوی شما ببخشد.

منبع: MarketingLand

پیام ادیب
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

سه × 3 =