تبلیغات اپلیکیشن

۱۰ توصیه برای عرضه‌ی موفقیت‌آمیز اپلیکیشن [بخش دوم و پایانی]

نوشته 22 اردیبهشت, 1398

در بخش اول این مطلب گفتیم اگر استراتژی عرضه‌ی اپلیکیشن شما صرفاً قرار دادن آن روی اپ استور باشد، تمام تلاش‌هایتان بی‌نتیجه خواهد ماند. استراتژی موفق برای معرفی یک اپ باید چیزی فراتر از قرار دادن آن روی اپ استور باشد. ۱۰ توصیه‌ی کلیدی حاضر به شما کمک می‌کنند به واسطه‌ی عرضه‌ی موفق اپلیکیشن خود، با ده‌ها میلیون اپ موجود در بازار رقابت کنید.

 

پنج عنوان از این توصیه‌ها را در بخش اول مفصل توضیح دادیم که در اینجا نیز آنها را مرور می‌کنیم:

۱. بهره‌گیری از تحقیقات بازار

۲. تجزیه و تحلیل پرسونا‌های خریدار

۳. بهره‌گیری از ابزار‌های آنالتیکس درون اپلیکیشن

۴. تنظیم طرح بازاریابی (Marketing Plan)

۵. طراحی وبسایت یا لندینگ پیج

 

حال نوبت به ۵ عنوان بعدی می‌رسد که توجه شما را به آنها جلب می‌کنیم:

 

۶. تعیین تاریخ مشخص برای عرضه‌ی اپلیکیشن

توصیه می‌شود در تعیین زمان‌بندی عرضه‌ی اپ خود منطقی باشید و چک لیست مفصلی از کار‌هایی که باید انجام شوند تهیه کنید. توسعه‌ی یک اپلیکیشن بخش‌های سیال متعددی دارد، بنابراین مطمئن شوید زمان کافی برای تکمیل وظایف همه‌ی اعضای تیم وجود دارد. علاوه بر این‌ها باید فرصت کافی برای سر و صدا به پا کردن نیز وجود داشته باشد.

نیم‌نگاهی نیز به عرضه‌ی سایر اپلیکیشن‌ها از سوی دیگر شرکت‌های تولید کننده داشته باشید. عرضه‌ی یک اپلیکیشن، آن هم درست هنگامی که یک اپ رقیب در تیتر خبر‌ها جا خوش کرده کوچک‌ترین شباهتی به کاری که باید انجام شود ندارد.

 

۷. بهره‌گیری از قدرت شبکه‌های اجتماعی

پرسونا‌های خریداران اینجا هم به کمکتان می‌آیند: مشتریان ایده‌آل شما در کدام شبکه‌های اجتماعی فعال‌تر هستند؟ یک یا دو کانال اجتماعی را انتخاب و مدت‌ها پیش از عرضه‌ی رسمی اپلیکیشن، روی آنها صفحه بسازید. مدیریت چند کانال محدود با تقویم انتشار منظم بسیار بهتر از فعالیت در پلتفرم‌های متعدد و حضور کمرنگ در آن‌هاست.

از این کانال‌های اجتماعی برای افزایش بُرد و تعامل با مخاطب هدف، جلب توجه (با نشان دادن گوشه‌ای از ویژگی‌های اپ)، پاسخ دادن به سوال‌ها و نیز هدایت کاربران به سمت صفحات یا لندینگ‌پیج‌های وب‌سایت خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید قابلیت اشتراک‌گذاری را برای اپ خود در نظر بگیرید تا وقتی اپلیکیشن رسماً منتشر شد، کاربران بتوانند تنها با فشردن یک دکمه آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارند.

 

بیشتر بخوانید: بررسی ۶ نمونه ابزار قدرتمند برای پایش شبکه‌های اجتماعی

 

۸. تست بتای اپلیکیشن

مرحله‌ی تست بتا به زمانی گفته می‌شود که اپلیکیشن توسط کاربران واقعی در دنیای واقعی تجربه می‌شود. این همان مرحله‌ای است که در آن باگ‌های احتمالی، نحوه‌ی تعامل عملی کاربران با اپ، و موانع احتمالی پیش روی آنها بررسی می‌شود. توصیه می‌شود برای این کار از آزمونگرها و کاربران بی‌طرف استفاده شود … اینجا دیگر جای استفاده از دوستان نزدیک و خانواده نیست.

 

۹. آماده‌سازی تیم و برنامه‌ی پشتیبانی

ممکن است تصور کنید سیستم پشتیبانی برای نرم‌افزاری که هنوز عرضه نشده افراط است؛ اما ظاهراً اینطور نیست. بروز مشکل در عملکرد اپلیکیشن بنا به ماهیت فناوری دیجیتالی اجتناب‌ناپذیر است. اگر بتوانید این اختلالات را به‌سرعت و به شکلی قابل قبول مرتفع سازید، کاربران شما را تحسین خواهند کرد و آوازه‌ی پشتیبانی حرفه‌ای‌تان از طریق نظرات به گوش دیگران خواهد رسید و به همین دلیل مدت طولانی‌تری از اپ شما استفاده خواهند کرد.

بخش FAQ یا «پرسش‌های متداول» هم پشتیبانی مهم دیگری است که باید آن را در اپلیکیشن یا وبسایت خود بگنجانید. از مرحله‌ی تست نرم‌افزار برای جمع‌آوری پرسش‌های متداول استفاده کرده و پس از مهیا کردن پاسخ، آن‌ها را در مرحله‌ی عرضه‌ی اپلیکیشن منتشر کنید.

 

۱۰. بهینه‌سازی برای اپ استور

درست همان‌طور که سئو (SEO) یا بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو برای حضور آنلاین شما حیاتی شناخته می‌شود، بهینه‌سازی برای اپ استور (ASO) نیز برای بهتر دیده شدن اپلیکیشن شما در بازار اپلیکیشن ضروری است. امروزه برخلاف گذشته نباید تنها به رشد ارگانیک تکیه کرد؛ یک اپلیکیشن با بهینه‌سازی مناسب به طور قطع به پتانسیل رشد شما آسیبی وارد نخواهد کرد.

عبارت‌های جستجو که اپلیکیشن‌های رقیب از آن‌ها استفاده می‌کنند و نیز کلیدواژه‌هایی که مخاطبان هدفتان به کار می‌برند را بررسی و از آن‌ها در بخش توضیحات اپلیکیشن خود استفاده کنید. حتی آیکون اپلیکیشن را نیز می‌توان به شکلی بهینه‌سازی کرد که کاربر احتمالی با دیدن آن بتواند بفهمد چه قابلیت‌هایی ممکن است در انتظارش باشد.

عرضه‌ی اپلیکیشن صرفاً نقطه‌ی آغاز مسیر شماست؛ اما اگر برایش برنامه‌ریزی کرده باشید و این برنامه را با دقت به اجرا درآورید، استراتژی عرضه‌ی شما در مسیر موفقیت قرار خواهد گرفت.

 

منبع: businessofapps

رایکا
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

1 + ده =