تبلیغات اپلیکیشن

۱۰ توصیه برای عرضه‌ی موفقیت‌آمیز اپلیکیشن [بخش اول]

نوشته 18 اردیبهشت, 1398

تصور کنید تیم طراحی شما زمان خود را طی ۶ ماه گذشته برای توسعه‌ی یک اپلیکیشن جدید صرف کرده است. ایده‌ی اصلی طراحی و توسعه‌ی این نرم‌افزار نوآورانه بوده و شما هم برای حصول اطمینان از عملکرد بی‌نقص آن، تیم برنامه‌نویسی ماهری را به کار گرفته‌اید. اپلیکیشن یاد شده خلاقانه است و استراتژی درآمدزایی آن هم به‌خوبی تعیین شده.

با این تفاسیر اگر استراتژی عرضه‌ی شما صرفاً قرار دادن این اپلیکیشن روی اپ استور باشد، به احتمال زیاد تمام تلاش‌هایتان بی‌نتیجه خواهد ماند. استراتژی موفق برای معرفی یک اپلیکیشن، باید چیزی فراتر از قرار دادن آن روی اپ استور باشد. در حقیقت شیوه‌ی صحیح این کار آن است که فرایند عرضه‌ی اپلیکیشن دوشادوش روند توسعه‌ی خود اپ و از ابتدای آن استارت بخورد.

در این مطلب دو بخشی، ۱۰ توصیه‌ی کلیدی خواهیم داشت که به شما کمک می‌کنند با عرضه‌ی موفق اپلیکیشن خود، با ده‌ها میلیون اپ موجود در بازار رقابت کنید. در بخش اول، ۵ عنوان از این ۱۰ توصیه را با هم بررسی خواهیم کرد و به ۵ عنوان دیگر در بخش دوم خواهیم پرداخت.

 

۱. بهره‌گیری از تحقیقات بازار

تحقیقات بازار در پیدا کردن مخاطب هدف، میزان تقاضا برای محصولی مثل اپلیکیشن شما و نحوه‌ی متمایز شدن از سایر رقبا نقشی کلیدی دارد. اپلیکیشن شما به احتمال زیاد رقبایی دارد که آن‌ها هم به دنبال کسب اهدافی مشابه اهداف شما هستند. یک آنالیز رقابتی می‌تواند به شما اجازه دهد دقیقاً بفهمید با چه دورنمایی طرف هستید، در حال حاضر چه ایده‌هایی در بازار عملکرد مطلوب دارند و روی کدام نقاط ضعف رقبا می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید.

بد نیست به دنبال یافتن پاسخ سوالاتی مثل این‌ها باشید:

  • محبوبیت اپلیکیشن‌های رقیب در اپ استور چقدر است؟
  • بر اساس نظرات، کاربران چه چیز اپلیکیشن‌های رقیب شما را دوست دارند؟
  • از چه چیز‌هایی ناراضی هستند و انتقاد می‌کنند؟
  • هدف اصلی آنها از دانلود و نصب این اپلیکیشن‌ها چه بوده است؟
  • آیا در بازار جای خالی مشخصی وجود دارد که شما بتوانید آن را پر کنید؟

اپلیکیشن‌های رقیب را دانلود کنید؛ نقد و بررسی‌های اپ استور درباره‌ی آن‌ها را بخوانید و مطالبی که درباره‌ی آنها در فضای آنلاین منتشر شده را پیدا کرده و مطالعه کنید. در بازار اشباع‌شده‌ی اپلیکیشن، ضروری است که اپلیکیشن شما قابلیتی منحصربه‌فرد ارائه کند. پاسخ سوال‌های یاد شده را می‌توان از طریق تحقیقات بازار یافت؛ به شرطی که فرایند آن از ابتدای پروسه‌ی توسعه‌ی اپلیکیشن شروع شده باشد.

 

بیشتر بخوانید: نرخ بازگشت کاربر در انواع مختلف اپلیکیشن چقدر است؟

 

۲. تجزیه و تحلیل پرسونا‌های خریدار

داشتن تصویری تعریف شده از مخاطب هدف، برای استراتژی عرضه‌ی یک اپلیکیشن حیاتی است؛ در موفقیت اپلیکیشن چه کسی از خریدار مهم‌تر است؟ پرسونا‌های خریدار در واقع مشتریان «خیالی» اپلیکیشن هستند که برای کمک به تحقیقات مخاطبان هدف و تجزیه‌وتحلیل آن خلق می‌شوند. پرسونا‌های یاد شده باید در مرکز همه‌ی فعالیت‌های مربوط به طراحی، عملکرد و بازاریابی اپلیکیشن شما باشند؛ به همین خاطر در همان مراحل اولیه‌ی توسعه‌ی اپلیکیشن باید اطمینان حاصل شود پرسونا‌های خریداران به‌خوبی تعریف شده اند.

وقتی از مخاطبانی که می‌خواهید اپلیکیشن را به آن‌ها عرضه کنید تصویری مشخص داشته باشید، اخذ تصمیمات کاربر‌محور برایتان ساده‌تر خواهد بود. تیم طراحی به کمک پرسونا‌های خریداران می‌تواند در مسیر توسعه و بازاریابی، متمرکز و هم‌فکر باقی بماند.

برای مثال فرض کنید مصرف‌کنندگان ایده‌آل شما اینستاگرام را به سایر شبکه‌های اجتماعی ترجیح می‌دهند. به این ترتیب می‌دانید در کدام پلتفرم اجتماعی باید اپلیکیشن خود را تبلیغ کنید.

 

۳. بهره‌گیری از ابزار‌های آنالتیکس درون اپلیکیشن

پس از انتشار اپلیکیشن روی بازار مربوطه، توصیه می‌شود برای بهبود تجربه‌ی کاربری و تقویت استراتژی بازاریابی خود از آنالتیکس درون اپلیکیشنی استفاده کنید. البته نکته‌ی اصلی در این مورد آن است که برای روشن کردن این فرایند منتظر انتشار اپلیکیشن نباشید.

در خلق استراتژی آنالتیکس درون اپلیکیشنی، از خودتان بپرسید کدام معیارها برای مدل کسب‌وکارتان مفیدتر خواهند بود. برخی از رایج‌ترین معیار‌هایی که معمولاً اندازه‌گیری می‌شوند اینها هستند:

  • تعداد کاربرانی که اپلیکیشن شما را دانلود می‌کنند
  • تعداد کاربران فعال
  • پرکاربرد‌ترین و کم‌کاربرد‌ترین قابلیت‌ها
  • کانالی که ارزشمند‌ترین کاربران شما را برایتان فراهم می‌کند

خوشبختانه ابزارهای متعددی در بازار وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید معیارهای درون‌برنامه‌ای خود را تجزیه‌وتحلیل کنید. از همان ابتدای برنامه‌ریزی برای عرضه‌ی اپلیکیشن ببینید کدام‌یک از این ابزارها برایتان مفیدتر خواهند بود.

 

۴. تنظیم طرح بازاریابی (Marketing Plan)

موفق‌ترین اپلیکیشن‌ها معمولاً آنهایی هستند که مدت‌ها پیش از تاریخ عرضه، برایشان تبلیغ می‌شود. پس از آنکه تحقیقات بازار خود را انجام دادید؛ پرسونا‌های خریدار را خلق و مهم‌ترین فیچر‌های اپلیکیشن‌تان را شناسایی و طراحی کردید، در مرحله‌ای قرار می‌گیرید که برنامه‌ی بازاریابی‌تان می‌تواند شکل بگیرد.

برخی از مهم‌ترین اجزای برنامه‌ی بازاریابی مواردی مانند نام اپلیکیشن، کلیدواژه‌های مناسب برای تبلیغات، تولید تصویر یا ویدیوی پیش‌نمایش و تهیه‌ی بسته‌ی رسانه‌ای را شامل می‌شود.

اقدامات مربوط به بازاریابی محصول تازه ممکن است ابتدا کند پیش برود. اما انگیزه‌تان را از دست ندهید و پیش از عرضه، مدام به تبلیغات اپلیکیشن خود روی کانال‌های از پیش تعیین شده ادامه دهید. از همکاران، ارتباطات کاری در حوزه‌ی فعالیت خود و مشتریان احتمالی‌تان بخواهید به کمکتان بیایند و به شما فیدبک بدهند. وقتی اپلیکیشن‌تان عرضه شود به خاطر داشتن تمام این موارد خوشحال خواهید بود.

 

۵. طراحی وبسایت یا لندینگ پیج

زمانی که اپلیکیشن مورد نظر هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته، بهتر است پیش از انتشار رسمی، پایگاهی مرکزی برای قرار دادن تمام اطلاعات مرتبط با نرم‌افزار و تاریخ عرضه‌ی آن در دسترس کاربران بگذارید. این پایگاه می‌تواند یک صفحه‌ی فرود ساده یا مجموعه‌ای از  لندینگ‌پیج ها و/یا صفحات وبسایت باشد که هر یک از آنها در جهت طرح بازاریابی خاصی که برای اپلیکیشن خود در نظر دارید به کار گرفته می‌شوند.

اطمینان حاصل کنید در این صفحه‌ها اسکرین‌شات یا ویدیو‌های کاملاً واضحی از اپلیکیشن، فهرست فیچر‌ها، فراخوان مناسب (Call to Action)، و تمهیدی برای جمع‌آوری ایمیل‌های کاربران بالقوه در نظر می‌گیرید تا بعداً بتوانید در خصوص عرضه‌ی اپلیکیشن برایشان پروموشن یا اطلاعات ارسال کنید.

 

ادامه‌ی این مطلب را در بخش دوم مطالعه کنید. 

 

منبع: businessofapps

رایکا
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

13 + 19 =