تمام آنچه که پیرامون تبلیغات شبکه‌های اجتماعی باید بدانید:

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی (تبلیغات تلگرامی و تبلیغات اینستاگرامی)

ترکیب شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات، فرصت‌های زیادی پدید می‌آورد که می‌توانند کیلومتر‌ها از مرز‌های تبلیغات سنتی پیشی بگیرند. با وجود شبکه‌های اجتماعی، ارزش تبلیغات افزایش خواهد یافت و تبلیغ‌دهنده قادر خواهد بود در سطحی عمیق‌تر به رهگیری و ارزیابی مخاطبان خود بپردازد و پیام خود را با هدفگیری دقیق‌تری به آنها برساند. همه‌ی این‌ها به افزایش اثربخشی تبلیغات منجر خواهند شد.

مهم‌ترین نکته در خصوص این نوع تبلیغ آن است که تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی در برابر دیدگان همان مخاطبانی می‌رسد که شرکت‌ها برای پیدا کردن و جمع کردنشان باید وقت و هزینه‌ی زیادی صرف کنند. از طرف دیگر به راحتی می‌توان دید کدام دسته از مخاطبان بیشترین مشارکت را دارند و اهداف در نظر گرفته شده با چه نرخی محقق می‌شوند.

به این ترتیب می‌توان میزان اثربخشی کمپین تبلیغاتی خود را بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده بهبود بخشید و جامعه‌ی مشتریان را پیوسته رشد داد.

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی

شما با استفاده از تبلیغات شبکه‌های اجتماعی می‌توانید:

 • پیام خود را برای مناسب‌ترین گروه مخاطبان بهینه‌سازی کنید
 • به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنید
 • در لحظه بازخور بگیرید و به جمع‌آوری داده بپردازید
 • در صورت نیاز تبلیغات خود را چند برابر کنید

شبکه‌های اجتماعی مختلف پیشنهاد‌های تبلیغاتی گوناگونی دارند که به تبلیغ‌دهندگان اجازه می‌دهد متناسب با نیاز خود از ویژگی‌های منحصر به فرد هر پلتفرم بهره ببرند. گفتنی است این گزینه‌ها به طور مداوم در حال تغییر و تحول هستند.

اینستاگرام، فیسبوک، توییتر، لینکدین، تلگرام، اسنپ‌چت، و غیره همگی از جمله گزینه‌هایی به شمار می‌روند که می‌توان با در نظر گرفتن جامعه‌ی مخاطبان و اهداف بازاریابی هر برند، به روش‌های گوناگون روی آنها به تبلیغات پرداخت.

حال اجازه دهید کمی عمیق‌تر به موضوع نگاه کنیم و ببینیم چرا تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی تا این حد ارزشمند است. در ادامه نیز به معیار‌ها، اتوماسیون، گزارش‌گیری، مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت.

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی را بیشتر بشناسید

اهمیت تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی از همان دلایلی نشأت می‌گیرد که خودِ شبکه‌های اجتماعی را به ابزاری قدرتمند برای بازاریابی تبدیل می‌کنند. هر تبلیغی که روی شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود را می‌توان تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی به حساب آورد اما آنچه که این نوع بازاریابی را خاص می‌کند به‌کارگیری ویژگی «اجتماعی» در کنار «هدف‌گیری» درست برای ارسال «پیامی کاملاً مرتبط و جذاب» است که «مشارکت مخاطب» را به شدت جلب می‌کند.

برای توضیح قدرت منحصر به فرد شبکه‌های اجتماعی بد نیست نگاهی به آمار زیر بیاندازیم:

 • تبلیغات شبکه‌های اجتماعی ۵۵ درصد بیشتر از سایر تبلیغات در ذهن مخاطب می‌مانند
 • احتمال خرید دوستان دنبال‌کنندگان یک برند، پس از دیدن آگهی تبلیغاتی روی شبکه‌های اجتماعی ۲۷ درصد بیشتر است
 • ۹۰ درصد خرید‌های انجام شده تحت تأثیر «نفوذ اجتماعی» انجام می‌شوند

با رشد فرصت‌های تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک، لینکدین، توییتر و غیره، احتمالاً متوجه این موضوع شده‌اید که این نوع تبلیغات اجتماعی و جذاب، بودجه‌ی خود را با تبلیغات سنتی بنری و یا تبلیغات موتور‌های جستجو نظیر ادوردز شریک‌اند.

هر کدام از انواع تبلیغ‌ها جایگاه ویژه‌ی خود را دارند و می‌توانند رصد و ارزیابی شوند، اما تبلیغاتی که روی شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود از ابتدای راه بازدید بیشتری خواهند داشت. امکان سوق دادن یک کمپین تبلیغاتی به سمتی دیگر بر اساس داده‌های لحظه‌ای نیز با هیچ نوع تبلیغات دیگری قابل قیاس نیست. این می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ی تبلیغاتی شرکت‌ها و بهبود عملکرد تبلیغات آنها شود.

تعریف تبلیغات شبکه‌های اجتماعی

اصطلاح تبلیغات شبکه‌های اجتماعی برای توصیف نوعی از تبلیغات غیر رایگان آنلاین به کار می‌رود که روی شبکه‌های اجتماعی متمرکز است. به عبارت دیگر تبلیغات شبکه‌های اجتماعی به فرایندی گفته می‌شود که طی آن با قرار دادن تبلیغات روی صفحات شبکه‌های اجتماعی و هدف گرفتن طیف مشخصی از مخاطبان آنها، می‌توان میزان دیده شدن تبلیغ‌دهنده را افزایش داد یا ترافیک مخاطبان را به سمت لندینگ پیجی مشخص هدایت کرد.

به این ترتیب دیده شدن، افزایش آگاهی از برند، هدایت ترافیک به سمت وبسایت با هدف بهبود بازدید و حتی تحقق تبدیل‌های مختلف می‌توانند زا جمله اهداف تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی به شمار بروند.

اما اجازه دهید نگاهی داشته باشیم به برخی اصطلاحات مهمی که برای اجرای کمپین‌های موفق روی شبکه‌های اجتماعی باید مد نظر قرار گیرند:

اکشن یا فعالیت:

اکشن یا فعالیت را می‌توان به هر اقدامی نظیر لایک، توییت، فوروارد کردن ایمیل، تماشای ویدیو، کامنت، امتیازدهی، ذخیره، کلیک، پر کردن فرم ثبت نام، یا خرید اطلاق کرد. تمام این فعالیت‌ها نشان می‌دهند آگهی تبلیغاتی شما بیننده را به مرحله‌ی اقدامی عملی رسانده‌اند و این همان چیزی است که باید به دنبال آن باشید.

action

هدف‌گیری:

این روز‌ها نحوه‌ی تعامل افراد روی شبکه‌های اجتماعی با گذشته متفاوت است. افراد روی شبکه‌های اجتماعی به راحتی نشان می‌دهند با چه کسانی دوست هستند، از چه چیز‌هایی خوششان می‌آید، کجا‌ها می‌روند، به چه زبان‌هایی صحبت می‌کنند و الی آخر.

با وجود مفهومی تحت عنوان تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی، می‌توان از این اطلاعات برای ارائه‌ی پیام‌های طراحی‌شده‌ای استفاده کرد که به نسبت تبلیغات سنتی و کور، با روحیات، علایق و سلایق مخاطب هماهنگی به مراتب بیشتری دارند. به این کار هدف‌گیری گفته می‌شود.

هدفمندی

معیار‌ها:

معیار‌ها و ابزار‌های تحلیلی، خیل عظیمی از داده در اختیار ما قرار می‌دهند که با استفاده از آنها می‌توان نسبت به نحوه‌ی تعامل مخاطب با آگهی اطلاعات بیشتری کسب کرد و سپس با تجزیه و تحلیل این اطلاعات، در آگهی‌های تبلیغاتی بعدی انتخاب‌های هوشمندانه‌تری داشت. معیار‌های ارزیابی شبکه‌های اجتماعی (و وبسایت) به ما اجازه می‌دهند به جای اینکه تنها آرزو کنیم تبلیغاتمان اثربخش باشند، عملاً بفهمیم کدام شیوه‌ها نتیجه می‌دهند و کدام نه.

معیار‌ها

داستان‌سرایی:

آگهی تبلیغاتی شما روی شبکه‌های اجتماعی، فرصتی است برای بازگو کردن بخش‌های جذاب داستان برندتان برای مخاطب و نزدیک‌تر کردن هرچه بیشتر آن به مشتریان. اگر بتوانید داستانی را درست روایت کنید، قادر خواهید بود آگهی‌های متقاعد کننده و ارزشمندی برای شبکه‌های اجتماعی فراهم کنید که ارزش هم‌رسانی را دارند و میان مخاطبان شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شوند.

این آگهی تبلیغاتی می‌تواند در قالب ویدیو، تبلیغات پیش از ویدیو یا حتی یک تصویر باشد.

book

 کشف‌پذیری:

میزان کشف شدن یک برند توسط مخاطبان شبکه‌های اجتماعی برای بسیاری از برند‌ها موضوع تازه‌ای محسوب می‌شود.

در نظر داشته باشید اتفاقی که در ازای تعامل با محتوای اجتماعی (من جمله تبلیغات شبکه‌های اجتماعی) می‌افتد، تبادل اطلاعات است. مشتری هنگام تعامل با آگهی تبلیغاتی شما روی شبکه‌های اجتماعی، در خصوص عادت‌ها، موقعیت جغرافیایی، دستگاه‌های مورد استفاده، اولویت‌ها، آیتم‌های جستجو و غیره، کمی اطلاعات به شما خواهد داد.

شما نیز در ازای این اطلاعات، در خصوص شرکت یا محصول خود اطلاعاتی به او می‌دهید. حالت ایده‌آل آن است که اطلاعات خود را به شیوه‌ای در اختیار مخاطب آگهی خود قرار دهید که برایش ارزشی در بر داشته باشد.

این به شما نشان می‌دهد چه مواردی توجه کاربرانتان را جلب می‌کند و چگونه می‌توانید به شکلی موثر بخش بزرگ‌تری از نیاز‌هایش را برطرف کنید. اگر اطلاعاتی که از این طریق به دست می‌آید را گرفته و اقدامات مخاطب را به دانش تبدیل کنید، قادر خواهید بود آنها را به مشتری بدل کنید.

کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز به همین میزان بیشتر و بیشتر با شما مواجه خواهند شد و به عبارت دیگر شما را راحت‌تر کشف خواهند کرد. این همان اتفاقی است که روی شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد؛ در واقع تکامل، دنیای تبلیغات را به این سمت هدایت کرده و در آینده نیز به این کار ادامه خواهد داد.

کشف پذیری

چرا باید روی شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کرد؟

اگر برایتان سوال است چرا باید روی شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کرد، ۱۰ دلیل زیر می‌تواند شبهات شما را برطرف کند و تبلیغات شبکه‌های اجتماعی را در طرح تبلیغات‌تان بگنجاند:

۱. تبلیغات اجتماعی نیاز‌ها و پرسونا‌های مشتریان بالقوه و بالفعل را روشن می‌کند.

۲. این نوع تبلیغات کنترل مفیدی روی کمپین در اختیار تبلیغ‌دهنده قرار می‌دهد.

۳. تبلیغ‌دهنده قادر است در لحظه بُرد تبلیغات خود را اندازه‌گیری و اثربخشی آن را تجزیه و تحلیل کند.

۴. امکانات رصد این نوع کمپین به گونه‌ای است که می‌توان جلوی کوچک‌ترین هدررفت هزینه را گرفت.

۵. اگر چیزی آنطور که باید عمل نمی‌کند، می‌توان بلافاصله برای بهبودش اقدام کرد.

۶. از مورد قبلی بهتر اینکه، اگر چیزی خوب نتیجه داد می‌توان آن را به صورت خودکار تقویت کرد.

۷. در دنیایی که شبکه‌های اجتماعی بخش بزرگی از کنترل برند‌ها روی پیام خود را از آنها گرفته‌اند، تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی می‌تواند بخشی از این کنترلِ از دست رفته را به برند‌ها بازگرداند.

۸. برند‌ها می‌توانند با خلق یک آگهی متقاعد کننده و تاثیرگذار، داستان برند خود را بازگو کنند.

۹. تبلیغات شبکه‌های اجتماعی مخاطبان خود را درست به نقطه‌ی تماسی که مد نظر تبلیغ‌دهنده است هدایت می‌کنند.

۱۰. تقریباً تمام اجزای این نوع تبلیغات از جمله رنگ، جایگاه، متن، تصویر، اندازه و غیره به راحتی و به سرعت قابل تغییر هستند.

یک کمپین خوش‌ساخت شبکه‌های اجتماعی برای موفقیت تعادل را در معیار‌ها، طراحی، اتوماسیون، هم‌رسانی و بودجه حفظ می‌کند. حفظ تعادل تمام این موارد هزینه‌ها و منابع مورد نیاز را کاهش خواهد داد. برای آنکه با منابع موجود، در تبلیغات اجتماعی خود به مقیاس درست دست پیدا کنید باید یک مرجع مشخص، مسئولیت فرایند تبلیغات شما روی شبکه‌های اجتماعی را بر عهده بگیرد. این مسئولیت موارد زیر را شامل می‌شود:

 • مدیریت و هدایت تیم
 • مشخص کردن و زیر نظر داشتن معیار‌ها
 • تخصیص بودجه
 • هماهنگی طراحی تبلیغ و تغییرات لازم
 • بهبود حداکثری مشارکت مخاطب با بهبود هدف‌گیری
 • برقراری تعادل میان آپدیت‌های خودکار و دستی کمپین

این موضوع تضمین می‌کند مسئولیت کمپین تبلیغات شبکه‌های اجتماعی شما با مرجعی مشخص است که تمام جنبه‌های مورد نیاز برای موفقیت آن را پوشش خواهد داد.

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی

اهمیت هدف‌گیری در تبلیغات شبکه‌های اجتماعی

هر کسی پیش از آنکه کار با Google AdWords را شروع کند باید خود را به رعایت اصول زیر ملزم بداند. در غیر این صورت احتمال نتیجه‌گیری ضعیف در ازای هزینه‌ای قابل توجه بالا خواهد بود.

از بدو شکل گرفتن پدیده‌ای تحت عنوان تبلیغات، همه به دنبال پیدا کردن راه‌های نشانه گرفتن پیام تبلیغاتی خود به سمت مخاطب مناسب بوده‌اند. جدا از شیوه‌ی به کار گرفته شده، هرچه بیشتر بتوان تبلیغات خود را برای مخاطبِ مد نظر مناسب‌سازی کرد، اثربخشی انتشار پیام بیشتر خواهد بود.

اما موضوع اینجاست که با وجود شبکه‌های اجتماعی، اطلاعاتی که از کاربران در دسترس قرار گرفته به شکلی باورنکردنی بیشتر از هر مدیوم دیگری است. با فراهم شدن دسترسی به این حجم از اطلاعات توسط شبکه‌های اجتماعی، تبلیغ‌دهندگان این توانایی را دارند که آگهی‌های تبلیغاتی خود را با بیشترین دقت ممکن به سمت کسانی نشانه بگیرند که می‌دانند به بهترین نحو به آن پاسخ می‌دهند.

اگر مطلع نیستید با استفاده از شبکه‌های اجتماعی به چند گزینه‌ی مختلف برای هدف‌گیری مخاطب دسترسی خواهید داشت باید گفت ابزاری نظیر فیسبوک به تنهایی بیشتر از ۱۰ گزینه‌ی مختلف برای هدف‌گیری در اختیار تبلیغ‌دهندگان قرار می‌دهد.

شبکه‌های اجتماعی به طور کلی برای نشانه‌گیری تبلیغات، گزینه‌هایی از جمله موارد زیر را در دسترس تبلیغ‌دهندگان قرار می‌دهند:

 • سن
 • موقعیت جغرافیایی
 • زبان
 • جنسیت
 • تحصیلات
 • علایق
 • دوستان
 • دوستانِ دوستان
 • وضعیت تأهل
 • اقدامات انجام شده
 • حرفه
 • عنوان شغلی

انتخاب نحوه‌ی هدف‌گیری کاربران با استفاده از تبلیغات، از لحاظ استراتژیک اهمیت زیادی دارد. صرفاً به این دلیل که به شیوه‌های مختلف و در چند گروه هم‌زمان می‌توان مخاطب را انتخاب کرد دلیل بر این نیست که حتماً باید تمام این انتخاب‌ها را مورد استفاده قرار داد.

در حقیقت وقتی پای هدف‌گیری مخاطب به میان می‌آید، ممکن است با استفاده‌ی بیش از حد نیاز، بُرد تبلیغ یاد شده به شدت محدود شود. بنابراین، برقراری تعادل میان امکانات موجود برای نشانه‌گیری مخاطب درست و تعداد کسانی که در نهایت قرار است تبلیغات هدفمند را مشاهده کنند ضروری به نظر می‌رسد.

با این حال، با وجود تبلیغات شبکه‌های اجتماعی، لازم نیست نگران ارسال پیام‌های بازاریابی کور و بی‌ربط به سمت گروه‌های بزرگی از مخاطبان احتمالی باشید.

اتوماسیون

ویژگی دیگری که تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی را متمایز می‌کند امکان اتوماسیون است. اتوماسیون تبلیغات شبکه‌های اجتماعی در کنار سیستم‌های جامع مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM)، کمپین‌های تبلیغاتی و برخی عوامل دیگر اجازه‌ی مدیریت بودجه‌ی تبلیغاتی را به شرکت‌ها می‌دهند.

این اتوماسیون می‌تواند در انتشار، تبلیغات روی پلتفرم‌ها و در فرمت‌های متعدد به تبلیغ‌دهنده کمک کند. اتوماسیون یاد شده قادر است بر اساس اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کند تغییراتی در شیوه‌ی تبلیغات اجرا شده پیشنهاد دهد.

ایده‌ی ساده‌ای که پشت اتوماسیون تبلیغات شبکه‌های اجتماعی وجود دارد به معنای آن نیست که می‌توان عنصر انسانی سفارش آگهی تبلیغاتی را حذف کرد؛ بلکه به برند شما اجازه می‌دهد از داده‌های موجود برای تعیین بهینه‌ی شیوه‌ی خرید جایگاه‌های تبلیغاتی توسط سیستم استفاده کند.

با ترکیب تیم‌های تبلیغ‌دهنده و فناوری اتوماسیون، می‌توان خرید جایگاه‌های تبلیغاتی را به شیوه‌ای اثربخش‌تر انجام داد؛ برای جایگاه‌هایی که نتیجه می‌دهند هزینه‌ی بیشتری کرد و مقیاس آنهایی که نتیجه‌ی خوبی ندارند را کاهش داد. با وجود اتوماسیون می‌توان همه‌ی این کار‌ها را بدون نیاز به چک کردن بیست و چهار ساعته‌ی معیار‌ها توسط نیروی انسانی انجام داد.

نکاتی که برای اتوماسیون تبلیغات شبکه‌های اجتماعی بهتر است مد نظر قرار گیرند از این قرار‌ هستند:

 • میزان کنترلی که در اختیار سیستم اتوماسیون تبلیغات قرار می‌دهید
 • بودجه‌ای که برای تبلیغات اتوماتیک در نظر می‌گیرید
 • آستانه‌ی مشارکت کاربر برای فعال شدن تبلیغات اتوماتیک
 • مسئول مطلع‌شونده از فعال شدن اتوماسیون
 • نوع تبلیغاتی که به صورت اتوماتیک می‌توانند فعال شوند در برابر تبلیغاتی که باید دستی فعال شوند

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی به عنوان مکمل استراتژی بازاریابی

ترکیب تبلیغات شبکه‌های اجتماعی با سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان، به استراتژی بازاریابی شما یک لایه پختگی بیشتر خواهد افزود. کاری که می‌توان انجام داد گروه‌بندی مشتریان باقوه و بالفعل در بازه‌های مشخص و هدف‌گیری آنها با پیامی مشخص است.

با کمی تفکر می‌توان به پتانسیل عظیم این نوع بازاریابی برای شرکت‌های بزرگ با میلیون‌ها کاربر (مثل ارائه دهندگان خدمات تلفن همراه) پی برد. دستیابی به این اطلاعات و استفاده از آن تنها در صورتی امکان‌پذیر است که سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان و درک درستی از مشتری وجود داشته باشد. سپس می‌توان با یافتن شیوه‌هایی خلاقانه برای گروه‌بندی این افراد در کنار هم، از کانال‌های بازاریابی و تبلیغات برای دسترسی یافتن و نشانه‌گیری پیام تبلیغاتی به سمت آنها استفاده کرد.

این کار در هزینه و زمان صرفه‌جویی زیادی خواهد کرد و از طرف دیگر دست شرکت‌ها را برای خلق محتوای بیشتر و تمرکز روی برنامه‌ریزی کمپین‌های بعدی باز خواهد گذاشت. به این ترتیب شرکت‌ها می‌توانند روی جلب مشارکت مشتریان خود و دستیابی به تبدیل‌های بیشتر متمرکز شوند.

گزارش‌گیری و ارزیابی

گزارش‌گیری از کمپین‌های تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی و ارزیابی آن برای حفظ کمپین در چارچوب‌های تعیین شده حیاتی است. بسیاری از ابزار‌های تبلیغات اجتماعی برای گزارش‌دهی به تبلیغ‌دهندگان خود مکانیزم مشخصی دارند. برای استفاده‌ی بهینه از این مکانیزم‌ها بهتر است موارد زیر در نظر گرفته شوند:

۱. از معیار‌هایی که باید ارزیابی شوند فهرست تهیه کنید. این معیار‌ها ممکن است برای شبکه‌های اجتماعی مختلف متفاوت باشند اما برخی از آنها برای هر نوع تبلیغ روی شبکه‌های اجتماعی اهمیت دارند.

کلید کار این است که نگاهتان را از معیار‌های ساده‌ای مثل هزینه به ازای دنبال‌کننده به چیزی فراتر از آن بدوزید. اگر صرفاً به همین معیار‌ها بسنده کنید گروهی از کاربران خواهید داشت که مشارکتشان با هیچ کدام از حرف‌ها یا پست‌هایتان جلب نمی‌شود.

در عوض بهتر است معیار‌های یاد شده را در کنار معیار‌های دیگری قرار دهید که روی هزینه به ازای طرفدار فعال تمرکز بیشتری دارند. به این ترتیب می‌توانید نسبت به کیفیت ارتباطاتی که تبلیغاتتان فراهم می‌کنند دید بهتری کسب کنید.

برخی از بهترین معیار‌های تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی از این قرار‌ هستند:

۲. ابزار‌هایی که قرار است برای جمع‌آوری این اطلاعات مورد استفاده قرار دهید را مشخص کنید. شما می‌توانید با استفاده از پلتفرم‌های بزرگ و معتبر، به راحتی به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

۳. برای هر یک از کمپین‌های تبلیغات شبکه‌های اجتماعی خود، لندینگ پیجی هدفمند طراحی کنید. برای بالا بردن فروش یا خلق مشتری راغب، در کنار تکنیک‌هایی مثل کسب آدرس ایمیل در ازای دانلود یک کتاب الکترونیکی رایگان یا فروش اینترنتی، از فراخوان‌های قدرتمند (Call-to-action) استفاده کنید.

۴. برای کمپین‌های تبلیغات شبکه‌های اجتماعی خود گزارش تحلیلی داشته باشید. با استفاده از فهرست معیار‌هایی که برای خود تعریف کردید، اهداف و نتایج خود را با هم مقایسه، و نتیجه‌گیری‌های مهم و قدم‌های بعدی خود را بر این اساس مکتوب کنید.

۵. می‌توانید گزارش‌های خود را به صورت هفتگی با سایر دپارتمان‌های شرکت خود به اشتراک بگذارید. حتی می‌توانید به عنوان بررسی موردی، نسخه‌ای عمومی از این گزارش‌ها آماده کنید و در اختیار مخاطبان نیز قرار دهید. به اشتراک گذاری اطلاعات، بُرد موفقیت‌های شما را از محدوده‌ی میز مدیرتان فراتر می‌برد و می‌تواند به عنوان محتوایی مفید و انگیزه‌بخش در داخل و خارج شرکت مورد استفاده قرار بگیرد.

مهم‌ترین مزایا تبلیغات شبکه‌های اجتماعی

۱. شاید بتوان اولین و سرراست‌ترین مزیت تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی را عامل هزینه در نظر گرفت چرا که شیوه‌های سنتی تبلیغات مثل روزنامه، تلویزیون و سایر کانال‌ها در مقایسه با بازاریابی روی شبکه‌های اجتماعی هزینه‌های گزافی دارند.

۲. مزیت دیگر این نوع تبلیغات، سراسری بودن مخاطبان آنهاست. اکثر شبکه‌های اجتماعی به یک شهر یا محله‌ی خاص محدود نیستند و از سرتاسر دنیا مخاطب دارند. به همین جهت این امکان برای تبلیغ‌دهندگان فراهم است که از این طریق خود را در معرض دید طیف گسترده‌ای از مخاطبان قرار دهند.

۳. سومین مزیت تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی بازخور لحظه‌ای آن است. در مقایسه با سایر کانال‌های تبلیغات که یک‌طرفه به شمار می‌روند، شرکت‌ها می‌توانند به سرعت به شکایات مشتریان ناراضی خود روی شبکه‌های اجتماعی رسیدگی کنند و از مزایای ارتباط دوطرفه با مخاطبان خود بهره‌مند شوند.

۴. شبکه‌های اجتماعی را می‌توان به عنوان یک مکمل در کنار دیگر کانال‌های تبلیغاتی مورد استفاده قرار داد تا میزان دیده شدن محصول یا خدمات شرکت تبلیغ‌دهنده به حداکثر برسد و در نتیجه درآمد بیشتری به همراه داشته باشد.

 

مهم‌ترین معایب تبلیغات شبکه‌های اجتماعی

۱. یکی از معایب احتمالی تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی این است که مرز میان تبلیغ یک محصول از طریق شبکه‌های اجتماعی و تکرار و اسپم کردن مشتریان با آن، بسیار باریک است. وقتی از این مرز رد شوید و تصویر شرکت به عنوان اسپم کننده در ذهن مخاطب جا بیافتد، تغییر این تصویر نیز بسیار دشوار خواهد بود. نکته اینجاست که نگاه یا تصویر ذهنی منفی کاربران شبکه‌های اجتماعی به سرعت گسترش می‌یابد.

۲. یکی دیگر از معایب بازاریابی روی شبکه‌های اجتماعی این است که احتمال واکنش منفی روی پلتفرم‌های اجتماعی بالاتر از دیگر کانال‌های بازاریابی است. از طرف دیگر کافیست ۱۰ نفر به اشتباه بودن یک چیز اذعان کنند تا اشتباه بودن آن در چشم دیگران نیز موجه جلوه کند.

۳. محدودیتی که در خصوص شبکه‌های اجتماعی می‌تواند وجود داشته باشد این است که نتیجه گرفتن از آن نیازمند زمان و صبر است. بسیاری از کسانی که از تبلیغات خود به دنبال نتایج آنی هستند، روی شبکه‌های اجتماعی نتیجه‌ی رضایت‌بخشی حاصل نخواهند کرد.

۴. کاربران شبکه‌های اجتماعی تمام طیف‌های مخاطبان را پوشش نمی‌دهد. برای مثال ممکن است قشر سالمند یا جمعیت روستایی حضور پر رنگی روی شبکه‌های اجتماعی نداشته باشند و اگر مثلاً قرار بر نشانه‌گیری این دو دسته باشد شاید تبلیغات روی شبکه‌های اجتماعی گزینه‌ی مناسبی برای تبلیغ‌دهنده محسوب نشود.

تیم فنی ما منتظر پاسخگویی به سوالات یا ابهامات فنی شماست.