هم‌نوع‌خواری کلمات کلیدی

هم‌نوع‌خواری کلمات کلیدی در سئو چیست و چگونه باید با آن مقابله کرد؟ [بخش اول]

نوشته 5 اسفند, 1397

شاید اولین چیزی که با شنیدن عبارت کانیبالیسم (به معنای آدم‌خواری یا هم‌‌نوع‌خواری) به ذهن شما می‌رسد فیلم «سکوت بره‌ها» باشد. عبارت «هم‌نوع‌خواری» شاید در حوزه‌ی بازاریابی دیجیتال عبارت چندان مناسبی نباشد، اما مفهوم اصلی آن مدت‌هاست در این زمینه مطرح‌شده است. این عبارت در بازاریابی دیجیتال به رقابت چندین صفحه‌ی وبسایت برای کلیدواژه یا خوشه‌ی کلیدواژه‌های یکسان (و حتی بسیار مشابه) اشاره می‌کند.

 

هم‌نوع‌خواری در سئو یعنی چه؟

این مشکل که غالباً مغفول نیز واقع می‌شود، به پتانسیل سئو صفحه‌های وب آسیب می‌رساند. وقتی بیش از یک صفحه دارای کلیدواژه‌های هدف مشابه یا یکسان باشند، موتور‌های جستجو نظیر گوگل دچار سردرگمی شده و در فهمیدن اینکه کدام صفحه را باید با کدام کلمات کلیدی رتبه‌بندی کنند دچار مشکل می‌شوند.

برای مثال یک وب‌سایت فروشگاهی فرضی را تصور کنید که به‌صورت آنلاین کفش می‌فروشد و یک صفحه‌ی به‌خصوص با کلیدواژه‌ی هدف «نیم بوت» نیز در آن طراحی‌شده است.

با توجه به اهمیت محتوا، تصمیم گرفته می‌شود دو مقاله‌ی اختصاصی با پوشش موضوعات مرتبط با نیم‌بوت نیز در بلاگ نوشته شوند که از همه‌ی کلیدواژه‌های جستجو هم برخوردار باشند: یکی درباره‌ی پوشیدن نیم‌بوت و دیگری درباره‌ی ۱۰ روش رایج برای ست کردن نیم بوت در سال ۲۰۱۹.

نویسنده یک ماه پس از انتشار این مقاله‌ها متوجه می‌شود برخی از صفحات بلاگ برای برخی کلیدواژه‌ها و عبارات معدودی رتبه‌بندی شده‌اند که صفحه‌ی فروش آنلاین پیش از این به خاطر آنها دیده می‌شد.

حالا پرسشی که پیش می‌آید این است: آیا این موضوع برای وب‌سایت مذکور مفید است یا مضر؟

مفید یا مضر بودن این موضوع به شرایط، خود کلیدواژه‌ها و نیت کاربر هنگام جستجوی یک عبارت خاص بستگی دارد.

همنوع خواری کلیدواژه‌ها پدیده‌ای سیاه یا سفید نیست که بگوییم کاملاً خوب یا کاملاً بد است. شرایط متعدد خاکستری هم در این بین وجود دارند که در ادامه‌ی مطلب با طرح سناریوهای مختلف به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

مشکل هم‌نوع‌خواری کلیدواژه‌ها تا چه حد جدی است؟

بیش ازآنچه ممکن است تصور کنید. تقریباً اغلب وب‌سایت‌ها تا حدی دچار کانیبالیسم واژه‌های کلیدی در سئو هستند و نیاز دارند برای رفع آن اقدام کنند. نمی‌توان به‌طور دقیق مشخص کرد این مشکل چقدر باعث افت هر صفحه می‌شود؛ زیرا این پدیده بین چند صفحه به وجود می‌آید و پتانسیل همه‌شان را محدود می‌کند. بنابراین پیشنهاد می‌شود برای مقابله با این مشکل، به جای یک صفحه، گروهی از صفحات که واژه‌های کلیدی مشابه یا یکسان دارند را تجزیه‌وتحلیل کنید.

 

مشکل کانیبالیسم معمولاً در کدام بخش سئو دیده می‌شود؟

همنوع خواری اغلب در دو سطح رخ می‌دهد:

 

۱. در سطح متا دیتا

هم‌نوع‌خواری زمانی اتفاق می‌افتد که متادیتای دو یا چند صفحه‌ی وب (معمولاً تگ عنوان یا هدینگ‌ها)، کلیدواژه‌های مشابه یا یکسان را هدف قرار داده باشند. در این صورت برای رفع مشکل لازم نیست کار دشواری انجام دهید و تنها باید متا دیتا را اصلاح کنید.

مثال: وب‌سایت فرضی مثال بالا، دارای سه صفحه مرتبط با بوت یا چکمه است و متا دیتای زیر را شامل می‌شود:

سئو

این مدل هم‌نوع‌خواری واژه‌های کلیدی معمولاً در وب‌سایت‌های فروشگاهی دیده می‌شود که دارای صفحه‌های دسته‌بندی (یا زیردسته) متعددی هستند و قصدشان هدف گرفتن کلیدواژه‌های مشخصی مانند مثال فوق است. در حالت ایده‌آل انتظار می‌رود صفحات مربوط به چکمه‌ها عبارت‌ها و کلمه‌های عمومی مربوط به بوت و چکمه را هدف قرار دهند؛ در حالی‌که دو صفحه‌ی دیگر باید بر دو نوع مشخص چکمه یعنی نیم بوت و مدل چلسی متمرکز باشند.

به این ترتیب چرا متا دیتای زیر را به‌جای قبلی امتحان نکنیم؟

کلمات کلیدی

در اغلب مواقع ممکن است نتوانید متا دیتای وب‌سایت فروش آنلاین خود را بر اساس کلیدواژه‌های زیرگروه‌های مشخصی که قصد هدف گرفتنشان را دارید، متمایز کنید. همین موضوع است که شما را در طراحی وب به‌سوی ایجاد دسته‌بندی‌ها و زیرگروه‌های متعدد سوق می‌دهد.

مختصر بودن متن صفحات محصول باعث می‌شود متادیتای آن صفحات اهمیت بیشتری پیدا کند؛ چرا که موتورهای جستجو با نگاه کردن به آن می‌توانند تفاوت هر صفحه را با سایر صفحه‌ها متوجه شوند.

 

۲. در سطح محتوای صفحه

وقتی کانیبالیسم در سطح محتوا رخ داده باشد (بدین معنی که دو یا چند صفحه موضوعات بسیار مشابه را در بدنه‌ی محتوای خود پوشش داده باشند)، برطرف کردن مشکل به نسبت مورد قبلی تلاش بیشتری نیاز دارد؛ زیرا در این شرایط وب‌مستر باید ابتدا همه‌ی صفحه‌های در حال رقابت را شناسایی کند و سپس تصمیم بگیرد که باید از کدام رویکرد برای رفع مشکل استفاده کند.

برای مثال، تصور کنید که دو صفحه‌ی وبلاگ در فروشگاه آنلاین مثال بالا این موضوعات را پوشش می‌دهند:

کلیدواژه

این مدل هم‌نوع‌خواری واژه‌های کلیدی اغلب در صفحات مقاله یا صفحات واسطه دیده می‌شود که متن زیادی در خود جای می‌دهند.

لازم است ابتدا یک موضوع مهم روشن شود: در اغلب مواقع، سئو مهم‌ترین پیشران محتوای مقاله نیست؛ زیرا تیم‌های متفاوتی در تولید محتوای مخصوص شبکه‌های اجتماعی و افزایش تعامل با کاربران دخیل هستند. به ویژه در شرکت‌های بزرگ، پیچیدگی هماهنگی میان بخش‌ها و دپارتمان‌های مختلف معمولاً دست کم گرفته می‌شود.

تنها از منظر سئو، می‌توان ادعا کرد هر دو صفحه‌ی فوق به احتمال زیاد به کانیبالیسم واژه‌های کلیدی دچار می‌شوند. این صفحه‌ها زاویه و قصد تقریباً متفاوتی در محتوای خود دارند، اما احتمالاً تا حدودی محتوای مشابه و تکراری میان آن‌ها وجود خواهد داشت (در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم و راه‌حل‌های موجود را تشریح خواهیم کرد).

از منظر موتور جستجو، این دو پست وبلاگ که هدف تقریباً مشابهی دارند، چقدر متفاوت به نظر خواهند رسید؟ این همان پرسش اصلی است که برای اصلاح این موضوع حتماً باید از خودتان بپرسید. پیشنهاد می‌شود پیش از صرف زمان و منابع برای ایجاد صفحات تازه، حتماً محتوای فعلی خود را مرور و بررسی کنید.

 

ادامه‌ی این مطلب: هم‌نوع‌خواری کلمات کلیدی در سئو چیست و چگونه باید با آن مقابله کرد؟ [بخش دوم]

 

منبع: moz

رایکا
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

1 × 2 =