تبلیغات موبایلی چیست

۵ روند برجسته‌ی فناوری تبلیغات موبایلی در سال ۲۰۱۸

نوشته 18 اسفند, 1396

طی سالیان گذشته، برخی روندهای دنیای تبلیغات موبایلی به بلوغ کامل رسیده‌اند و برخی دیگر صرفاً شاهد چند دوره رشد بوده‌اند. با این حال، همه‌ی این روند‌ها در پیشبرد دنیای تبلیغات (از جمله تبلیغات موبایلی)، نقشی اساسی داشته‌اند و در عین حال، تجربه‌ی کاربری این نوع تبلیغات را برای کاربران، تبلیغ‌دهندگان و نمایش‌دهندگان به شکلی چشمگیر بهبود بخشیده‌اند.

در ادامه ۵ روندی را از نظر خواهید گذراند که در سال ۲۰۱۸ بر دنیای تبلیغات موبایلی بیشترین اثر را خواهند داشت.

۱- تداوم روند تمرکز قدرت میان بازیگران بزرگ صنعت

تاریخ نشان داده است تقویت یک صنعت از طریق ترکیب نیروهای قدرتمند آن و از بین رفتن بازیگران ضعیف‌تر، فرایندی طبیعی است و نیرو‌های سیستمیک بازار، امکان پیش‌بینی روند پیش‌روی آن را فراهم می‌کنند.

با کمی توجه می‌توان فهمید که در سال ۲۰۱۷ به واسطه‌ی افزایش بی‌سابقه‌ی قرارداد‌های خرید و ادغام شرکت‌ها، شاهد تقویت بسیاری از بازیگران این حوزه در سطح جهان بودیم. این روند در سال ۲۰۱۸ نیز همچنان ادامه خواهد داشت. اما چیزی که در سال ۲۰۱۷ بیش از همه خود را نشان داد این بود که صنعت تبلیغات جای بازیگران ضعیف نیست.

به بیان دیگر قرار است همچنان شاهد خریداری شرکت‌هایی با ویژگی‌ها و موقعیت منحصر به فرد در بازار توسط بازیگران بزرگ خواهیم بود. از طرف دیگر، عدم سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های دیگر و شکست غیر قابل اجتناب آنان، سنگینی‌شان را از دوش این صنعت تبلیغات موبایلی کم خواهد کرد.

۲- تداوم رشد اژدهای نوآوری چین

به جرات می‌توان گفت راز سر به مهر صنعت تبلیغات که این روز‌ها دیگر کمتر می‌توان نام راز بر آن گذاشت «چین» است. چین بزرگ‌ترین بازار تلفن‌های هوشمند جهان به شمار می‌رود و در حال تبدیل شدن به اژدهای نوآوری در دنیای آینده است. نوآوری‌های صورت گرفته در چین، با اختلاف زیاد دنیای غرب را پشت سر گذاشته و صنعت فناوری آن کماکان به جلب توجه، استعداد و سرمایه‌گذاری از نقاط دیگر دنیا ادامه می‌دهد.

در صنعت تبلیغات، بسیاری از شرکت‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای امریکایی توسط سرمایه‌گذاران بزرگ چینی خریداری شده‌اند. این روند در سال ۲۰۱۸ همچنان ادامه خواهد یافت و بر سرعت و شدت آن نیز افزوده خواهد شد.

چین به عنوان بازاری با اولویت موبایل، به وضوح پتانسیل کنار زدن سایر رقبا را دارد. بازار این کشور بر خلاف دیگر کشور‌ها، فاقد بازیگران مسلط و معمول دنیا نظیر گوگل، فیسبوک و توییتر است. بسیاری از بازیگران محلی و بومی چین مثل بایدو (Baidu)، علی‌بابا (Alibaba) و تنسنت (Tencent) به شکوفایی رسیده‌اند و صنعت تبلیغات آن، به ویژه کسب‌و‌کار‌هایی که با موبایل سر و کار دارند از صنایع و کسب‌و‌کار‌های مشابه خود در ایالات متحده‌ی امریکا پیشی گرفته‌اند.

در چین، تعداد افرادی که برای تماشای ویدیو، پرداخت قبوض و سفارش خدمات آنلاین، خرده‌فروشی و غذا از موبایل خود استفاده می‌کنند از هر نقطه‌ی دیگری در جهان بیشتر است. این یعنی چین در آینده‌ی صنعت فناوری تبلیغات جهان حرف‌های به مراتب مهم‌تری از آنچه فکر می‌کنیم برای گفتن خواهد داشت.

۳- حرکت به سمت شفافیت و مسئولیت‌پذیری بیشتر

ویدیوهای موبایلی، تبلیغات برنامه‌ای و تقلب، همگی جزو موضوعات داغ سال ۲۰۱۷ بوده‌اند. بر اساس برآورد‌های انجام شده، انتظار می‌رود هزینه‌ی تبلیغات ویدیویی موبایلی در سال ۲۰۱۸ با ۴۹ درصد رشد به رقم تقریبی ۱۸ میلیارد دلار برسد و تماشای جهانی ویدیو روی موبایل و تبلت نیز ۲۵ درصد رشد داشته باشد.

تا سال ۲۰۱۹، تقریباً ۸۰ درصد هزینه‌های مربوط به تبلیغات برنامه‌ای، به جای تبلیغات دسکتاپ به تبلیغات موبایلی اختصاص خواهد یافت. در عین حال تخمین زده می‌شود حدود ۱۹ میلیارد دلار از پول تبلیغ‌دهندگان به دلیل فعالیت‌های تقلب‌آمیز عملاً از دست برود؛ چیزی حدود ۵۱ میلیون دلار در روز.

اما آیا تبلیغ‌دهندگان برای مواجه شدن با این حجم از پیچیدگی در حوزه‌ی نظارت، شفافیت و مسئولیت‌پذیری، از آمادگی لازم برخوردارند؟ با این روند، مدیران ارشد بازاریابی در صندلی راننده قرار داده می‌شوند و باید خود را برای یک جاده‌ی ناهموار آماده کنند؛ چرا که مسئولیت شرکای دنیای فناوری بیشتر خواهد بود و مدل‌های تجاری قدیمی کم‌کم زیر سوال خواهند رفت.

۴- رشد بازیگران دیرهنگام و اکثریت دقیقه نودی

۲۰۱۸ سال بازیگران دیرهنگام خواهد بود و چرخه‌ی حیات کسب‌و‌کار «اکثریت دقیقه نودی» در این سال بیش از پیش به چشم خواهد آمد. اکثریت دقیقه نودی ترجیح می‌دهند آخرین بازیگران صنعت خود باشند که دست به حرکت می‌زنند و در عوض صبر می‌کنند آنهایی که شجاعتش را دارند اولین حرکات را انجام دهند، سپس بر اساس تجربه‌ی به دست آمده از حرکات آنان اقدام می‌کنند.

مزیت «حرکت اول» برای برخی بازیگران مفید واقع می‌شود، اما بازیگران دیرهنگام با به‌کارگیری دارایی‌هایی که تا آخرین لحظه تسلط خود را بر آنها حفظ می‌کنند و نیز با استفاده از فناوری‌های نوظهوری که عملاً دیگران می‌آزمایند و به کمال می‌رسانند، در نهایت به موفقیت خواهند رسید.

۵- جابجایی مرز امکان‌پذیری‌ها توسط هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

پول در آوردن در صنعت فناوری تبلیغات حول کلیک‌های کاربران روی آگهی‌های تبلیغاتی می‌گردد. به این ترتیب پیش‌بینی کلیک‌های انجام شده روی یک تبلیغ با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی یا یادگیری عمیق، می‌تواند در بهبود کارایی و افزایش درآمد به شدت مفید واقع شود.

تا امروز تنها بخش کوچکی از اهمیت پیش‌بینی رفتار کاربر و مزایای آن برای ما آشکار شده است؛ آنهایی که بتوانند در این مورد برآورد‌های دقیقی داشته باشند شیوه‌ی تعامل شرکت‌ها و مشتریانشان را برای همیشه تغییر خواهند داد.

با این حساب دنیای تبلیغات موبایلی به چه سمت خواهد رفت؟

سال ۲۰۱۸ برای اغلب بازیگران صنعت تبلیغات و بازاریابی دیجیتال سال دشواری خواهد بود و به نسبت ۲۰۱۷ با بازیگران کم‌تعداد‌تری به پایان خواهد رسید. صنعت فناوری تبلیغات نیز به پیروی از نظریه‌ی داروین، جایگاه ادامه‌ی حیات مناسب‌ترین و سازگار‌ترین گزینه‌ها خواهد بود. پیروزی بهترین گزینه در این نزاع، به قیمتِ از بین رفتن رقبا تمام خواهد شد؛ به شرطی که خود را با شرایط سازگار کند و قادر باشد سرمایه‌گذاری‌ها را به نوآوری بدل کند.

بلوغ روند‌های دنیای فناوری تبلیغات یک شبه رخ نمی‌دهد و تا این صنعت بفهمد چطور می‌تواند در عین افزایش درآمد خود تجربه‌ی کاربر را نیز بهبود ببخشد باید اتفاقات زیادی رخ دهد. با این حال، واضح است که ظرف چند سال اخیر پیشرفت به شدت زیادی در بهبود شرایط کلی صنعت تبلیغات موبایلی رخ داده است. اما جانمایه‌ی این پیشرفت‌ها در تمام این مدت «نوآوری» بوده است. به همین دلیل است که تداوم این نوآوری در حال حاضر بیش از هر زمان دیگر اهمیت دارد.

پیام ادیب
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

پنج × پنج =