تبلیغات موبایلی

۳ فرمت تبلیغات موبایلی که در سال ۲۰۱۹ بیشترین درآمد را خواهند داشت

نوشته 10 دی, 1397

در دنیای امروز کاری نیست که با یک موبایل هوشمند نتوان انجام داد. به همین دلیل است که تعداد تلفن‌های هوشمند رو به افزایش است و هر روز بر تعداد کسانی که موبایل هوشمندشان را همه جا با خود می‌برند افزوده می‌شود. افراد از تلفن هوشمند خود برای برقراری روابط اجتماعی، دریافت اخبار، ارسال اخبار، کسب‌و‌کار، سرگرمی، تحقیق، و بیش از همه برای خرید استفاده می‌کنند.

متخصصین بازاریابی و توسعه‌دهندگان نیز به سهم خود دوست دارند از این فرصت استفاده کرده و در دنیای پر ازدحام موبایل به بازاریابی محصول یا خدمات بپردازند. خوشبختانه عصر ما عصر دیجیتال است و آنها این شانس را دارند که از فرمت‌های جذاب برای تبلیغات دیجیتال بهره بگیرند.

درست همین‌جاست که پای اپلیکیشن موبایل به میان کشیده می‌شود. استفاده از اپلیکیشن‌های تلفن همراه در دنیا رو به افزایش بوده و نرخ آن از نرخ استفاده از دسکتاپ و وب بیشتر است. متخصصین مختلف نیز بر اساس داده‌های نوامبر ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرده‌اند اقتصاد اپلیکیشن‌های موبایل در سطح جهان، تا سال ۲۰۲۰ به ۱۸۸.۹ میلیارد دلار خواهد رسید.

به این ترتیب وقت آن است که با عبارت‌های اپلیکیشن موبایلی و درآمدزایی از اپلیکیشن بیشتر آشنا شویم. در ادامه می‌توانید با سه نمونه از ابزار‌هایی آشنا شوید که پیش‌بینی می‌شود بیشترین درآمدزایی را در سال پیش رو برای توسعه‌دهندگان و نمایش‌دهندگان تبلیغات در بر خواهند داشت:

 

۱. تبلیغات همسان یا Native

در دنیای دیجیتالی ما که مدام نیز در حال تغییر و تحول است، چه کسی دوست دارد حین جستجو در خصوص بیمه‌ی ماشین، روی یک آگهی نامرتبط در خصوص اجاره‌ی ویلا کلیک کند؟ پاسخ صحیح این پرسش ما را به سمت تبلیغات همسان سوق می‌دهد.

تبلیغ همسان هیچگاه با کاری که کاربر در حال انجام آن بوده بی ارتباط نیست. این نوع تبلیغات، قالب محتوای جستجو شده توسط کاربر را دارند و یا به شکلی پدیدار می‌شوند که به محتوای همان منبع شبیه است. تبلیغات همسان می‌توانند در قالب عکس، متن و یا ویدیو باشند؛ که از این میان تبلیغات همسان ویدیویی بیشترین اثربخشی را دارا هستند.

برای نمونه، خیلی جالب است اگر آگهی یک برند بیمه درست زمانی نمایش داده شود که کاربر به دنبال بیمه‌ی اتومبیل می‌گردد. به این ترتیب، هم طبیعی به نظر می‌رسد و هم در میان محتوایی که کاربر به دنبال آن می‌گردد به نوعی استتار می‌شود.

تبلیغات موبایلی

اکثریت قریب به اتفاق کسانی که از تبلیغات همسان استفاده کرده‌اند، آن را برای تحقق اهداف برندینگ اثربخش می‌دانند. پژوهش تازه‌ای از سوی دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد با اینکه تبلیغات همسان به نوعی استتار می‌شوند، باعث فریب خوردن مخاطب نیز نخواهند شد. در واقع کاربر از اینکه روی یک آگهی تبلیغاتی کلیک می‌کند کاملاً آگاه است. بسیاری از غول‌های شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، فیسبوک و توییتر روی تبلیغات همسان سرمایه‌گذاری سنگینی کرده‌اند.

تبلیغات همسان تبلیغات کاربر پسند و بهینه‌سازی شده‌ای هستند که مثل پاپ آپ‌ها و آگهی‌هایی که به سختی می‌توان از شرشان خلاص شد کاربر را آزار نمی‌دهند. به نقل از outbrain.com، آگهی‌های همسان ۵۳ درصد بیشتر از آگهی‌های بنری معمولی دیده می‌شوند. همین امر توضیح می‌دهد چرا تبلیغات درون اپلیکیشنی ویدیویی نسبت به تبلیغات بنری نرخ بازدید اثربخش بالاتری دارند.

 

۲. تبلیغات تعاملی یا Interactive و تبلیغات قابل بازی یا Playable

وقتی کاربر در حال کار با یک اپلیکیشن موبایلی است، روی آگهی‌هایی کلیک می‌کند که توجهش را به خود جلب کنند. به این ترتیب چرا باید روی آگهی بنری ساکت و صامتی که گوشه‌ی یک اپلیکیشن قرار گرفته کلیک کند؛ به ویژه وقتی در آن لحظه‌ی به‌خصوص به محتوایی که آگهی نشان می‌دهد نیازی ندارد؟

اما این شرایط می‌تواند متفاوت باشد: مثلاً فرض کنید بنر آگهی یک میز را نشان می‌دهد. حال تصور کنید جعبه‌ای روی آن میز باشد که کاربر را با این پیام مخاطب قرار ‌دهد: «دوست داری من را باز کنی تا ببینی جایزه‌ات چیست؟» آگهی‌های تعاملی از طرفی کاربر را به تعامل فرا می‌خوانند، از طرف دیگر با کلیک خوردن، به نحوی با او وارد تعامل می‌شوند و در نهایت می‌توانند به نوعی «برتری در خرید» به او ببخشند.

تبلیغات تعاملی سرگرم‌کننده هستند و اگر مزیتی برای کاربر داشته باشند، کلیک شدنشان تضمینی است. کاربران از سرگرم شدن با موبایل خوششان می‌آید؛ به همین دلیل محتوای تعاملی درون اپلیکیشنی از نرخ مشارکت بالایی برخوردار است. این دسته از آگهی‌ها معمولاً باعث شگفتی کاربر می‌شوند و از تمایل او به برنده شدن جایزه استفاده می‌کنند.

به نقل از mobvista.com، امکان تعامل، آگهی تبلیغاتی را ۳۲ درصد به یادماندنی‌تر از آگهی‌های غیر تعاملی می‌کند. این نوع تبلیغ به طور قطع شهرت برند را افزایش می‌دهد و در قالب نرخ eCPM بالا در اپلیکیشن بازتاب می‌یابد.

بر اساس پژوهش‌های انجام شده، ۹۲ درصد از کسب‌و‌کار‌هایی که ویدیوی تعاملی را امتحان کرده‌اند، آن را ابزاری اثربخش برای کسب‌و‌کار خود می‌دانند. از آگهی‌های تعاملی می‌توان  به گونه‌ای استفاده کرد که امکان امتحان کردن محصول یا خدمات برای کاربران شبیه‌سازی شود.

تبلیغات درون اپلیکیشنی

آگهی‌های قابل بازی یا Playable Ads کمی متفاوت از تبلیغات تعاملی هستند. این دسته از تبلیغات به کاربر اجازه می‌دهند بازی کوتاهی انجام دهد که جدا از خوب یا بد بازی کردن کاربر، در نهایت او را برای دانلود بازی یا اپلیکیشن به فروشگاه مربوطه هدایت می‌کنند. به عنوان نمونه، برخی شرکت‌های بازی‌سازی نسخه‌ی ویژه‌ای از بازی‌شان را برای ترغیب کاربر به دانلود نسخه‌ی کامل آن تهیه می‌کنند و به عنوان تبلیغات قابل بازی به کار می‌گیرند.

تبلیغات قابل بازی نه‌تنها در میان توسعه‌دهندگان بازی، بلکه در میان بسیاری از برند‌های بزرگ و تحسین شده نیز به یک روند رو به رشد تبدیل شده است. شرکت‌های دیگر از جمله تولیدکنندگان اتومبیل یا حتی کفش نیز می‌توانند با فراهم کردن آگهی بازی‌پذیر، به کاربرانی که بازی را تمام و اپلیکیشن را دانلود می‌کنند جایزه‌ی ویژه‌ای بدهند. با وجود یک پلتفرم تبلیغاتی قدرتمند و یک ایده‌ی خلاقانه، تبلیغات تعاملی و بازی‌پذیر می‌توانند خود را در قالب نرخ بالای بازدید نشان دهند.

 

۳. تبلیغات جایزه دار یا Rewarded

بر اساس داده‌های econsulatncy، تبلیغات جایزه‌ای را می‌توان با نرخ ۷۵ درصدی، اثربخش‌ترین شیوه‌ی درآمدزایی از اپلیکیشن‌های موبایلی نسبت به سایر شیوه‌ها در نظر گرفت. این نوع آگهیِ غالباً ویدیویی، در ازای تماشای کامل امکانات بیشتری به کاربر می‌دهند؛ از جمله امکان اتمام یک مرحله، جان اضافی، امتیاز، یا محتوای اختصاصی.

کاربران معمولاً نمی‌توانند نمایش این نوع تبلیغ را خاموش کنند و باید برای دریافت جایزه، ویدیو‌های مذکور را تا آخر تماشا کنند. ویدیو‌های جایزه‌دار سریع‌ترین رشد را در میان شیوه‌های درآمدزایی از اپلیکیشن‌های موبایلی دارند. این نوع تبلیغ یک ویدیوی درون اپلیکیشنی کوتاه پیش روی مخاطب قرار می‌دهد که وی را برای دانلود به فروشگاه هدایت می‌کند.

تبلیغات جایزه‌ای در آنِ واحد پیشنهاد مضاعفی به کاربر ارائه می‌دهند که کاربر در اپلیکیشن مورد اشاره به آن نیاز دارد. این شیوه به طور گسترده توسط توسعه‌دهندگان بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به نقل از ironsrc.com، معیار eCPM جهانی ویدیو‌های جایزه دار روی اندروید و iOS در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ به میزان ۱.۲ درصد و در ماه نوامبر ۲۰۱۸ به میزان ۰.۴ درصد افزایش داشته است.

تبلیغات جایزه ای

جمع‌بندی

فرمت‌های تبلیغاتی نیز درست مثل فناوری مدام در حال تغییر و تحول هستند. به همین دلیل به روز ماندن و زیر نظر داشتن دقیق تغییرات این حوزه از اهمیت خاصی برخوردار است.

پیدا کردن تبلیغات مناسب برای اپلیکیشن شما کار آسانی نیست. اما وقتی از مزایای هر یک از انواع تبلیغات درون اپلیکیشنی آگاه شوید، می‌توانید راه حل بهینه‌ای برای اپلیکیشن خود بیابید.

منبع: AppSamurai

پیام ادیب
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

4 + 6 =