محتوای تعاملی چیست

محتوای تعاملی چیست و چرا باید به آن توجه کرد؟

نوشته 6 شهریور, 1397

مخاطبان یا به اصطلاح «مصرف‌کنندگان» محتوا شیوه‌ی مواجهه با محتوای آنلاین را تغییر داده‌اند، اما کسب‌و‌کار‌ها ظاهراً کماکان به تولید محتوایی مشغولند که صرفاً از روی فرمت چاپی کپی و به دنیای دیجیتال وارد شده است. به این ترتیب با وجود هزاران سیگنال دیجیتالی و کانال‌های جدید انتشار محتوا، فرصت بهینه‌سازی مشارکت مخاطب و رصد نحوه‌ی تعامل آنها با محتوای دیجیتالی برای متخصصین بازاریابی دیجیتال در حال از دست رفتن است.

الگو‌ی مصرف محتوا همواره در حال تغییر بوده، اما سرعت این تغییرات ظرف سال‌های اخیر شتاب بیشتری به خود گرفته است. انسان پس از قرن‌ها مطالعه‌ی کتاب و روزنامه، یکی دو دهه می‌شود که روی دستگاه‌های نمایشگر‌محور به سراغ مصرف محتوا رفته است.

در این میان، الگو‌های فعلی مصرف محتوای دیجیتالی بر نحوه‌ی بازاریابی کسب‌و‌کار‌ها اثری شگرف داشته‌اند. برای نمونه، به نقل از تحلیلی که اخیراً توسط DemandGen منتشر شده، ۷۵ درصد از خریداران B2B اذعان داشته‌اند محتوای دیجیتالی برندی که برای خرید خود انتخاب کرده‌اند، بر تصمیم به خرید آنها تاثیر به‌سزایی داشته است.

این آمار با درک ما از نحوه‌ی تفکر انسان‌ها نیز همخوانی دارد. به نقل از شرکت بازاریابی پالو آلتو نتورکز، ۹۰ درصد اطلاعاتی که به مغز ما منتقل می‌شوند ماهیت بصری دارند.

علوم شناختی نشان داده‌اند مغز انسان هنگام تجزیه و تحلیل اطلاعات، داده‌های تصویری را به داده‌های متنی اولویت می‌دهد. شرکت بازاریابی محتوایی بافر با بررسی نحوه‌ی مطالعه‌ی آنلاین مخاطبان متوجه شده است ۵۵ درصد از خریداران بالقوه، به محتوای متنی صرفاً نگاهی گذرا دارند. با در نظر گرفتن این موضوع، طبیعی است که محتوای بصری از سوی مخاطبان آنلاین بیشترین میزان توجه را دریافت کند.

برخی مطالعات نیز نشان داده‌اند با به‌کارگیری محتوای بصری، میزان مشارکت مخاطبِ هدفگیری شده تا ۳۷ درصد افزایش می‌یابد.

 

جای خالی محتوای تعاملی؛ یک فرصت فوق‌العاده

این آمار برای کسانی که مدتهاست محتوای سنتی تولید کرده‌اند ممکن است کمی دلسرد کننده باشد، اما از سوی دیگر نشان دهنده‌ی یک فرصت فوق‌العاده نیز هست.

در حال حاضر مسیر‌های تولید محتوای دیجیتالی از هر زمان دیگری بیشتر است. بازاریابان در حال حاضر به لطف ماهیت فضای دیجیتال این آزادی را دارند که در خلق محتوای متقاعد‌کننده برای مخاطبان بالقوه‌ی خود خلاقیت بیشتری به خرج دهند؛ از ویدیو‌های جذاب گرفته تا بازی‌های تعاملی.

واقعیت این است که اغلب متخصصین بازاریابی امروز در تلاش‌هایی که برای دسترسی به مخاطب خود انجام می‌دهند قادر نیستند از تمام قدرت محتوای دیجیتالی استفاده کنند، اما این پارادایم به سرعت در حال تغییر است.

کسب‌و‌کار‌ها با سرعتی روزافزون در حال تولید محتوای دیجیتالی هستند و این امر به نوعی سهم‌خواهی بی‌پایان از توجه مخاطب تبدیل شده است. به نقل از گزارشی که اخیراً از سوی لینکدین منتشر شده، ۵۰ درصد بازاریابان تولید مستمر محتوای با کیفیت را یکی از مهم‌ترین چالش‌های بازاریابی خود ارزیابی می‌کنند. آنها با تولید محتوای دیجیتالی قادر خواهند بود روی فرصتی فوق‌العاده برای دسترسی به خریداران بالقوه سرمایه‌گذاری کنند؛ در قالبی که هم می‌تواند جذاب باشد و هم به اقدامی عملی بیانجامد.

اینجاست که پای محتوای تعاملی به میان می‌آید. به‌کارگیری محتوای تعاملی در افزایش نرخ مشارکت خریداران بالقوه نقشی کلیدی دارد که تحقیقات نیز بر آن صحه می‌گذارند. بر اساس مطالعه‌ای که اخیراً از سوی Demand Metric انجام شده، اثربخشی محتوای تعاملی در افزایش اطلاعات خریداران ۹۳ درصد و در متمایز کردن یک برند از سایر رقبا ۸۸ درصد ارزیابی شده است.

البته مقصود از محتوای تعاملی، صرفاً دکوری متشکل از محتوای بصری جذاب نیست؛ بلکه باید مشارکت آنلاین مخاطب را نیز بهبود ببخشد و به یادآوری بهتر برند در آینده بیانجامد. فراتر از این، محتوای تعاملی بازاریابان را قادر می‌سازد مشارکت مخاطبان خود را در سطحی جزئی‌تر رهگیری کنند و در عین حال بتوانند برای بهبود آن بهینه‌سازی‌های لازم را انجام دهد.

 

مزیت‌های اصلی محتوای تعاملی

محتوای تعاملی بنا به ماهیت خود در تمام مراحل قابل رصد و رهگیری است و همین موضوع طیف وسیعی از امکان‌های تازه را برای متخصصین بازاریابی فراهم می‌سازد.

با این نوع محتوا بازاریابان به جای تخمین میزان استقبال از یک محتوای خلاق، قادر خواهند بود میزان و نحوه‌ی مشارکت مخاطب در نقاط مختلف محتوای خود را اندازه‌گیری و تحلیل کنند.

این امکان از آنجا اهمیت دارد که بازاریابان می‌توانند در طول کل مسیر قیف فروش، برای ROI خود سند و مدرک عینی داشته باشند و حتی در صورت نیاز مشتریان راغبی که با محتوا تعامل بالایی داشته‌اند را به تیم فروش معرفی کنند. به این ترتیب، محتوای تعاملی صرفاً قابلیت‌های رهگیری بهتر در اختیار متخصصین بازاریابی قرار نمی‌دهد. بلکه واسطه‌ی لازم برای شکل دادن یک رابطه‌ی قوی‌تر با تیم‌های فروش را نیز در اختیار آنها قرار خواهد داد.

 

بیشتر بخوانید: بازاریابی محتوایی؛ پل اتصال تیم‌های بازاریابی و فروش

 

محتوای تعاملی به بازاریابان در بهینه‌سازی‌های آینده نیز کمک می‌کند. آنها می‌توانند با استفاده از تست A/B، دو نسخه‌ی متفاوت از محتوای خلاق خود را آزمایش کنند تا ببینند کدام‌یک نرخ تبدیل بهتری خواهد داشت و یا حتی دو جریان مختلف محتوایی را با هم منتشر کنند تا ببینند کدام‌یک در تمام طول مسیر به تبدیل بهتر منجر خواهند شد. کار‌هایی که می‌توان برای بهینه‌سازی محتوای تعاملی انجام داد عملاً نامحدود است و بخشی از اهمیت و قدرت تولید محتوای تعاملی در استراتژی بازاریابی مرهون همین نکته است.

در تحقیقی که به تازگی از سوی شرکت تجزیه و تحلیل داده‌ی Simply Measured منتشر شده، ۶۱ درصد از بازاریابان رصد ROI محتوایشان را بزرگ‌ترین چالشی عنوان کرده‌اند که به صورت روزانه با آن سر و کار دارند.

محتوای تعاملی می‌تواند با ارائه‌ی داده‌های مربوط به مشارکت کاربران که هم شفاف است و هم قابل اقدام، در پر کردن خلأ ارزیابی موجود به بازاریابان کمک کند.

 

خلاصه

روشن است که عادت‌های خریداران کسب‌و‌کار‌ها تغییر کرده. اما علیرغم روند واضحی که در جهت مصرف محتوای تعاملی و بصری وجود دارد، اغلب متخصصین بازاریابی هنوز رویکرد خود را تغییر نداده‌اند.

بازاریابی محتوایی متن‌محور هنوز در چشم‌انداز بازاریابی امروز مقوله‌ی رایجی محسوب می‌شود، اما لزوماً به آن معنا نیست که نرخ تبدیل راضی‌کننده‌ای دارد. درک نحوه‌ی غلبه بر «سیل» محتوایی که چشم‌انداز رسانه‌های امروز را به تسخیر خود در آورده برای بازاریابان چالشی کلیدی محسوب می‌شود که البته خوشبختانه راه حل دارد.

متخصصین بازاریابی می‌توانند با به‌کارگیری محتوای تعاملی، مشارکت مخاطبان خود را بهبود ببخشند و در عین حال کمپین‌های خود را بهینه کنند. از آن مهم‌تر، آنها قادر خواهند بود از طریق CRM یا هر پلتفرم یکپارچه‌ی اتوماسیون مارکتینگ، مخاطبانی که مشارکت بالا دارند را در اولویت قرار دهند. اما صرفاً تولید محتوای تعاملی کافی نیست؛ باید به تمام زیر و بم آن خوب فکر کرد. برند‌ها و خرده‌فروش‌ها باید نسبت به بافتاری که محتوای خود را در آن قرار می‌دهند نیز آگاه باشند و پیام خود را به نحو مقتضی متناسب‌سازی کنند.

برای دست به کار شدن در حوزه‌ی محتوای تعاملی هیچ زمانی بهتر از الان نیست. تبدیل محتوای تعاملی به بخشی از استراتژی بازاریابی بهترین راه برای تقویت مشارکت مخاطب حول یک برند و افزایش نرخ تبدیل میان مشتریان فعلی و آینده است.
در آینده‌ی نزدیک مطالب بیشتری در خصوص محتوای تعاملی روی بلاگ رایکا منتشر خواهیم کرد تا بیشتر با این مقوله آشنا شوید.

منبع: Clickz

پیام ادیب
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

چهار × یک =