تبلیغات عملکرد محور

گوگل یوتیوب را در ابتدای راه تبلیغات عملکردی می‌داند

نوشته 22 اسفند, 1397

توسعه‌ی کسب‌وکار تبلیغات در یوتیوب همچنان یکی از نقاط تمرکز گوگل به شمار می‌رود. مدیران این شرکت در گردهمایی گزارش درآمد سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۸ خود اذعان داشته‌اند (پس از جستجوی موبایلی) یوتیوب یکی از محرک‌های اصلی رشد درآمد گوگل بوده است. این شرکت در سال ۲۰۱۸ با معرفی سرویس‌ TrueView for Action به جامعه‌ی تبلیغ‌دهندگان، به ایجاد محصولاتی مناسب برای تبلیغات عملکردی توجه بیشتری معطوف کرد.

سوندار پیچای، مدیرعامل گوگل، گفته است محصولات مبتنی بر تبلیغات عملکرد‌ محور یوتیوب هنوز در مراحل اولیه‌ی شکوفایی خود قرار دارند. او به همراه روث پورات، مدیر ارشد مالی کمپانی مادر گوگل یعنی آلفابت، گفته‌اند تبلیغ‌دهندگان باید منتظر رشد چشمگیر در این زمینه باشند. پیچای علاوه بر این موضوع معتقد است YouTube TV نیز بر کسب‌وکار تبلیغات گوگل تأثیر مثبت زیادی خواهد داشت.

 

بیشتر بخوانید: امکان پرداخت به ازای تبدیل برای تبلیغات گوگل فراهم شد

 

اما این موضوع چه اهمیتی دارد؟

پورات تبلیغات برند را همچنان مهم‌ترین بخش کسب‌وکار یوتیوب نامیده، اما بر رشد فرمت تبلیغات عملکردی TrueView for Action و فرمت‌های پروموشن اپلیکیشن نیز تأکید کرده است.

سوندار پیچای در خلال برگزاری کنفرانس گزارش درآمد کمپانی گوگل به یک تحلیل‌گر گفته است: «هنوز خیلی زود است تا بخواهیم با اطمینان بگوییم یوتیوب برای پاسخ مستقیم پلتفرم بهتری است». او در ادامه افزوده است به نظرش یوتیوب محلی است که کاربران هم برای سرگرمی و هم برای کسب اطلاعات به آن مراجعه می‌کنند. پیچای دراین‌باره گفته است: «کاربران برای کشف و تحقیق به یوتیوب مراجعه می‌کنند و ما دوست داریم به‌مرور زمان خودمان را با این نیت مخاطب مطابقت دهیم؛ به گونه‌ای هم برای کاربر و هم برای تبلیغ‌دهنده ارزش کافی فراهم کنیم».

سرویس تبلیغات عملکردی TrueView for Action در ماه مارس سال ۲۰۱۸ (مجدد) شروع به کار کرد. به گفته‌ی پیچای بیش از ۳۰ درصد تبلیغ‌دهندگان این سرویس پیش ‌از این هرگز روی پلتفرم یوتیوب تبلیغات ویدیویی نخریده بوده‌اند. گوگل همچنین امکان استفاده از قابلیت custom intent audience را به یوتیوب نیز گسترش داده است تا بدین ترتیب متخصصین بازاریابی دیجیتال بتوانند کاربران را بر اساس تاریخچه‌ی جستجو‌های اخیرشان هدف قرار دهند.

 

بیشتر بخوانید: با جدید‌ترین روند‌های تبلیغات گوگل یا گوگل ادز آشنا شوید

 

سوندار پیچای در ادامه اشاره ‌کرده است تعداد کانال‌های یوتیوب با بیش از ۱ میلیون دنبال‌کننده، طی سال گذشته تقریباً دو برابر شده است. یوتیوب ادعا می‌کند حدود ۲ میلیارد کاربر ماهانه‌ی ثبت‌نام کرده دارد.

به‌علاوه، محصول ویژه‌ی یوتیوب به نام YouTube TV از ماه ژانویه‌ی امسال در سرتاسر ایالات متحده در دسترس کاربران قرارگرفته است. پیچای گفته است: «YouTube TV محصول متمایزی است و برای ما ارزش درازمدت دارد؛ زیرا محصولات تبلیغاتی ما را گرد هم می‌آورد و حتی می‌تواند آنها را در قاب تلویزیون نیز ارائه کند». لازم به ذکر است که وقتی کاربر روی تلویزیون خود به تماشای یوتیوب مشغول باشد، تبلیغات TrueView و Bumper Ads این پلتفرم به‌طور پیش‌فرض به نمایش درخواهند آمد.

 

بیشتر بخوانید: تبلیغات عملکردی چگونه به کاهش آمار تقلب در تبلیغات منجر می‌شود؟

 

آمار و ارقام گزارش مالی درآمد گوگل در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۸

  • به گفته‌ی گوگل، این شرکت در این بازه‌ی سه‌ماهه ۳۹٫۱ میلیارد دلار درآمد کسب کرده که نشان‌دهنده‌ی ۲۲ درصد افزایش سال به سال است (درآمد کل اکوسیستم آلفابت ۳۹٫۳ میلیارد دلار بوده است که نشان می‌دهد سایر خدمات این کمپانی درآمد چشمگیری نداشته‌اند). روث پورات، مدیر ارشد مالی، از مزایای توان مستمر جستجوی موبایلی در کنار یوتیوب، جستجوی دسکتاپ و Cloud سخن به میان آورده است.
  • درآمد حاصل از وبسایت‌های گوگل معادل ۲۷ میلیارد دلار گزارش شد که آن نیز نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد رشد داشته است. جستجوی موبایلی و پس‌ازآن یوتیوب و سپس جستجوی دسکتاپ، محرک‌های اصلی رشد درآمد این مجموعه شناخته شدند. تبلیغات کلیکی روی وب‌سایت‌های گوگل ۶۶ درصد افزایش سال به سال را شاهد بوده‌اند؛ درحالی‌که هزینه‌ی هر کلیک (CPC) همچنان کاهشی بوده و نسبت به سال قبل ۲۹ درصد کاهش داشته است. مدیران گوگل در کنفرانس‌های قبلی گفته بودند افزایش تبلیغات ویدیویی یوتیوب یکی از عوامل اصلی کاهش هزینه‌ی کلیک بوده است.
  • درآمد شبکه معادل ۵٫۶ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال قبل حدود ۳۱ درصد افزایش داشته است. پورات همچنین از «تداوم شتاب» شبکه‌ی تبلیغات موبایلی خبر داده است.
  • هزینه‌ی این درآمدها که هزینه‌های جذب ترافیک (TAC) و هزینه‌های جذب محتوا (CAC) را شامل می‌شوند، ۱۷٫۹ میلیارد دلار گزارش شده که نسبت به سال ۲۰۱۷ حدود ۲۶ درصد افزایش داشته است. به گفته‌ی پورات، این افزایش عمدتاً به خاطر این بوده است که یوتیوب برای جذب محتوا بیشتر هزینه کرده است. او همچنین اشاره کرده است که سه‌ماهه‌ی چهارم فصل درخشانی برای یوتیوب و خدمات عضو‌پذیر آن مانند YouTube Premium و YouTube TV بوده که البته هزینه‌ی جذب محتوای آنها به نسبت درآمد بالاتر بوده است.

 

منبع: MarketingLand

رایکا
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

7 + هشت =